Ana SayfaBizden Haberler17. – 19. Yüzyıl Anadolu Kilimleri Sergisi

17. – 19. Yüzyıl Anadolu Kilimleri Sergisi

Türk Ekonomi Bankası olarak  “Gülgönen Ailesi ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi Koleksiyonlarından 17. – 19. yüzyıl Anadolu Kilimleri” sergisine sponsor olduk.

Sponsorluğumuz kapsamında 18 Mayıs tarihinde Türk ve İslam Eserleri müzesinde seçkin davetlilerin katıldığı bir kokteyl düzenledik ve serginin ilk gezimini organize ettik.

Gülgönen ailesinin 30 yıldır oluşturduğu kilim koleksiyonu ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi halı ve kilim koleksiyonundaki 17. – 19. yüzyıllara ait Anadolu kilimlerinden bir seçkinin yer aldığı sergide 55 kilim sergileniyor.

Sergilenen kilimlerin en büyük özelliği, ait oldukları coğrafyaların o zamanki tüm izlerini ve sembollerini yansıtması.
Bölgeye has figürleri, sembolleri ve renkleri kullanan dokuyucuların elinde çeşitlemeler ve farklı kompozisyonlarla son şekillerini alan, dokuyanın farklı yaklaşım ve tekniklerle ortaya çıkardığı kilimleri görüpte heyecanlanmamak imkansız.

Sergiyi gezerken, kilimleri incelerken o kilimlerin yaşanmışlığını hissedebiliyor ve çok etkileniyorsunuz. Anadolu kadınları dertlerini, acılarını ve özlemlerini sembolik motifler haline getirerek yüzyıllar boyunca kilimlerine işlemiştir. Ben de kilimleri dokuyanların o kilimleri nasıl dokuduklarını, hangi duygularını kilimlere yansıttaklarını düşünerek bu sergiyi gezdim, çok etkilendim.

Böylesi bir kültüre sahip çıkmak, sahip çıkanları desteklemek gerçekten çok önemli. Bu açıdan TEB’in bu sergiye verdiği destek çok anlamlı.

17 Temmuz 2011 tarihine kadar Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergilecek bu eserleri mutlaka kendi gözlerinizle görmenizi ve kendi duygularınızı yaşamanızı tavsiye ederim.

Birgül Çakmakçılar
Etkinlik ve Sponsorluk Yöneticisi