Ana SayfaTeknoloji11 Şubat 2019 Bilgisayarını Temizle Günü! Bilgisayarınız, Akıllı Telefonunuz Ne Kadar Temiz?

11 Şubat 2019 Bilgisayarını Temizle Günü! Bilgisayarınız, Akıllı Telefonunuz Ne Kadar Temiz?

Belki sembolik bir gün ama önemli bir hatırlatma yapıyor. Birçok ülkede şubat ayının ikinci pazartesi, Bilgisayarını Temizle Günü (Clean Out Your Computer Day). Bu “sembolik” gün dolayısıyla bilgisayarınızı, tabletinizi, akıllı telefonunuzu temizlemeye ne dersiniz?  

ABD California’daki Institute for Business Technology tarafından 2000 yılından bu yana Şubat ayının ikinci Pazartesi’nde “sembolik” olarak kutlanan bir gün var: Bilgisayarını Temizle Günü (Clean Out Your Computer Day).  

Bu yıl 11 Şubat 2019 tarihine denk gelen Bilgisayarını Temizle Günü (Clean Out Your Computer Day), dizüstü bilgisayar, laptop, akıllı telefon gibi teknolojik cihazların temizliği konusunda bir uyarı niteliğinde. Bu temizlik yalnızca mikrofiber bezlerle yapılan temizliği kapsamıyor; dosyalardan, gereksiz klasörlerden teknolojik cihazlarımızı arındırmak için küçük bir “hatırlatma”.

Bilgisayar Nasıl Temizlenir?

Peki siz bilgisayarınızın iç/ dış temizliğini en son ne zaman yaptınız? 11 Şubat 2019 Bilgisayarını Temizle Günü (Clean Out Your Computer Day) sizin de bilgisayarınızın temizlik günü olsun! Dizüstü bilgisayarını, laptop’unu, cep telefonunu temizlemek isteyenler için birkaç tüyo da bizden: İçerisindeki kir ve toz, bilgisayarın performansını etkiler. Bir bez ve alkol yardımıyla bilgisayarın kasasını ve klavyesini temizlemeniz mümkün.

 1. İçerisindeki kir ve toz, bilgisayarın performansını etkiler. Bir bez ve alkol yardımıyla bilgisayarın kasasını ve klavyesini temizlemeniz mümkün.
 2. Bilgisayarı, içindeki birikmiş kirden arındırmak için havalandırma deliklerine, fanlara, klavyeye basınçlı hava uygulayabilirsiniz.  
 3. Gözlük ve lens temizlemek için kullanılan “mikrofiber bez” de işinizi görür. Tozları daha iyi görebilmek için de önce dizüstü bilgisayarınızı kapatın. Ekrana hafifçe bastırarak bir yönde silin; daire şeklinde silmeyin. Aksi takdirde ekrana zarar verebilirsiniz. Kağıt havlu ya da mendil de bilgisayar ekranını temizlemek için doğru bir seçim değil.
 4. 11 Şubat 2019 Bilgisayarını Temizle Günü (Clean Out Your Computer Day), bilgisayarınızdaki her türlü kiri/ tozu temizlemek için ufak bir hatırlatma dedik. Öyleyse tozdan başka nelerle baş edeceğinizi biliyor musunuz? Mikrofiber bezin kirlenmesini önlemek için nemli sünger de kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan yeni bir bulaşık süngeri ve damıtılmış veya filtrelenmiş su. Bilgisayarınızı kapatın, fişini çekin. Damıtılmış su ile ıslattığınız sünger ile ekranı hafifçe silin. Damla kalmamasın özen gösterin. Ekranın tamamen kurumasını bekleyin.
 5. Yağ ve yapışkan maddelerden kurtulmak için de mikrofiber bez ve ekran temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Yağlı bölgeyi hafifçe ovun, ekrana ağır baskı uygulamayın. Yalnız cam temizleme sıvılarına dikkat! Özellikle bilgisayar ekranına sakın bir şey püskürtmeyin. Klavyeye de herhangi bir sıvı damlamamasına dikkat edin.

Akıllı Telefonlar ve Tabletler Nasıl Temizlemeli?

Dizüstü bilgisayarların ekran temizliğinde de cep telefonları veya tabletlerde de önerilen, mikrofiber bezler.

Artık cep telefonlarımız da bizim için bir nevi bilgisayar öyle değil mi? Hatta dizüstü bilgisayarlardan daha çok kullandığımız cep telefonlarını da temizlemek şart. 11 Şubat 2019 Bilgisayarını Temizle Günü (Clean Out Your Computer Day) vesilesiyle cep telefonları için temizlik tüyoları verelim!

 1. Telefonunuzu kapatın. Şarjda da olmamalı. Telefonu düz ve sağlam bir zemine koyun. Cep telefonunun ekranını temizlemek için de önerilen mikrofiber bezler çünkü mikrofiber bezler telefon ekranını çizmez, en ufak tozları da temizlemenizi sağlar.
 2. Saf su veya teknoloji marketlerde bulabileceğiniz ekran temizleme kitlerinin içinde yer alan ekran temizleme spreyini mikrofiber beze hafifçe sıkın. Ekrana asla sıvı sızıntısı olmamalı. Ekranı küçük daireler şeklinde yavaşça temizleyin. Daha sonra mikrofiber bezin kuru tarafıyla cep telefonunun ekranını kurulayın.
 3. Tablet/ laptop ekranının temizliği için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Parmak izi lekeleri, toz ve tüyler için kuru bir mikrofiber bez kullanın; ekranı hafifçe silin.
 4. Hoparlör ya da mikrofon gibi herhangi bir boşlukta nem kalmamasına özen gösterin.
 5. Bilgisayar ekranı için dikkatli olmanız gereken bir konuyu tekrar hatırlatıyoruz: Tablet veya cep telefonu ekranınızı temizlerken pencere temizleyicilerini, sert kimyasalları veya temizlik çözücülerini de asla kullanmayın. Ekrana doğrudan sprey sıkmayın. iPhone ve iPad gibi cihazların ekranlarında özel bir kaplama bulunuyor. Bu kimyasallar da kaplamalara zarar veriyor. Teknolojik cihazları temizlemek için özel temizleme spreyleri kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızda Gereksiz Dosyalar, Klasörler Var mı?

11 Şubat 2019 Bilgisayarını Temizle Günü (Clean Out Your Computer Day), bu teknolojik cihazların sadece dış değil, iç temizliği için de bir uyarı… Cihazlarınızı yavaşlatan dosyalardan, gereksiz klasörlerden, e-postalardan bilgisayarınızı kurtarın! Peki ne yapmalısınız? Birkaç ipucu veriyoruz ve yararlanabileceğiniz linkleri de ekliyoruz:

 1. İndirilenler klasörünüzde yer alan, ihtiyacınız olmayan fotoğrafları, programları vb. dosyaları silin. Bunun için kullanabileceğiniz programlar olduğunu hatırlatalım. Geri dönüşüm kutunuzu temizlemeyi de ihmal etmeyin.
 2. Sabit diskinizde birleştirme (defrag/ defragging) işlemi uygulayarak diskinizi optimize edebilir, daha fazla boş alan elde edebilirsiniz. Sabit diskiniz böylelikle daha verimli çalışabilir.
 3. Bilgisayar başlatıldığında otomatik olarak çalışmaya başlayan uygulamalar, bilgisayarın açılış hızını yavaşlatır ve arka planda da açık kalarak performansı olumsuz etkiler. Her zaman kullanmadığınız uygulamaları, bilgisayarın açılışında otomatik olarak başlamayacak şekilde ayarlayın. Bilgisayarınızın performansının arttığını göreceksiniz.
 4. E-posta hesaplarınızı da temizleyin, özellikle spam klasörüne dikkat edin.
 5. Bilgisayarınızı temizlemek için “araçlar” (temizleme araçları) ve programlar da mevcut. Ücretsiz olanları deneyebilirsiniz.

İster PC kullanın, ister MAC, bilgisayarınızı “temizlemek”, bilgisayarınızın performansını artırmak için yararlanabileceğiniz linkler:

 1. https://www.howtogeek.com/184091/5-ways-to-free-up-disk-space-on-a-mac/
 2. https://www.howtogeek.com/125923/7-ways-to-free-up-hard-disk-space-on-windows/
 3. https://www.techlicious.com/tip/get-organized-and-clean-out-your-computer/
 4. https://www.wired.com/story/how-to-clean-your-computer/
 5. https://blog.hubspot.com/marketing/make-your-computer-faster