Ana SayfaSpor11 Maddede ABD Açık Şampiyonu 20 Yaşındaki Naomi Osaka Hakkında Her Şey

11 Maddede ABD Açık Şampiyonu 20 Yaşındaki Naomi Osaka Hakkında Her Şey

Olaylı ABD Açık Tenis Turnuva finalinin ardından Naomi Osaka, çocukluk kahramanı ve 23 kez Grand Slam şampiyonu Serena Williams’ı yenerek turnuvanın şampiyonu oldu. Osaka, unvanı kazanan ilk Japonya doğumlu tenisçi olarak da tarihe geçti.

Turnuvada Serena Williams’ın hakem Carlos Ramos ile sürtüşmelerine rağmen oldukça sessiz kalan ve maçı başarıyla tamamlayan Osaka tenis çevrelerinin yeni favorisi. Yıldızı hızla parlayan tenisçiyi 11 maddede yakından tanıdık.

Naomi Osaka 20 Yaşında Genç Bir Yetenek

Soyadını Japonya’daki bir şehirden alan Naomi Osaka, Ekim 1997 doğumlu. Osaka’nın profesyonel tenis hayatı, 16 yaşında Eylül 2013’te Japon Tenis Derneğine kaydolmasıyla başlıyor.

Japonya Doğumlu Olsa da…

Osaka Japonya doğumlu olsa da üç yaşında ABD’ye yerleşmiş ve Japonca dahi bilmiyor. Genç tenisçi, bugünlerde özel dersler alarak Japoncasını ilerletmeye çalışıyor.

Sadece Japonya’yı Temsil Etmiyor

New York’ta büyüyen ve bugün ailesiyle birlikte Florida’da yaşayan Osaka’nın annesi Japon, babası ise Karayip ada ülkelerinden Haitili. Osaka, her iki ülkeyi de temsil ettiği tenis turnuvalarına katıldı.

Tıpkı Serena gibi…

https://www.instagram.com/p/BZQWpPZlo_2/?

Serena ve Venus Williams kardeşler gibi Naomi Osaka’nın kız kardeşi de profesyonel bir tenisçi. 22 yaşındaki Mari Osaka ile birlikte Naomi Osaka, ilerleyen yıllarda tenis dünyasında tıpkı Williams kardeşler gibi anılabilir.

Dünyanın En Hızlı Servisi Listesinde…

Osaka henüz 20 yaşında fakat dünyanın en hızlı servisi listesinde, 125 mil/saat (201.1 km/s) ile dokuzuncu sırada. Serena Williams, aynı listede 128 mil/saat (205.9 km/s) ile beşinci sırada.

Osaka 3.8 Milyon Doların Sahibi Oldu

20 yaşındaki yetenekli tenisçi Osaka, başarısının karşılığı olarak turnuvadan 3.8 milyon dolarla ayrıldı. Kazandığı para ile ne yaptığı sorulduğunda ise tenisçi parayı bankaya yatırdığını ve bir anda her şeye sahip olup en nihayetinde elinde hiçbir şey kalmayan yıldızlardan olmayacağını belirtti.

Serena ile İlk Maçı Değil

ABD Açık finali, Osaka’nın Williams ile ilk maçı değil. Mart ayında gerçekleşen Miami Masters turnuvasında karşı karşıya gelen ikili arasından yine Osaka galip çıkmıştı.

Bu Yılki İkinci Şampiyonluğu

ABD Açık, Osaka’nın bu yılki ilk şampiyonluğu değil. ABD Açık’tan yalnızca altı ay önce Indian Wells’te gerçekleşen BNP Paribas Açık turnuvasında da şampiyonluk unvanı Osaka’nın olmuştu.

Grand Slam’e Giden Yol…

Osaka ilk defa Ocak 2016’da Avustralya Açık’ta üçüncü tura kadar yükselmiş ve Victoria Azarenka’ya yenilerek turnuvadan ayrılmıştı.

Parlamaya Başladığı Yıl: 2016

2016’da bir finale ve dört çeyrek finale yükselen aynı zamanda üç grand slam’e katılan Osaka, Kadınlar Tenis Birliği tarafından yılın en iyi çıkış yapan tenisçisi seçilmişti.

Şimdiden Dünyanın En İyi 10 Kadın Tenisçisi Listesinde

Osaka, son şampiyonluğu ile birlikte Kadınlar Tenis Birliği’nin belirlediği Dünyanın En İyi 10 Kadın Tenisçisi listesinde yedinci sırada.

Osaka Tam Bir Gen Z!

Osaka, Z jenerasyonunun neredeyse tüm özelliklerini taşıyor. Bir basın konferansı sırasında ileride ne olmak istediği sorulduğunda “Kimsenin olmadığı kadar iyi, en iyi olmak” cevabını verip ardından “Pardon, bu Pokemon jenerik şarkısından bir alıntıydı,” diyerek Pokemon hayranlığını dile getirmişti.

BNP Paribas Açık’ta şampiyon olduktan sonra nasıl hissettiği sorulduğunda ise internette “Mağara adamı Sünger Bob” görseliyle paylaşılan komik yazılar gibi hissettiğini söyleyerek internet kültürüne olan yakın ilgisini ortaya koymuştu.