Ana SayfaYaşam10 Maddede Sonbaharda Kaçırılmaması Gerekenler

10 Maddede Sonbaharda Kaçırılmaması Gerekenler

Henüz sıcaklar etkisini kaybetmeden serin rüzgarlar estiren bir sonbahar güzellemesine ne dersiniz! Doğanın değişimine, dökülen yapraklara şahit olmak… Parklarda kısa yürüyüşler… Aşırı sıcakların sona ermesi… Kitap-kahve-yağmur keyfi… Yeni projeler, yeni işler… İşte bu mevsimi iple çektiğimizin kanıtı 10 neden…

Tatil bitiyor, iş başı yapma vakti. Yeni projeler, okul, iş derken şimdiden stres olmamakta fayda var zira sonbahar tüm ihtişamıyla göz kırpıyor! Havalar serinleyecek, doğa yavaş yavaş renk değiştirecek. Uzun yürüyüşlere çıkmak, yeni bir spora başlamak, yağmur yağarken kahve eşliğinde bir kitabın sayfasını aralamak için daha iyi bir zaman olabilir mi! Biz sonbaharı sevmek için 10 neden sıraladık, bu maddeleri çoğaltmak sizin elinizde…

 Sonbahar, İkinci Bahardır

Albert Camus’nün de söylediği gibi “Sonbahar, ikinci bahardır; yaprakların çiçeğe dönüştüğü.” Yazın bitişi ve “son”bahar, kimilerine göre hüzünlüdür, eğer ilk heceye odaklanırsanız… Oysa ki sonbaharın “bahar”ı yeni başlangıçların, yenilenmenin de işaretidir. Doğa yenilenir, insanoğlu yenilenir.

Yapraklar Düşer Düşer 

Aşırı sıcaklar sona erdiği için dışarıda vakit geçirmek için en iyi zaman, sonbahar! Ağaçlardan sarı sarı yaprakların düşüşünü izleyin. Bir parkta oturun, doğanın değişimine tanıklık edin. Bırakın, serin rüzgar saçlarınızı savursun. Çocukların, kedi ve köpeklerin parklarda nasıl mutlulukla dolaştığını gözlemleyin.

Yağmur-Kahve-Kitap

Yağmur yağarken okuyup da hep ertelediğiniz bir kitabın sayfalarını aralayın. Kitap keyfinize bir kahve eşlik etsin. Yağmur kokusu, mis gibi kahve kokusuna karışsın. Birkaç kitap önerisi verelim: Norveçli yazar Knut Hamsun’dan “Sonbahar Yıldızları Altında” (Under Høststjærnen; 1906), Zekeriya Yıldız’dan Hasbahçe’de Sonbahar (2013), Barbara Pym’den “Sonbahar Kuarteti” (Quartet in Autumn; 1977), Fransız yazar, müzisyen, eleştirmen Boris Vian’dan “Pekin’de Sonbahar” (L’automne à Pékin; 1947).

Moda, Sonbahardır 

Trençkot, yağmurluk, yağmur botları, akşam serinliğinde üzerimize aldığımız şal… Modayı yakından takip edenler için mevsim ayrımı olmaz ama sonbaharda şık giyinmek için şartlar her zaman elverişlidir. Sezon açılmıştır, havalar serinlemiş ve yavaş yavaş kışlıklar gardıropların kuytu köşelerinden çıkmaya başlamıştır. Kadınlar ise son derece avantajlı. Artık saçların bozulması, makyajın akması gibi bir sorun yok!

Uykunun En Sağlıklı Hali

Klimaya gerek kalmadan, aşırı nemden dolayı şıpır şıpır terlemeden mis gibi kokan yorganlara dönüş vakti… Yaz aylarında uykusuz kalanlar için sonbahar ideal bir mevsim. Pikeler, yorganlar çıksın artık!

Sıcak İçeceklere Dönüş 

Kahvesiz bir hayatı düşünemeyenler, 35 derece sıcaklıkta da kahvelerini yudumladılar ya da soğuk, buzlu kahvelerini içtiler. Peki sonbaharda içilen kahvenin, çayın tadı hangi mevsimde var? Dostlarla birlikte içilmesi tavsiye edilir.

Yeni İşler, Projeler 

Uzun tatillerin sonu… İş ve okul için yeterince enerji depolandı. Zihin ve beden yeni projelere hazır. Okullar açılıyor, iş hayatına geri dönülüyor. Sonbahar, yeni projelere başlamak için en iyi dönem. Bu yüzdendir ki dev teknoloji şirketleri lansmanlarını sonbaharda gerçekleştiriyor, televizyonlar sezonu sonbaharda açıyor. Bu sezon, sizin sezonunuz olsun!

Yürüyüş Başlasın

O hep aklınızdaki spor salonuna yazılmak ve düzenli spor yapmak hayalinizi ertelemeyin. Yazın fazlalıklarını spor yaparak atın. Ya da parklar, yürüyüş parkurları, Boğaz, sahil ne güne duruyor! Giyin eşofmanlarınızı ve spor ayakkabınızı; güz mevsimini içinize çeke çeke yürüyün. Sevdiklerinizle, evcil hayvanlarınızla yürüyüşe çıkın. Bu arada müzik dinlemeyi de unutmayın. Birkaç öneri: Teoman’dan İstanbul’da Sonbahar, Eric Clapton’dan Autumn Leaves, Bülent Ortaçgil’den Eylül Akşamı, Emre Aydın’dan Eylül, Paolo Nutini’den Autumn, Vivaldi’den Autumn (The Four Seasons), Evanescence’dan October.

Eric Clapton’dan Autumn Leaves, sonbahara en çok yakışan şarkılardan.

Sonbahar Temizliği

Gardıroplar, evin her köşesi, kiler, mutfak, vs… Fazlalıklardan kurtulun. Kitap ve dergilerinizi düzenleyin. Evinizi “ferah”latın, siz de ferahladığınızı hissedeceksiniz.

Eski Filmler İzlenir, Yeniler Merakla Beklenir

Öncelikle 2018 yılının ikinci yarısında merakla beklenen filmleri verelim: Predator 14 Eylül’de, Kayıp Aranıyor 28 Eylül’de, Venom: Zehirli Öfke 5 Ekim’de, Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları 16 Kasım’da, Robin Hood ise 23 Kasım’da gösterime giriyor. Klasikleşen sonbahar filmlerine gelince… Sonbaharı iliklerinize kadar hissedeceğiniz “sonbaharlı filmler”den bazıları: New York’ta Sonbahar (Autumn in New York, 2000), Eve Dönüş (Garden State, 2004), Kasımda Aşk Başkadır (Sweet November, 2001), Harry Sally İle Tanışınca (When Harry Met Sally, 1989), Annie Hall (1977), Sonbahar (2008).