Ana SayfaTeknolojiBig DataBüyük Veri (Big Data), Küçük Veri (Small Data) ve Yoğun Veri (Thick Data) İş Dünyası için Neden Çok Önemli?

Büyük Veri (Big Data), Küçük Veri (Small Data) ve Yoğun Veri (Thick Data) İş Dünyası için Neden Çok Önemli?

Büyük Veri, günümüzün en önemli kavramlarından. Küçük ya da büyük her işletmenin işiyle alakalı her datayı toplaması, kullanması ve koruması için doğru stratejileri oluşturması büyük önem taşıyor. Peki Büyük Veri, bir şirketin zarar etmesine neden olabilir mi?

Tarihin en önemli bilim adamlarından Nikola Tesla, 1926 yılındaki öngörülerinde haklıydı!

Nikola Tesla, 1926’da, “Gelecekte insanlar, cebine sığabilecek kadar küçük bir cihazla, uçsuz bucaksız miktardaki veriye ulaşabilecek ve analiz edebilecek” derken haklıydı. Cloud servislerden çalışma tablolarına, veri tabanlarından sunuculara; hatta kullandığımız emojilerden sosyal medya ortamında pek çok kez basılan ‘Like/ Beğeni’ tuşlarına, dijital enformasyon parçalarından oluşan Büyük Veri, günümüzün popüler kavramlarından…

Saniyede 1.7 Megabyte’lık Yeni Bilgi

Bu dev enformasyonun miktarı, toplanma hızı, hareketliliği ise her geçen gün katlanıyor. Öyle ki 10-20 yıl geriye gitmeye de gerek yok; son iki yıldaki veri, neredeyse insanlık tarihinde oluşturulan veriden çok daha fazla. 2020’de, her bir insan için saniyede ortalama 1.7 megabyte’lık yeni bilgi oluşturulacağı öngörülüyor.

Büyük Veri süreci ise internette kaydı tutulan tüm hareketlerin, çeşitli alanlardan alınan tüm verilen analiz edilerek yararlı hale getirilmesini ifade ediyor. Küçük ya da büyük her işletmenin işiyle ilgili datayı toplaması, kullanması ve koruması için doğru stratejileri oluşturması şart.

Müşterinin ihtiyacını en iyi karşılayan ürün ne? Yaş, cinsiyet, eğitim, gelir düzeyi, lokasyon (demografik yapı) söz konusu olduğunda müşteriler hangi kanallardan alım yapıyor? Hangi koşullarda satışlar artış gösteriyor? Bu veriler, Büyük Veri’de gizli; önemli olan analiz etmek… Ancak bu durum Büyük Veri’yi analiz etmenin çok kolay olduğu yönünde bir inanç da doğurdu. Büyük Veri’yi işlemek hala büyük emek gerektiren bir süreç… Google Warehouse ve Amazon Warehouse gibi veri ambarları, sonsuz sayıdaki veriyi eşzamanlı olarak depoluyor; hızlı bir şekilde şirketlerin ulaşmak istediği gerekli bilgi erişimini sağlıyor. Ayrıca, güvenlik ayarlarının devamlı kontrol edilerek verilerin sadece doğru kişiler tarafından izlenebilmesi, gizli kalabilmesi de çok önemli.

“Amazon, Google, eBay ve Facebook Çok Kazanıyor”

Hem kamu hem de özel sektör için birçok alanda getiri sağlayan Büyük Veri sayesinde şirketler; müşterilerine daha kolay ulaşıyor, maliyetlerini düşürüyor, verimliliklerini artıyor. Büyük Veri konusunda uzman olan, veri analisti Dr. Madassar Manzoor bir röportajında Big Data’nın önemini şöyle özetliyor:

“Amazon, Google, eBay ve Facebook gibi çok büyük şirketler; Büyük Veri olmasaydı var olmazdı. Büyük Veri’den para kazananlar onlar. İşleri; hangi ürünlere baktığınızı, hangi reklamlarla ilgilendiğinizi ve hangi ürünleri satın alacağınızı anlamaya çalışmak… İkinci boyutunda ise büyük teknoloji ekipmanı üreticileri var. IBM, Oracle ve Microsoft gibi şirketler bu konseptin reklamını yapmaya karar verdi. Bunun nedeni de Büyük Veri için çok büyük teknolojik yatırım gerekmesi ve bunun da bahsettiğim şirketlerin lehine olması… Büyük Veri’yi en çok medya şirketleri, sonra perakendeciler, daha sonra da bankalar kullanıyor.”

Büyük Veri, Küçük Veri, Yoğun Veri 

Öte yandan Büyük Veri’nin sürekli doğru, güvenilir ve nesnel sonuçları vereceği de tartışma konusu… Öncelikle Small Data/ Küçük Veri konusunda çalışanlar; mahremiyetin ihlali, veri üzerindeki şirket ve devlet gözetiminin artması, kişisel verilen korunması gibi etik bir tartışmayı sıcak tutuyor. Yoğun Veri (Thick Data) da burada ortaya çıkıyor. Büyük Veri’nin küçük ölçekli, etnografik araştırmalara dayanan Yoğun Veri’ye ihtiyacı olduğu da başka bir görüş… Hatta Nokia’nın rekabete direnemeyişini, Büyük Veri’ye aşırı güvene bağlayanlar var.

Yoğun Veri’nin; kullanım alışkanlıkları göz ardı edilen çocuklar, engelliler ve yaşlıların ihtiyaçlarını saptamak adına önemine dikkat çekiliyor. Sonuçta bu elzem konu; Büyük Veri mi, Yoğun Veri mi? bağlamında değil de “Her ikisi de” şeklinde, daha anlamlı bir düzlemde tartışılıyor artık… Büyük Veri, oranları ortaya dökecek; Yoğun Veri ise bu oranların ardındaki ‘yaşanmış’, insani hikayeleri… Uzmanlar, analiz sürecinin ne kadar çok emek gerektirdiğini bir kez daha vurguluyor. Büyük Veri, Yoğun Veri, Küçük Veri tartışmaları önümüzdeki günlerde daha çok artacak gibi. Şirketlerin başarı ya da başarısızlık hikayelerinden daha çok dersler çıkacak.