Ana SayfaYaşamEtkinlik Takvimi17 Şubat Uluslararası Kedi Günü Kutlu Olsun! Kedilere Dair Her Şey

17 Şubat Uluslararası Kedi Günü Kutlu Olsun! Kedilere Dair Her Şey

Sosyal medya platformlarının en büyük yıldızlarından onlar! “Kedi”leri izliyoruz, seviyoruz, onların türlü haline bayılıyoruz. 17 Şubat Uluslararası Kedi Günü’nde, kediler hakkındaki en son bilimsel araştırmalardan yanlış bilinen doğrulara, kapsamlı bir “kedi rehberi” hazırladık..

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının yıldızı onlar! “#internationalcatday” (#Uluslararasikedigunu) etiketiyle mesajların paylaşıldığı 17 Şubat Uluslararası Kedi Günü’nde daha çok konuşuldukları; videolarının, fotoğraflarının paylaşıldığı kesin ama biz onları her gün izliyoruz, seviyoruz, sokakta yaşayanlar için farkındalık oluşturmaya çalışıyor ve yardım ediyoruz.

Dünyanın en sevimli hayvanları kedilere de bir gün yetmiyor tabii…  Dünya Kedi Günü Avrupa ülkelerinde 17 Şubat’ta, Rusya’da 1 Mart’ta, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 29 Ekim’de, kutlanıyor; yine sosyal medya platformları “#internationalcatday” (#Uluslararasikedigunu) etiketiyle coşuyor! 8 Ağustos da Uluslararası Kedi Günü olarak dünya genelinde hayvan özgürlüğü ve hakları için çalışan kurumlara bağışlarda bulunulan başka bir gün.

Ayasofya’nın Kedisi Gli

Türkiye şanslı çünkü bizim sokaklarımızda birbirinden şirin kediler yaşıyor. Dünyanın pek çok yerinde bu durum mümkün değil. “İstanbul’un kedileri” bu nedenle çok meşhur! Turistlerin sosyal medya hesaplarından, Türkiye’nin tarihi ve kültürel mekanlarında serbestçe dolaşan kedileri de sık sık görmek mümkün. ABD’nin eski Başkanı Barack Obama’nın bile Ayasofya’da yaşayan sevimli kedi Gli ile fotoğrafları var. Gli, yıllardır Ayasofya’da yaşayan kedilerden biri. “Şaşı” olması sevimliliğini daha da artıyor tabii! Burada yaşayan çoğu kedinin şaşı olmasının nedeni ise Ayasofya Müzesi’ni aydınlatan büyük spotların karşısına geçip ısınmaları… Bu arada Osmanlı İmparatorluğu döneminde de sokak hayvanlarına özen gösterildiğini not düşelim.

Ayasofya’nın meşhur kedisi “Gli”.

Kedilere dair konuşacak çok şey var ama yanlış bilinen doğrular da yok değil… O zaman “17 Şubat Uluslararası Kedi Günü (#internationalcatday ve #Uluslararasikedigunu) kutlu olsun” diyerek bildiklerimizi sıralayalım; bilmediklerimizi gözden geçirelim; en son bilimsel araştırmalara kulak kesilelim. İşte kedilere dair her şeyi içeren bir “kedi rehberi”…

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre kediler, insanların duygusal ifadelerine karşı hassas… ABD Michigan’daki Oakland Üniversitesi’nden araştırmacıların 12 kedi ve sahipleri üzerinde yaptığı bu araştırmada görüldü ki sahipleri gülümsediğinde ve kaşlarını çattığında, kediler farklı davranıyor.

Kediler Nasıl Evcilleşti?

Belçika’daki KU Leuven University’den araştırmacılar, antik Romalı kedi kalıntıları, Mısırlı kedi mumyaları ve modern Afrika yaban kedisi örnekleri de dahil olmak üzere son 9 bin yılda 200’den fazla kedinin DNA’sını araştırdı. Eski DNA’lar, kedilerin kendi kendine evcilleştiklerini göstermekte… Araştırmanın sonuçlarına göre tarih öncesi insan toplulukları, muhtemelen eski kara ve deniz ticaret yolları boyunca kemirgenleri kontrol altına almak için kedileri korumaya başladı. Evrimsel genetikçi ve makale yazarı Eva-Maria Geigl, kedilerin çok fazla değişmeden insanın evcil bir arkadaşı olduğunu söylüyor. Geigl, kedilerin aksine ilk evcilleşen hayvanın köpek olmasının nedenini ise şöyle açıklıyor: “Köpekler, kediler için uygun olmayan bazı görevleri yerine getirmek için seçildi ve belirli özelliklerin seçimi, bugün gördüğümüz birçok köpek cinsinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Kedileri bu tür bir seçim sürecine tabi tutmak gerekmediğini düşünüyorum çünkü onları değiştirmek gerekli değildi. diyor. Onlar oldukları gibi mükemmellerdi.”

Kedi genlerinin bu kapsamlı bir araştırması, kedigillerin hayatlarımıza girmesinden sonra bile binlerce yıl boyunca büyük ölçüde değişmeden kaldıklarını göstermekte. Kedilerin insanların kucağına atlayıp atlamama konusunda karar vermeleri “biraz” zaman aldı, hepsi bu!

Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmakta…

Kediler Neden Evdeki En Tepe Noktalara Tırmanmayı Sever?

ABD’deki Ohio State Üniversitesi’nden veteriner ve kedi uzmanı Tony Buffington’a göre kedilerin ataları, küçük avları avlama yeteneklerini keskinleştirmek için milyonlarca yıl harcadı. Gün boyunca kertenkeleler ve fareler gibi hayvanları düzenli olarak sinsice izler, üzerine atlar, öldürür ve yerlerdi. Bu ayrıca günümüz kedilerinin neden her gün bir büyük tabak yerine ufak, düzenli öğünler yemeyi tercih ettiğini açıklamakta. Nesilden nesle geçen bu yırtıcılık yetenekleri, kedilerin neden tırmalamayı sevdiğini de açıklıyor. Vahşi ataları bu sayede hayatta kaldı. Kitaplıkların üstlerini, evdeki en tepe noktaları neden tercih ediyorlar? Çünkü bu da avlanmak için en iyi gözlem noktası. Kum kutularının da sürekli temizlenmesini istiyorlar çünkü herhangi bir idrar kokusunun büyük korkunç yırtıcıları onların üzerine çekeceği içgüdüsü bu!

Kediler evdeki en tepe noktaları, en garip yerleri neden tercih ediyorlar? Çünkü avlanmak için en iyi gözlem noktası da ondan!

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre kedilerin belirli hafıza testlerinde köpekler kadar iyi olduğu ve bunun da kedilerin köpekler kadar zeki olabileceğini gösterdiği açıklandı. 49 evcil kedinin incelendiği araştırmada, kedilerin en sevdikleri yemeği yemek gibi hoşlandıkları deneyimleri hatırladıkları görüldü. 

Bir kedinin beyin yapısı insanınkine çok benzer. Duyguları üreten kısımlarının aynı olduğu biliniyor.

Dişi kediler sağ patilerini daha iyi kullanıyor. Erkek kediler çoğunlukla sol patide iyi.

Kedilerin yemeklerde tatlıyı ayırt edemediğini biliyor muydunuz? Ayrıca kedilerin laktoza karşı tolerans seviyeleri düşük olduğundan aslında onlara süt vermek iyi bir şey değil. Aynı şekilde çiğ balık da kediler için tavsiye edilmiyor.

Kediler neden sizin ayaklarınıza dolanır, size sürtünür? Çünkü kendi bölgelerini belli etmeye çalışırlar.

“Ailurophilia” kelimesi Yunanca ailouros (ev kedisi) ile philia (arkadaşlık) sözcüklerinin birleşiminden oluşur. Anlamı; kedi sevgisi.

İngilizler “cat”, Fransızlar “chat”, Almanlar “katze”, İspanyollar “gato”, İtalyanlar “gatto”, Japonlar “neko” ve biz “kedi” diyoruz! 

Siyah Kedilerin Uğur Getirdiğine İnanan Ülkeler de Var

Kediler hayatlarının yüzde 70’ini uyuyarak geçirir. Güzel uyurlar!

Kediler ortalama 100 çeşit ses çıkarırken köpeklerde bu sayı, yalnızca 10’dur. Ayrıca kedi gurultusunun iyileştirici özelliği vardır ve bu sevimli gurultudan onların sinirli veya hoşnut olduğunu da anlayabiliriz.

Kedi sahiplerinin kalp krizi veya felç geçirme ihtimallerinin kedi sahibi olmayanlara göre üçte bir oranında daha düşük olduğu söylenmekte… Kedileri okşayınız çünkü kedileri okşamak, kan basıncını düşürüyor!

Kedi sahiplerinin üçte biri de kedilerinin akıl okuduğuna inanıyor.

Kediler, evlerine geri dönebilecekleri mesafeye kadar uzağa gidiyor.

Kediniz, sesinizi tanıyor ama ne yazık ki duymazlıktan geliyor. Neden? Çünkü o bir kedi! Kedilerin beyinlerinin bir iPad’den daha fazla bilgi saklayabildiğini unutmayın.

Dünyada pek çok ülkede siyah kedinin uğursuzluk getirdiği düşünülürken, İngiltere ve Avustralya’da siyah kedilerin uğur getirdiğine inanılıyor.

Terliyorlar Ama Patilerinin Altından!

Yetişkin kedilerin 30 dişi bulunur. Vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır. Burunlarının yüzeyi ise insanların parmak izi gibi eşsizdir. Ön patilerinde beş, arka patilerinde dört parmak vardır. Bıyıkları sayesinde de küçük bir yere girip giremeyeceklerine karar verirler. Ani hareketleri de bıyıkları sayesinde algılıyorlar. Görmeyen kediler, görüyormuş gibi dolaşır, bunu da bıyıklarına borçludurlar.

Kedilere dair ilginç bir bilgi daha: Patilerinin altından terliyorlar!

Kediler karanlıkta insanlardan daha iyi görse de renk körü olduklarını da ekleyelim. (Görüş açıları 185 derece!)

Meraklı olduklarını bilmeyen var mı? Ne olduğunu keşfetmek için her türlü şeyin içine girip tırmanmaya çalışırlar. Önüne boş bir kutu koyun ve izleyin!

Kedilerin duyma yetileri köpeklerden ve insanlardan daha güçlü.  Kedilerle bağırarak konuşmak, komut vermek son derece anlamsız. Kedilerle fısıltı şeklinde, yumuşak ve kısık bir sesle konuşulması onların hoşuna gidiyor.

Bir yavru kedinin sağlıklı bir yetişkin olabilmesi için en azından üç ay boyunca annesi ile birlikte kalması şart. Maalesef sokak kedileri çoğu zaman bu kadar şanslı olamıyor.

Kedilerin en belirgin özelliklerinden biri kendilerini yalamaları… Bir kedi hayatının neredeyse yüzde 30’unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazla.

17 Şubat Uluslararası Kediler Günü’nde biraz da tarih: 1949-1964 yılları arasında Britanya Pasaport Dairesi’nde çalışan Peter adlı kedi, kadrolu personel arasındaydı. Yılda 6.5 sterling ücret alıyordu… 1997 yılında Alaska’daki Talkeetna kentinin fahri belediye başkanı, 15 yıllığına Stubbs adlı bir kedi oldu… 2013 yılında bir başka kedi, Meksika’da belediye başkan adayıydı! Uzaya gönderilen ilk kedi ise Fransız dişi “Felicette”. Uzaydan dünyaya başarıyla döndü.

Kediler Her Zaman Dört Ayak Üstüne Düşer mi?

Kediler her zaman dört ayak üstüne düşmez. Kemikleri kırılabilir, zarar görebilirler. Yalnız düşerken vücudunu çevirebileceği kadar yüksek bir yerdeyse ayakları üzerine düşebilir ama yine de yaralanabilir.

Toksoplazma, kedilerde bulunabilen parazitler nedeniyle oluşan enfeksiyona denir. Normal insan için sorun yok ama hamileler için tehlikeli olabilir. Toksoplazmadan korunmak için hamilelerin kedi dışkısına dokunmaması gerekir. Eğer evinizdeki kediyi çiğ etle beslemiyorsanız ve kediniz dışarı çıkmıyorsa, kedinizde bu parazitin olması çok düşük bir ihtimal.

Evcil hayvanların ve tabii ki kedilerin, çocuk gelişimi söz konusu olduğunda çok olumlu etkileri olduğu kesin.

Size doğru bir bilinen bir yanlış daha: Hayvan tüyleri ve özellikle kedi tüyü kiste neden olur! Yanlış! Evinizde beslediğiniz hayvanın bakımını yaptırıyor ve düzenli olarak veterinere götürüyorsanız, korkmanıza gerek yok. Hayvan tüylerinin insanlara bir zararı yok. Aynı şekilde kedideki bir parazit de size bulaşmaz, eğer dışkısıyla temas etmezseniz… Kedilerin parazit tedavilerini ihmal etmeyin, yeter.

Yine bakımlı ve sağlıklı bir kedinin bebeklere hiçbir zararı yoktur. Hatta çocuk gelişiminde önemli bir rol oynarlar.