Ana SayfaBizden HaberlerTEB Akıl Fikir Buluşması Dijital Bankacılık

TEB Akıl Fikir Buluşması Dijital Bankacılık

Geleneksel TEB Akıl Fikir Buluşması dijital bankacılık ile gündeme damgasını vurdu.

Finans sektörüne ilgi duyanların yenilikçi ve yaratıcı yönlerini ortaya koyabilecekleri geleneksel TEB Akıl Fikir Yarışması’nın beşincisi sonuçlandı. ‘İcat Çıkar’ sloganıyla üniversite öğrencileri, yeni mezunlar ve TEB müşterilerinin katıldığı yarışmanın ödül töreni, 6 Nisan Cuma günü TEB Akıl Fikir Buluşması’nda gerçekleştirildi. TEB Akıl Fikir Buluşması’nda ayrıca bu yıl Dijital Dünya’da Yeni Nesil Bankacılık konuşuldu.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), finans sektörüne yenilikçi – yaratıcı fikirler ve projeler kazandırmak; üniversite öğrencilerine ve genç profesyonellere inovasyonu aşılamak amacıyla düzenlediği TEB Akıl Fikir Yarışması’nın beşincisini tamamladı. 6 Nisan Cuma günü TEB Akıl Fikir Buluşması’nda gerçekleştirilen törende yenilikçi fikir ve projeler ödüllendirildi.

TEB Akıl Fikir Buluşması’nda dijital ilk’lere imza atıldı

Dijital Dünya’da Yeni Nesil Bankacılık’ın konuşulduğu geleneksel TEB Akıl Fikir Buluşması’nda bir ilk’e imza atıldı; zirve bu yıl izleyicilerin Twitter üzerinden interaktif olarak katılımı ile gerçekleştirilirken, aynı zamanda Türkiye’de Facebook üyesi tüm TEB müşterileri ve çalışanları tarafından canlı olarak izlendi.

TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, TEB Genel Müdürü Varol Civil ve TEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Nilsen Altıntaş ev sahipliğinde gerçekleştirilen TEB Akıl Fikir Buluşması’na, Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez ve Sahibinden.com Genel Müdürü Burak Ertaş konuşmacı olarak katıldı.

Ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi “Günümüzde inovasyon kurumların en önemli yapı taşlarından biri haline geldi, artık şirketlerin ayakta kalabilmeleri için inovasyonu, kurumlarının belkemiği olarak konumlandırmaları şart” şeklinde konuştu.

TEB Genel Müdürü Varol Civil ise içinde bulunduğumuz dijital çağda, sosyal medyanın bankacılık sektörü için önemini dile getirdi. Varol Civil, internet kullanımının yaygınlaşmasının yanı sıra Türkiye’de internet kullanım kültüründe de ciddi bir gelişim olduğunu belirterek; “Sohbet ve eğlence amacıyla sosyal medya aracılığıyla internet ve bilgisayar kullanımına başlayanlar, bugün dijital dünyanın sunduğu diğer kolaylıkları keşfetmeye başladı. Tüketim ile birlikte ürün ve hizmetler de dijital ortama yayıldı. Perakende alanında devrim niteliğindeki bu değişim; bankacılığın kodlarının da yeniden yazılmasını bir zorunluluk haline getirdi. Bu nedenle 5.’sini gerçekleştirdiğimiz TEB Akıl Fikir Buluşması’nda Dijital Dünyada Yeni Nesil Bankacılık konusunu ele alıyoruz” dedi.

Varol Civil, “TEB olarak biz de dijitaldeki yatırımlarımızı artırıyoruz. Dijital dünyada öncü ve yenilikçi bir banka olarak sosyal medyada yer alan ilk bankalardan biriyiz. Müşterilerimizle iletişimimizi diyaloğa çevirmesi, hızlı servis vermek için önemli bir kanal olması nedeniyle sosyal medyada aktif olarak yer alıyoruz” dedi. “Akıl-Fikir Buluşmaları”nda 5’inci yılı geride bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Varol Civil,  “Gişedeki çalışanımızdan güvenlik görevlisine ve yöneticilerimize kadar her kademede görev alan tüm çalışanlarımızı birer mucide dönüştüren ve “Hedefe giden yolda önüne hep engeller çıkar, o zaman icat çıkar” diye özetlediğimiz inovasyon ruhunu bankamızda yaratarak işe başladık. Bu inovasyon ruhunu sadece bankamızda en alttan en üst kademeye kadar yaymaya çalışmakla kalmadık. Bu ruhu kurum dışına da taşıyarak üniversite öğrencilerimizi, yeni mezunları ve müşterilerimizi de bunun bir parçası haline getirdik” dedi.

TEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Nilsen Altıntaş ise inovasyonu kurum kültürü haline getirmek amacıyla Akıl Fikir Yarışması ve yarışmanın finalistlerinin ödüllendirildiği Akıl Fikir Buluşması’nı 5 yıl önce hayata geçirdiklerini söyledi. Altıntaş; “Bugün geldiğimiz noktada TEB Akıl Fikir Yarışması ve TEB Akıl Fikir Buluşması’nın geleneksel hale geldiğini görmekten büyük gurur duyuyoruz. Sadece bankamızda yenilikçi düşünceyi teşvik ederek, çalışanlarımızdan 5 yılda 49 bin farklı fikir geldi. Bu fikirlerden uygulanabilir olanları hayata geçirilerek bankamıza katkı sağlandı” dedi.

TEB Akıl Fikir Yarışması’na başvuru sayısı iki kat arttı

TEB’in 2008 yılından beri ‘İcat Çıkar’ sloganıyla gelenekselleştirdiği TEB Akıl Fikir Yarışması’na, bu yıl iki katına yakın başvuru geldi. 7.050 proje ve fikir katıldığı 5. Akıl Fikir Yarışması kapsamında son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2011 tarihine kadar www.icatcikar.com internet sitesine 103 farklı ülkeden 181.000 ziyaretçiyi ağırladı.

Öğrenci – Genç Profesyonel kategorisinde, birinci olan projenin sahibine 15.000 TL, ikinciye 7.500 TL ve üçüncüye 5.000 TL verildi. İlk üçe giren yarışmacılara Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA bursu ve tüm finalistlere mini laptop hediye edildi.

Müşteri kategorisinde, birinciye 15.000 TL ve Fransa Açık Tenis Turnuvası Rolland Garros bileti, ikinciye 7.500 TL ve üçüncüye 5.000 TL verildi. Bu kategoride yarışan  finalistlerin de tamamına mini laptop verildi.

TEB kendi çalışanlarını da ödüllendirdi

Kurum dışında olduğu gibi kurum içinde de çalışanlarını inovatif düşünmeye teşvik eden TEB çalışanlarından 5 yıl içinde 35 bini iyileştirme ve 14 bin inovasyon kategorisinde olmak üzere toplam 49 bin fikir topladı. Gelen bu fikirlerden uygun bulunanlar hayata geçirilirken, 442 TEB çalışanı da yenilikçi fikirlerinden dolayı ödüllendirildi.