Ana SayfaBizden HaberlerGirişimcinin Dostu Cesaret

Girişimcinin Dostu Cesaret

Girişimcilik ekonomik büyüme ve kalkınmanın motoru olarak görünüyor. Büyük önem taşıyor çünkü; istihdam yaratılmasına ve büyümeye katkıda bulunuyor, toplumsal refah ve fayda yaratıyor, kişisel potansiyeli açığa çıkarıyor ve tüketiciye seçenekler sunuyor. Ekonomik büyümenin dinamosu olarak görülen girişimciler ise kolay yetişmiyor. Bu konuda hazırladığımız yol haritası, başarıyı doğru davranış modellerinin getirdiğini gösteriyor.

Girişimcilik; girişimcilerin risk alma, fırsatları kovalama, hayata geçirme ve yenilik yapma süreçlerinin tümünü kapsıyor. Bu kavram aynı zamanda iş veya şirket kurma süreciyle birlikte yenilikler yapma sürecini de içeriyor. Yani girişimcilik sadece kişinin kendi işini kurması değil mevcut işini revize etmesi veya yeni bir sektöre açılması anlamına da geliyor. Yaratıcılıkla yoktan bir şey var edilirken girişimcilik ile ‘var edilen bu şey, bir ürün ya da hizmete dönüştürülerek faydalı hale getiriliyor’. Tabii, yapılmış bir şeyi daha iyi yapmak ve daha ileriye götürmek de girişimcilik kapsamında yer alıyor.

Günlük yaşantımızda bu tarz yaratıcı fikirlerle çok sık karşılaşıyoruz. Ancak heyecanla anlatılan yeni iş fikirleri ve projelerin pek çoğu lafta kalırken, doğru kararlarla beslenen pek azı gerçeğe dönüşüyor… Etrafımızı dikkatlice incelediğimizde, başarılı işletmeler ve girişimciler kadar başarısız olanları da görüyoruz. Ufak bir bakkal olarak başlayan işletmelerin süpermarketlere, küçük çaplı tekstil mağazalarının bir zincire dönüştüğünü fark ediyoruz. Fakat bu başarıların yanında, tutunamadığı için önce kafe, sonra lokanta ve hatta butik olarak devam eden pek çok işletme ile de karşılaşıyoruz.

Bunun nedeni ise girişimcilikte başarı ve başarısızlığın tesadüflere değil arka plandaki birikime bağlı olmasında yatıyor. Başarılı bir girişimci olmak için öncelikle şu beş ana yeteneğe sahip olunması büyük avantaj sağlıyor: “Bilgi birikimi, beceri yumağı, davranış biçimi, risk alma ve hızlı karar alma…” Bu yetenekler arasında yer alan bilgi ve beceri kazanma ve geliştirmek nispeten kolay oluyor. Bir iş veya şirket kurma sürecinde bilgi ve beceri, eğitim yaşamıyla kıyaslanamayacak bir hızla artıyor. Ama bu yetmiyor. Sadece bilgi ve beceriye sahip bir insanın girişimcilik başarısı uzun ömürlü olmuyor.

girisimci-cesareti-2Amerikalı yazar Russel W. Gough’un ”Karakteriniz Kaderinizdir” isimli kitabının bir slogana dönüşmesi boşuna değil. Davranışların gelişmesi zaman aldığı için girişimcinin karakteri, zekasından daha büyük önem taşıyor… Girişimci ruhu taşımayanlar; sıkıntılara karşı çabuk pes edebiliyor, fırsatları fark etmesine karşın ıskalayabiliyor veya risk almamak için yeni bir işe girmeyebiliyor.

Demek ki girişimci olmak için eğitim ve zekanın yanı sıra özgün karakter özellikleri gerekiyor. Girişimcinin risk alarak yenilik veya geliştirme yapması, diğer bir deyişle; fırsatları gözleyip bulduğunda her tür riski alarak fikrini gerçekleştirmeye çalışması bekleniyor. Başarılı girişimcilik öykülerine imza atanlar, zarar etme olasılığına karşı cesaretle yürüyen kişiler olarak tanımlanıyor. Problemler içinde fırsatları görebiliyor ve gerçekçi hedefler taşıyorlar. Bu hedeflere ulaşabilmek için de mutlaka iyi bir ikna kabiliyetine sahip olmaları gerekiyor.

Bunun için iyi bir girişimcide olması gereken özellikler arasında; 1- Motive ve istekli olması, 2- İşinde disiplinli olması, 3- Parlak bir fikirle uygulanabilirlik arasındaki farkı anlama yeteneğini geliştirmesi, 4- Fırsatların farkında olması, 5- Pazar araştırmalarında titiz olması, müşteri talepleri ve müşteri ihtiyaçlarını birleştirebilmesi, piyasadaki fırsat ve boşlukları görebilmesi, 6- Esnek pazarlama planları hazırlaması, müşterilerin aklında kalacak markaları ve marka bağlılığını oluşturabilmesi, 7- Nakit akışını kontrol altında tutarak, finansman konusunda alternatifler yaratabilmesi yer alıyor. Sonuçta başarılı bir girişimciden her süreçte daha iyi olasılıkları göz önüne alması, risk taşıyan unsurları elemesi ve gerektiğinde sahip olduğu standartlardan vazgeçerek işini devam ettirme cesaretini gösterebilmesi bekleniyor. En önemlisi ise bir girişimcinin gerçekten gözüpek olması gerekiyor.

Ebru Taşçı Firuzbay
İşletme Bankacılığı Strateji ve Planlama Yöneticisi