Ana SayfaYaşamKültür Sanat Etkinlikleri1 Mobil 1 Dakika 1 Film: 13. Mobil Film Festivali Finale Yaklaşıyor

1 Mobil 1 Dakika 1 Film: 13. Mobil Film Festivali Finale Yaklaşıyor

Kameralar geliştikçe telefonların fotoğraf ve video çekmedeki rolleri öz çekimlerden öteye geçmeye başladı. Video kaydederken 4K çözünürlüğün üzerine çıkabilen telefonlar, tamamen telefonla kaydedilen filmler gibi bir kategorinin doğmasına da sebep oldu.

Mobil Film Festivali 2005’ten beri “1 Mobil 1 Dakika 1 Film” sloganıyla düzenleniyor.

Stratejik ortağımız BNP Paribas’nın ana sponsorluğunda gerçekleşen Mobil Film Festivali, her yıl ödüllü bir yarışma düzenliyor ve tablet ya da telefon gibi mobil cihazlarda çekilen filmler arasından en iyileri seçiyor. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen festivaldeki yarışmanın en önemli koşulu, telefon dışında profesyonel ekipman kullanmamak ve filmi sadece 1 dakika uzunlukta tutmak!

BNP Paribas’ın ana sponsorluğunda gerçekleşen 13. Mobil Film Festivali, 13 Mart’taki ödül töreniyle sonlanacak.

Özellikle Avrupa’da çok ses getiren film festivaline binlerce başvuru yapılmış. Başvurular arasından seçilen 50 finalist, BNP Paribas’nın takdim edeceği, ikisi de 15 bin euro değerindeki Fransa Büyük Ödülü ve Uluslararası Büyük Ödül için yarışıyor. En iyi senaryo, en iyi sahneleme, en iyi erkek ve kadın oyuncu gibi pek çok ödülün de verileceği yarışmada amaç, genç yeteneklerin kendilerini geliştirmelerine katkı sağlamak.

Yarışmaya katılmak için bir konu sınırlaması yapılmasa da katılanlar arasında benzer konuların işlendiği görülebiliyor. Kadına şiddet, eşcinsellerin toplumda kabul görmemesi, göçmenler ve iletişim yöntemlerimizdeki değişiklik gibi konuların atlanmadığı filmler, festival tarafından feminizm, komedi, kınanma, hassasiyet ve estetik temaları etrafında listeleniyor.

Fransız yönetmen Patrice Leconte’nin başkanlık ettiği jüri şubat ayı içerisinde 50 finalist arasından kazananları belirleyecek. Jüride Leconte’nin yanı sıra Ruben Alves, Anne-Sophie Bion, Stéfi Celma, Amelle Chahbi, Alice David, Lola Dewaere, Pascal Elbé, Céline Kamina yer alıyor. Festival, 13 Mart’ta gerçekleşecek ödül töreniyle sonlanacak.

Finale kalan 50 kişi arasında Türkiye’den de iki isim görüyoruz; Ümit Ög, “Asla Pes Etme” filmiyle dış görünüşe dikkat çekerek kendini kabul etmeye yönelik pozitif bir bakış açısı sunuyor. Çağlar İçer ise aksiyon türünde “Breath” (Nefes) filmiyle yarışmaya katılıyor. Festivale katılan türk filmlerine buradan oy vererek destek olabilirsiniz.

Ümit Ög – “Asla Pes Etme”

Filmlere, festivalin sitesi üzerinden 27 Şubat’a kadar oy verilebiliyor. Jürinin vereceği ödüller dışında finalistler, Halk Ödülü için topladıkları oylarla yarışacaklar. Filmlere oy verenler de hediyeler kazanabiliyor.

Çağlar İçer – “Breath” (Nefes)

Katılan diğer filmleri izlemek ve beğendiğiniz filmlere oy vermek için festivalin sitesini ziyaret edebilirsiniz.