Ana SayfaYaşam10 Kedi Türü ve Karakteristik Özellikleri

10 Kedi Türü ve Karakteristik Özellikleri

Sosyal medyada video ve fotoğrafları milyonlarca kez beğeniliyor. Pek çok kişinin evinin en önemli sakinleri. Kedileri biraz daha yakından tanıyalım mı?

Ülke olarak kedilere hayranlığımız ortada. Bu yüzden ki Türkiye kedilerle dolu şehirleriyle nam salmış bir ülke olarak da tanınıyor. Ayrıca günümüzde hemen hemen her evde köpekler ya da kediler ailelerimizin birer parçası. Onları bu kadar seviyoruz fakat türlerinden ve bu türlerin karakteristik özelliklerinden haberdar mıyız? En popüler 10 kedi türü ve bu sevimli canlıların kendi türlerine özgü özelliklerinden bahsettik.

Bengal Kedisi

Evlere girmiş en vahşi görünümlü kedi türü Bengal kedileri. Adını ilk üretildiği Asya leoparlarından alan Bengal kedileri ilk bakışta, ormanın derinliklerine ait vahşi bir kediymiş gibi görünüyor. Orijinleri dolayısıyla bol bol egzersize ihtiyaç duyan bu tür kediler bol bol konuşmaktan da hoşlanıyor. Güçlü ve kaslı bir yapıları ve oldukça estetik duran leopar ve çiçeksi desenlerle bezeli bir kürkleri ile ön plana çıkıyor.

İran Kedisi

İran kedileri basık burunları, uzun ve kabarık tüyleriyle ünlü, hemen hemen herkesin uzaktan ayırt edebileceği bir kedi türü. Bu sevimli tür kürkü nedeniyle sık sık bakıma ihtiyaç duyuyor. Sessiz ve uysal İran kedileri oldukça asil duruşlu ve akıllı kediler.

Siyam

Siyah maskeleri ve renkli gözleriyle belki de en alımlı kedi türlerinden Siyam kedileri eski adı Siyam olan Tayland’dan dünyaya yayılmış koca bir aile. Seslerini yükseltmekten çekinmeyen bu tür kediler hoşlandıkları ya da hoşlanmadıkları durumları size belirtmekten çekinmiyorlar. Uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşlanmayan ve oyuncu bir tür olan Siyam kedilerine biraz nazlı kediler de diyebiliriz.

Van Kedisi

Van Gölü bölgesinden çıktığı düşünülen Van kedisi ailesi de tıpkı diğer türler gibi karakteristik özelliklere sahip. Yetiştiği aileye oldukça bağlı bu tür, ev halkından bir ya da iki favori aile bireyini seçmeyi de ihmal etmez. Van kedileri oldukça oyuncu ve yükseklerde dolaşmayı seven kediler. Bu yüzden Van kedisi sahipleri genellikle yüksek alanlarda kırılgan eşyalar bırakamazlar. Çünkü Van kedilerinin herkesin hoşuna gitmeyecek türden bir espri anlayışına sahip kediler. Ayrıca Van kedileri suyu seven nadir kedi türlerinden.

Sfenks Kedisi

Tüy dökmeyen bir kedi arıyorsanız Sfenksler tam size göre. Tüysüz olmalarıyla kolaylıkla ayırt edilebilen, insan canlısı ve aktif yapıları sayesinde kendini herkese sevdirebilen bir kedi türü olan Sfenks kedileri bir genetik mutasyon sonucu kazara ortaya çıkmış fakat farklılıkları sayesinde türetilmiş bir kedi türü.

Devon Rex

Tıpkı Sfenks kedisi gibi bir genetik mutasyon sonucu, İngiltere’nin Devonshire şehrinde kıvırcık tüyle doğan bir kedinin türetilmesiyle ortaya çıkan bir tür. Devon Rexler birlikte yaşadığı insanın yanından asla ayrılmıyor. Oturmayı en sevdiği yer de ev arkadaşının omuzları. Sizle birlikte yemek yemekten hoşlandığı gibi şişmanlamaya da meyilli olduğundan dikkatli olmakta fayda var.

Maine Rakunu

Adını ABD’nin Maine eyaletinden ve rakuna olan benzerliğinden alan bu kedi türünün orijini hakkında çok bilgi bulunmasa da doğal bir kedi türü olduğu biliniyor. İnsanları takip etmeyi sevseler de çok fazla ilgi beklemeyen kediler. Tam bir fare avcısı ve her türlü eve uyum sağlayabilecek ılıman ruhlu bir tür.

Ragdoll Kedisi

Sarılmayı en çok seven kedi türü desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Ragdoll kedileri kucağa alındıklarında hareketsizleşip durumlarından asla şikâyet etmez. Birlikte yaşadığı insanı kapıda karşılamak ve çağrıldığında gelmek gibi köpeklere benzer özellikleriyle de diğer kedilerden ayrılırlar.

Habeş Kedisi

Eski adı Habeş olan Etiyopya’da ortaya çıkan bu tür kırmızı ve turuncu renkli tüyleriyle neredeyse hiçbir kediye benzemez. Habeş kedileri hızlı, akıllı ve oyuncu olmalarıyla biliniyor. Dikkatlerinden hiçbir şey kaçmıyor ve sürekli hareket halinde dolanıyorlar. Bir kere bir Habeş kedisi ile yaşadığınızda diğer kedilerin aynı hissi yaratmadığı da söylentiler arasında.

Ankara Kedisi

Başkent Ankara’dan dünyaya yayılan Ankara kedileri, Türkiye dışında Avrupa ve Kuzey Amerika’da da popüler bir tür. Bembeyaz tüyleri ve renkli gözleriyle alımlı olan Ankara kedileri oyunculukları ile çileden çıkarabilse de ailelerine bağlılıkları ve gösterdikleri sevgi ile her evde kabul görebilecek canlılar.