Ana SayfaBizden HaberlerAlman Usulü POS

Alman Usulü POS

Hakkında iyi kötü pek çok şey söylense de kredi kartı olmayan bir hayat düşünmek neredeyse imkansız hale gelmiş durumda… En lüks restaurantlardan taksilere, butik otellerden pazarlara kadar her yerde kredi kartları kullanılıyor. Kredi kartı bu kadar önemli olur da, teknoloji bu konuda eli kolu bağlı durur mu? Tabii ki hayır.

Ülkemize henüz çok fazla girmemiş olsa da, yurt dışında kredi kartı ve POS’lar için pek çok yenilik şimdiden hayata geçti. Sadece finans kuruluşları değil, teknoloji şirketleri de kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için çalışıp, sonucunda da oldukça ilginç çözümler buluyorlar.

Örneğin, arkadaşlarınızla birlikte yemeğe gittiğinizde sıra hesap ödemeye geldiğinde genelde kimin önce ödeyeceğine, hesabın nasıl bölüneceğine dair sıkıntı yaşanır. Yemek sonunda kasa da beklemek ise cabası… Bu sorunlardan kurtulmak yakın gibi görünüyor… Yung You Chul, Her Miran, Lee Chang Ho, Lee Kiho ve Shin Youngmi tasarladıkları Alman Usulü POS (Going Dutch with CC) ile bu soruna hem pratik hem de ilginç bir çözüm getirmişler.

Alışılmışın aksine tek karta değil, sekiz karta birden aynı anda işlem yapabilen POS ile özel olarak tasarlanmış ekran üzerinden sadece kendi yediğiniz şeyi ödemeniz mümkün. Bu şekilde hesapta olan karışıklıklar ortadan kalkmış oluyor. Bu yeni dizayn edilmiş POS’un özellikleri bu kadarla da kalmıyor. POS üzerinden aynı anda birden fazla kart ile işlem yapılabilmesi nedeniyle hesap, kişi sayısına otomatik olarak bölünerek zaman kaybedilmesini de önlemiş oluyor. Bu yeni uygulamanın pek çok restaurant tarafından tercih edileceği ve müşteriler tarafından çok beğenileceği ise açıkça ortada.

Gözde Soykan
TEB Grup İnovasyon Yönetmeni