Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriOturduğunuz Yerden Dünyaca Ünlü Müze ve Sergileri Gezin!

Oturduğunuz Yerden Dünyaca Ünlü Müze ve Sergileri Gezin!

Fransa’daki The Louvre, ABD’deki Smithsonian National Museum of Natural History, İspanya’daki Dali ve daha birçokları… İnternet üzerinden ünlü müzeleri gezin, hatta “biten” sergiler için de üzülmeyin! Londra’daki British Library tarafından hazırlanan ve 27 Şubat’ta biten “Harry Potter: A History of Magic” sergisini de online görebilirsiniz…

Vaktiniz mi kısıtlı? Ya da bütçeniz? Oysa ki dünyaca ünlü müzelerdeki muhteşem eserleri, internet üzerinden de görebilirsiniz. Türkiye’deki tarihi ve kültürel mekanları da 3D olarak gezmek mümkün. Hatta biten sergiler, internet ortamında devam ediyor. Bir internet bağlantısı sayesinde akıllı telefonunuzdan, tablet veya bilgisayarınızdan tarihte yolculuğa çıkıp nadide eserleri görmek çok kolay! En ünlü müze ve güncel sergileri kapsayan bir rehber hazırladık.

British Library/ İngiltere (Harry Potter: A History of Magic) 

Geçen ekim ayından bu yana binlerce kişiyi ağırlayan bir sergi: Harry Potter: A History of Magic… Ünlü yazar J.K. Rowling’in yarattığı “büyülü” dünyanın ilk taslakları, çizimleri ve eşyalarıyla gerçek dünyanın kalıntılarını bir araya getiren; gerçek cadıların süpürgelerinin, kazanlarının, parşömenleri ve çizimlerinin de yer aldığı bu sergi, İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan British Library’de düzenlendi. 27 Şubat’ta sona erdi. Şimdi ise New York Historical Society’de.

J.K. Rowling’in yarattığı “büyülü” dünyanın izleri, Harry Potter: A History of Magic sergisinde.

Google‘ın geliştirdiği Arts and Culture adlı uygulama ise bu sergiyi mobil olarak gezmeye imkan sağlıyor. Sergideki eşyaların fotoğrafları ve detaylı incelemeleri bu uygulamada mevcut. Ayrıca şu linki tıklayarak bu büyülü dünyanın kapılarını “online” aralayabilirsiniz:

https://artsandculture.google.com/project/harry-potter-a-history-of-magic

Online sergide İspanyolca, Fransızca, Almanca, Hintçe ve Portekizce dil desteği olduğunu da ekleyelim.

The Guggenheim Museums and Foundation/ ABD

Franz Marc, Piet Mondrian, Pablo Picasso ve Jeff Koons gibi ustaların eserleri, ABD’deki Solomon R. Guggenheim Müzesi’nde. Kapılarını 1959‘da açan Solomon R. Guggenheim Müzesi, New York’ta yer alıyor. Frank Lloyd Wright‘ın tasarladığı ikonik binası, bir sanat alanı olmanın yanında, mimarisiyle de şehrin simge binalarından.

www.guggenheim.org/collection-online 

Smithsonian Institution National Museum of Natural History/ ABD

National Museum of Natural History, Smithsonian Institution tarafından idare edilen ve Washington, D.C.’deki National Mall’da bulunan bir doğa tarihi müzesi. “Ulusal Smithsonian Doğal Tarih Müzesi”, dinozorları çok seven küçükler için bir cennet! Doğal tarihe meraklıysanız, siz de bu devasa müzede sanal tura katılabilirsiniz.

https://naturalhistory.si.edu/VT3/

The Louvre/ Fransa

Dünyanın en büyük müzelerinden biri. Sanal müze ara birimi de çok başarılı. Fransa’nın başkenti Paris’teki The Louvre’un sanal turu, 360 derece bir deneyim vadediyor. Antik Mısır’ı da keşfetmek için şu linki tıklayabilirsiniz:

https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

Dali Müzesi / İspanya

Dünyaca ünlü ressam Salvador Dali ve sürrealist eserlerini İspanya’da görme imkanınız olmadıysa, Dali Müzesi’ni (Teatre-Museu Dali) online ziyaret edin! Hayatı, kariyeri ve yakıldığı yer de Dali Müzesi’nde. Barcelona’ya gittiğinizde Salvador Dali’nin doğduğu ve müzesinin bulunduğu Figueres Kasabası’na da uğramayı ihmal etmeyin!

https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/visita-virtual/

Vatikan Müzeleri/ İtalya 

Vatikan Müzeleri (Musei Vaticani), dünyanın en önemli sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzelerden oluşan bir kompleks. Resimler, heykeller ve freskler… Vatikan Sanal Müzesi’nde özel koleksiyonları keşfedebilirsiniz. Michaelengelo’nun freskleriyle süslü Sistine Şapeli görülmeye değer. Vatikan şehrine dair detaylar da var.

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en.html

Ayasofya Müzesi/ Türkiye

İstanbul’da ya da Türkiye sınırları içinde yaşıyorsanız, kanlı canlı olarak Ayasofya Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. İstanbul dışında ya da yurtdışında olanlar için online bir deneyim de mümkün ama biz yine de gerçek bir müze ziyaretini tavsiye ediyoruz!

http://www.3dmekanlar.com/tr/ayasofya.html

The Metropolitan Museum of Art/ ABD

New York’taki Metropolitan Müzesi’nde daha popüler sanat eserlerini görebilirsiniz. Vincent van Gogh, Jackson Pollock, Giotto di Bondone gibi ustaların eserleri için de Google tabanlı online sitesinin adresini paylaşalım:

https://artsandculture.google.com/partner/the-metropolitan-museum-of-art

TEB ÖZEL Dijital Müze

“Her koleksiyonun bir hikayesinin olduğuna inanıyoruz.” diyen TEB ÖZEL Dijital Müze, gizli kalmış sanat eserlerinin hikayelerini koleksiyonerlerin anlatımıyla dijital dünyada tüm sanat meraklılarına sunabilmeyi ve yeni nesil koleksiyonere fikir vererek Türkiye’de koleksiyonerliğin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Her kesimden ziyaretçiye sanatı sevdirmeye ve onların etkin biçimde sanata katılımlarını sağlamaya çalışan TEB Özel Dijital Müze aynı zamanda Türkiye’nin ilk dijital müze platformu olma özelliğini de taşıyor.

Dijital müze platformuna şu linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tebozelmuze.com

 

Henüz yorum yok

bir cevap yazın