Ana SayfaBizden HaberlerŞirketinizi Gelecek Kuşaklara Aktarmak İçin Yapmanız Gerekenler

Şirketinizi Gelecek Kuşaklara Aktarmak İçin Yapmanız Gerekenler

Kurumsallaşma hedefindeki aile şirketlerinde yetki devri sancılı oluyor. Oysa gelişimin önündeki tıkanıklığı aşmak için yeni nesil aile üyelerine ve profesyonel yöneticilere güvenmek şart.

***

Her işadamı hayatını harcadığı, yatırım yaptığı, yoktan var ettiği ve gurur duyduğu işletmesi yaşamaya devam etsin, kendisinden sonra da varlığını daha da büyüyerek, daha da gelişererek sürdürsün ister.

Bu tablo işletmeyi kuran birinci nesil kurucu girişimciler için büyük önem taşır. Zira girişimci -genellikle o yokluk ve sıkıntılı dönemlerde- işletmesini kurarken varını yoğunu işletmesine bağlayarak, kendisinin ve ailesinin geleceğini büyük bir riske sokmuştur. İşletmesine dört elle sarılmış, gecesini gündüzüne katarak büyük bir tutku, azim ve sabırla çalışmıştır.

Kobi BankacılığıGirişimci aslında işletmesinin yaşamını nasıl devam ettirebileceğini bilmektedir. Henüz hayattayken işletmesini kurumsallaştırarak ya da çocuklarını girişimci olarak yetiştirerek ve onların işletmenin başında olmalarını sağlamanın yollarını arayacaktır. Hatta damatlarının ve gelinlerinin de aynı yolda kişiler olmasını sağlamaya çalışacaktır. Onlara da kendisindeki aynı girişimcilik tutkusunu vermeye çalışacaktır ki, onlarda bu tutku ve hevesi kendi çocuklarına, gelecek nesillere devretmeye çalışsınlar ve işletme nesiller boyunca yaşamını büyüyerek ve gelişerek sürdürebilsin.

Biz burada ikinci yol için, yani işletmesini çocuklarını devretmeyi tercih eden veya çocuklarının en azından işletmeye sahip çıkmasını isteyen girişimcilerimize tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

1.    Çocuklarınıza güvenin. Hata yapmalarına izin verin, daha doğrusu katlanılabilir hata yapmalarına izin verin.

2.    Çocuğunuz büyük işlerin küçük işlerden doğduğunu bilmelidir. Sabretmeye ve azimle çalışmaya hazır olmalıdırlar.

3.    Girişimciliğin her ne pahasına olursa olsun sadece para kazanmak olmadığı, tam tersine girişimciliğin ekonomik değerlerin yaratılmasında en önemli üretim faktörü olduğu bilinci çocuklarda oluşturulmaladır.

Evet, çoçuklarımızı girişimci olarak yetiştirmek girişimci damat ve gelin bulmak kolay bir iş değil. Fakat işletmenin kurumsallaştırılmasını işletmeyi profesyonel yöneticilere teslim etmek şeklinde anlarsak, kurumsallaştırma yolu da girişimcinin kolay kolay kabullenebileceği bir çözüm değil. Bir işletmeyi büyük zorluklarla ve fedakarlıklara katlanarak kuran, onu mikro işletme boyutundan küçük işletmeye ve oradan orta boy işletme ölçeğine taşıyan, hatta bazan onu ülkesinin ilk 1000 veya 500 işletmesi arasına sokmayı başaran işletme sahibi (kurucu girişimci) için işletmesini kurumsallaştırmak öyle kolayca kabullenilebilecek bir çözüm yolu değildir. İşletme sahibi bu nedenle kurumsallaştırma kararını sürekli geçiktirmek eğilimindedir. İşletmesini bizzat kendi elleriyle kurup geliştiren girişimcinin bu konudaki konumunu, kızını evlendirme durumunda olan bir babaya benzetebiliriz. Hiçbir erkeğe güvenmeyen baba, henüz kızının yaşının küçük olduğu bahanesiyle bu kararını sürekli geçiktirirse artık evde kalmaya mahkum olmuş veya uygun bir koca bulma şansını yitirmiş olan kızına en büyük kötülüğü yapmış olacaktır.

Sonuç olarak, binbir emekle kurup geliştirdiğimiz işletmemezin sürekliliğini sağlamanın en sağlam yolu, çocuklarımızı girişimci olarak yetiştirebilmektir. Girişimci babalarımız ve annelerimiz çocuklarını yarının başarılı girişimcileri olarak yetiştirmenin yollarını arayıp bulmalı, bu görevlerini hem kendileri ve hem de ülkemizin geleceği için muhakkak yerine getirmelidirler.

Leman Ergül
KOBİ Bankacılığı Ürün Geliştirme Yönetmeni