Ana SayfaTeknoloji1 Milyar Kullanıcı, 60 Milyar Dolarlık Bir Pasta: Mobil AR ve VR

1 Milyar Kullanıcı, 60 Milyar Dolarlık Bir Pasta: Mobil AR ve VR

Önce Mark Zuckerberg, Facebook etkinliği F8 2017’deki mobil AR çıkışıyla fitili ateşledi. Zuckerberg “Artırılmış gerçekliğin geleceği kamerada” derken WWDC 2017 etkinliğinde Apple, Facebook gibi mobil üzerinden şekillendirdiği yeni platformu ARKit için “Dünyanın en kapsamlı AR platformu” diyerek iddiasını ortaya koydu. Peki kullanıcıları neler bekliyor?

Facebook ve Apple, Artırılmış Gerçeklik üzerine büyük yatırım yapıyor ve yakın gelecekte de hem Sanal Gerçeklik hem de Artırılmış Gerçeklik’in mobil platformlar üzerinden gündelik hayatımıza egemen olacağı konuşuluyor. Rekabet artık gün yüzüne çıkmış durumda.

Mark Zuckerberg, Facebook etkinliği F8 2017’de mobil AR ile ilgili iddialı olduklarını vurguladı.

Facebook etkinliği F8 2017’de “Artırılmış gerçekliğin geleceği kamerada” diyen Mark Zuckerberg, çok iddialı zira Facebook’un AR kamera platformunu kullanabileceği birçok mecrası var: 1.2 milyar kullanıcıya sahip Messenger ve WhatsApp ile 700 milyon kullanıcıya sahip Instagram gibi…  Kullanıcıların yeni özelliğe adapte olmasını da yadsımamak gerek çünkü bir yıl içinde “Hikayeler”i Instagram kullanıcılarının yüzde 29’unun tercih ettiğini belirtmekte yarar var.  WhatsApp’a getirilen ‘Durum’ özelliğinin bir hafta içinde kullanılma oranı ise yüzde 15.

Snapchat’in bu yarışa ivme kazandırdığı da bir gerçek. ‘Mobil’ öyle bir alan ki yaklaşık bir milyar kullanıcıya hitap ediyor, üstelik 60 milyar dolarlık dev bir pasta!

Apple Bu Alanda Da İddiasını Ortaya Koyuyor

Rekabeti üst seviyelere taşıyan Apple neler yapıyor? Bu yıl sekizincisi düzenlenen dünyanın en büyük VR/AR etkinliklerinden ‘Augmented World Expo’ fuarında tanıtılan ARKit’i ele alalım. Artırılmış Gerçeklik teknolojisine yönelik olarak hazırlanan bu kit, gelecekte iOS platformunda tanıklık edeceğimiz AR uygulamalarına bir davetiye niteliğinde. Bu büyük etkinlikte Apple, ARKit ile geliştirilen oyunlardan demolar da yaptı. ARKit’in Unity ve Unreal Engine gibi oyun motorlarını desteklemesi, iPad ve iPhone’lar için büyük önem taşıyor; AR oyunlarından Pokemon Go oyununun da gösterilen demolar arasında olduğunu da hatırlatalım. Kitin 2017 sonunda geliştiricilere sunulması beklenirken asıl beklenen ise iPhone 8…

Bu arada bir parantez açalım: Kullanıcıların yeni özelliğe adapte olması söz konusu olduğunda Apple bir adım önde. iOS 10 yayınlandıktan sonra 700 milyon iPhone kullanıcısından yüzde 86’sının bir yıl içinde yeni işletim sistemini yüklediği biliniyor.

The Apple Worldwide Developers Conference’ta (WWDC) iOS’un yeni sürümü ‘iOS 11’ tanıtılmış, Artırılmış Gerçeklik (AR) üzerine adeta şov yapılmıştı. Şöyle ki; farzedelim bir masayı görüntülüyorsunuz, masanın üzerine bir bardak yerleştirebiliyorsunuz. Bu özelliğin Instagram veya diğer sosyal medya hesaplarında yaratabileceği renkli atmosferi hayal etmek zor değil.

Apple, yeni iPhone’u WWDC’de tanıtmadı. iPhone 8 için Eylül’ü bekleyeceğiz ve tabii ki heyecan verici yenilikleri de…

Microsoft’un ‘Giyilebilir’ AR Çalışmaları 

Microsoft ise HoloLens ile AR alanında çalışmalarına devam ediyor ama Facebook ve Apple’ın nefesi de ensesinde. Öyle ki Artırılmış Gerçeklik’i hayata geçirebilecek gözlükler geliştirmenin baskısını hissetmemesi mümkün değil. Araştırma ekibi, ‘giyilebilir’ AR alanındaki gelişmeleri hızlandırmak için bir prototip geliştirdi ve ‘göz-önü’ görüntülere hologramlar yansıtabilen bir gözlüğü tanıttı. 80 derece görüş açısı bulunan gözlükler, kullanıcının gözündeki astigmatı da dikkate alarak görüntüler oluşturuyor. Böylece kullanıcının AR görüntülerini doğru şekilde görebilmek için ekstra bir astigmat gözlüğü ya da lensi takması gerekmiyor. Ekip hedeflerini şöyle özetliyor: “Amacımız gelecekte tüm bu özellikleri tek bir cihazda toplamak ve göz bebeği çıkışını büyüterek çift resimli bir görüntü yaratmak. İnsan gözünün yeteneklerine ulaşabilen gerçek mobil göz-önü görüntüler yaratmaya bir adım daha yaklaşacağız.” Kolay kullanılabileceğimiz bir AR gözlüğünü ne zaman deneyimleyeceğiz, merakla bekliyoruz!

Apple’dan önce Facebook’un AR kamera platformunu F8 konferansında tanıtması, Google’ın Google Lens’i duyurması akıllı telefonların kameralarını AR için kullanacağımızın ayak sesleriydi. Özellikle AR’ın 2018’e damga vuracağından şüphemiz yok.

HTC’nin Link’i

Uzakdoğu da bu yarışın içinde. Tayvan’da üretilen HTC, 2016’da satışa çıkardığı Vive ile sanal gerçeklik projesinin ilk ayağını tamamlamıştı. Link adlı yeni ‘Sanal Gerçeklik Gözlüğü’nü kullanmak için ise diğer mobil destekli sanal gerçeklik gözlüklerinde olduğu gibi akıllı telefon gerekli… HTC’nin U11 isimli tepe seviyesi akıllı telefon, bu sistemi destekliyor. Yeni telefondaki kamera, kontrolcü ve sensörlerle birlikte Link VR ile yüksek performans elde edebiliyor.

Mobil kullanım için geliştirilen diğer sanal gerçeklik gözlüklerinde olduğu gibi Link’te de telefon doğrudan cihaz içine yerleştiriliyor. Bağlantı da USB Type-C arabirimi sayesinde… Temmuz ayında Japonya’da satışa çıkacağı söylenen mobil sanal gerçeklik gözlüğü Google Daydream platformunu da desteklediğini ekleyelim.