Ana SayfaYaşam1977’den Günümüze Bir Popüler Kültür Efsanesi: Star Wars- Yıldız Savaşları

1977’den Günümüze Bir Popüler Kültür Efsanesi: Star Wars- Yıldız Savaşları

Yönetmen George Lucas, kendi hayal gücüne güvenip yazdığı “Star Wars- Yıldız Savaşları” evrenine o kadar çok inanıyordu ki onun yüzüne kapıyı çarpan yapımcılara hiç aldırış etmedi. İlk filmin gösterime girmesinin ardından 40 yıl geçmesine karşın bu büyüleyici evren ve sakinleri hala hayatımızda…

Ünlü ABD’li yönetmen George Lucas, Star Wars- Yıldız Savaşları serisini bitirdiğinde 29 yaşındaydı. Senaryosu elinde stüdyoların kapısını çalmış ama reddedilmişti ta ki 20th Century Fox, senaryoyu kabul edene dek… Yapımcılar Lucas’tan dokuz bölümlük serinin altıncısından başlanmasını isteyince o da seriyi altı filme indirdi ve dördüncü bölümle ilk Star Wars- Yıldız Savaşları filmini hayata geçirdi (İlk üç film; 4-5-6 olarak kabul edilirse, son üç filmin 1-2-3 sırasıyla izlenmesi tavsiye edilir).

Yönetmen George Lucas.

Bu popüler kültür fenomeninin ilk filminin görücüye çıktığı tarih; 25 Mayıs 1977. Fragman, filmin gösterime girmesinden altı ay önce dönmeye başladı ve “Bir erkek, bir kız ve bir evrenin hikayesi”, “Bir milyar yıllık yapım” gibi sloganlarla merak uyandırdı. 3 Nisan 1978’te Oscar törenlerinin yıldızı Star Wars’du! Film yedi Oscar kazanarak adeta bir fenomenin doğuşunun sinyallerini vermişti.

Filmin tam adı olan “Star Wars: Episode IV- A New Hope (Yıldız Savaşları: Bölüm 4-Yeni Bir Umut)” ilk kez film 1981’de yeniden vizyona çıktığında görülürken bir fenomene dönüşmesi de uzun sürmedi.

Vizyon tarihinden üç hafta sonra Fox’un hisseleri iki katına çıktı ve George Lucas akıllı davranarak yapım şirketiyle 150 bin dolarlık anlaşma imzalamasına karşın “marka”nın ürün lisans haklarını kimseye bırakmadı. Ünlü yönetmen, ilk filmden itibaren kazandıklarını oyuncak, çizgi roman gibi lisans anlaşmalarıyla elde edilen gelirlere bağladığını da itiraf etmişti.

Lucas üçer yıl arayla iki devam filmini, 21 Mayıs 1980’de “Star Wars: Episode V- The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları: Bölüm 5- İmparatorun Dönüşü)” ve 25 Mayıs 1983’te “Star Wars: Episode VI- Return of the Jedi (Yıldız Savaşları: Bölüm 6- Jedi’ın Dönüşü)” yayınladı.

Orijinal Üçlemenin Son Filminden 22 Yıl Sonra 

Orijinal üçlemenin son filminden 22 yıl sonra, öncül üçlemenin ilk filmi “Star Wars: Episode I- The Phantom Menace (Yıldız Savaşları: Bölüm I- Gizli Tehlike)” 19 Mayıs 1999’da gösterime girdi. Üçer yıl arayla, “Star Wars: Episode II- Attack of the Clones (Yıldız Savaşları: Bölüm II- Klonların Saldırısı)” ve “Star Wars: Episode III- Revenge of the Sith (Yıldız Savaşları: Bölüm III- Sith’in İntikamı)” ile tüm seri 19 Mayıs 2005’te tamamlandı.

2008 yılında vizyona giren “Star Wars: The Clone Wars (Yıldız Savaşları: Klon Savaşları)” üçlemeler serisinin dışındaki tek filmdi ve bu animasyon, aynı adı taşıyan televizyon dizisinin de başlangıcı oldu.

16 Aralık 2015’te Star Wars hayranlarını bir sürpriz bekliyordu: “Star Wars: The Force Awakens (Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor)” gösterime girdi. Orijinal seri haricindeki olayları anlatan ilk Star Wars filmi Rogue One’ın gösterim tarihi; 15 Aralık 2016… “Star Wars: The Last Jedi (Star Wars: Son Jedi)” ise 15 Aralık 2017’de gösterime girecek ve fragmanı merak uyandırmayı başardı bile…

Herhangi bir spoiler içermemesi adına detay vermeyelim ama şu meşhur karakterlere göz atalım!

Luke Skywalker, Prenses Leia, Han Solo, Obi-Wan Kenobi, Senatör Palpatine ve Darth Vader… Saptırıcı kalkan jeneratörü, kamino kılıç oku, Naboo Kraliyet Yıldız Gemisi, Ewoklar, Gunganlar… Lucas’ın bu büyüleyici evreni, neredeyse üç farklı kuşaktan oluşan hayran kitlesine sahip.

 “Uzun Zaman Önce Çok Çok Uzak Bir Galakside”

Nesiller boyunca izlenen, okunan, oynanan Yıldız Savaşları, “Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside” (A long time ago in a galaxy far far away) cümlesiyle başladığından bu yana büyük küçük herkesin modern zaman masalı… Üstelik yıllar geçtikçe popülerliğini kaybetmeyen, hayran kitlesini artıran bir masal…

Filmde “Güç” diye adlandırılan, tüm evreni kapsadığına inanılan “enerji”, onu kullananlara kehanet, telekinezi, zihin kontrolü gibi doğaüstü yetenekler sunuyordu. “Güç”ü iyilik için kullanan Jedi’lar ile galaksiyi ele geçirmek için karanlık tarafa geçmiş Sith’lerin mücadelesini konu alırken “Güç seninle olsun” cümlesi de sinema tarihine geçti.

Light Side (Aydınlık Taraf) ile Dark Side (Karanlık Taraf) arasındaki kapışma bir anlamda “id-süper ego savaşı”ydı çünkü Aydınlık Taraf’ın kuralları vardı; örneğin, Jedi’lar duygularıyla hareket edemez, kimseye bağlanamaz ve kahramanlıkları için ödül alamazlar! Oysa ki Karanlık Taraf, içgüdülerden beslenir ve yıkıcı dürtülerin doyurulmasına olanak tanır… Dünya siyaset tarihine ne kadar çok benziyor, öyle değil mi?

Işın Kılıcının Garip Uğultusu

Jedi şövalyelerinin -garip bir uğultusu olan- ışın kılıcını da unutmamak gerek! Mikrofonun elektromanyetik bir cihaza yaklaştırılmasıysa ortaya çıkan sesten kaydedildi bu uğultu… Orijinal üçlemenin ışın kılıcı koreografisi, kılıç ustası Bob Anderson tarafından geliştirildi ve Anderson, aktör Mark Hamill’i (Luke Skywalker) eğitip İmparator ile Jedi’in Dönüşü filmlerinde, Darth Vader’in dövüş sahnelerinde dublörlük yaptı.

İlk yıllarda kameralara zoom yapılarak gerçekleştirilen savaş gemilerinin sürat efekti, teknolojinin inanılmaz boyutlarda gelişmesiyle de boyut değiştirdi. İlk savaş gemilerinin pinpon masalarındaki maketler olduğu göz önünde bulundurulursa, her seride ne denli emek harcandığı ortada… Ve tabii ki Yıldız Savaşları’na şapka çıkartmak için küçük detaylardan sadece biri.

Lucas, Star Wars’u yazarken ilk serinin kahramanı, yani Anakin Skywalker’ın oğlu Luke Skywalker, orijinal senaryoda kadındı. Yapımcılar kadın kahramanı, “riskli” buldu ve ana karakter erkek oldu! Master Yoda’nın yüzünde, ünlü fizikçi Einstein’dan esinlenilirken seslendirmesi Muppet Show’da Miss Piggy’yi seslendiren Frank Oz’a ait…

George Lucas, Han Solo karakterini, dostu Francis Ford Coppola’ya dayanarak yazdı. Han Solo’nun kullandığı uzay gemisi Millenium Falcon’un ilham kaynağı, ucuna zeytin iliştirilmiş hamburgerdi. Çocukları çok sevdiği bilinen ünlü yönetmen, karakterlerini oluştururken onların hayal gücüne de başvurdu. Kızı Amanda’nın tırlara verdiği uydurma isim “jar jar”, filmde “Jar Jar Binks”e ilham verdi.

Meşhur droid R2D2’nun adı, Lucas daha American Graffiti’nin montajındayken konmuş; ekipten biri Lucas’tan makara 2, diyalog 2’yi (reel 2, dialogue 2) kısaltılmış olarak isteyince Lucas tınısından çok hoşlanıp R2D2’yu bu müthiş evrenin bir ferdi olarak eklemişti.

Yıldız Savaşı’nın “Yıldız”ları 

Star Wars- Yıldız Savaşları, birçok ünlü aktör ve aktrisin “yıldız”laşmasını da sağladı. Kraliçe Amidala rolünde Natalie Portman, Qui-Gon Jinn rolünde Liam Neeson, Anakin Skywalker rolünde Hayden Christensen, Luke Skywalker rolünde Mark Hamill ve Prenses Leia rolünde Carrie Fisher… Kötülere de usta oyuncular hayat verdi: Kont Dooku rolünde Christopher Lee, İmparator Palpatine rolünde Ian McDiarmid gibi…

Harrison Ford’a verilen “Han Solo” rolünün tamamen tesadüf olduğunu biliyor muydunuz? Üstte, oyuncu eşi Calista Flockhart ile.

İlk üç filmde Han Solo için Lucas’ın adayları Nick Nolte, Al Pacino, Burt Reynolds, Kurt Russell’dı ve Harrison Ford da oyuncu seçmelerinde replikleri okuyacaktı. Lucas, senaryoyu alay eder gibi okuyan Harrison Ford’un hareketlerini beğenip rolü ona verdi. Gerisini siz biliyorsunuz!

Serinin tüm filmlerinde olan iki karakter ise Anthony Daniels’ın canlandırdığı şaşkın C3PO ve Kenny Baker’ın canlandırdığı R2D2 adlı droid… Serinin hayranları Chewbecca’yı da çok sever, öyle ki California’nın Kızılağaç Ormanları bölgesinde çekilen Jedi’nin Dönüşü’nde, avcıların onu “Kar Adam Yeti” sanıp vurmak istemesi, aktör Peter Mayhew’ün bu karakteri nasıl “canlı” hale getirdiğinin bir kanıtı olsa gerek! Chewbacca’nın sesi ise vahşi hayvan kükremelerinin harmanlanmasıyla ortaya çıktı.

Seslendirme ve müzikler de serinin efsaneleşmesinin diğer nedenleri… Darth Vader’ı seslendiren James Earl Jones (nefes alma sesi, dalış takımındaki hava regülatörü kullanılarak elde edildi), Master Yoda’yı seslendiren Frank Oz, Palpatine’in sesi Ian McDiarmid… Lucas ayrıca her önemli karakter ve konsept için farklı temalarda besteler olmasını istemiş ve altı filmin müziklerini de besteci John Williams’a emanet etti. Williams’ın Star Wars teması en bilinen film bestelerinden biri olarak tarihe geçti ve Tales of a Jedi Knight/Learn About The Force hiçbir zaman popülaritesini kaybetmedi. Darth Vader’ın jenerik müziği haline gelen The Imperial March’ın çalınmadığı tek film ise ilk filmdi çünkü daha bestelenmemişti.

George Lucas’ın Girişimci Ruhu

Seri; çizgi roman, televizyon yapımları, bilgisayar ve konsol oyunlarıyla da ezdi geçti. Yıldız Savaşları’nın kostümleri, tişörtleri, şapkaları, bardakları, tabakları, yatak takımları, oyuncak kutuları hala çok satılıyor, koleksiyonları yapılıyor. İlk filmin gösterimini takip eden sekiz yılda, 250 milyon oyuncak üretildiğini ve yalnızca o yıl, 42 milyon oyuncak satıldığını da hatırlatalım. Lucas’ın aynı zamanda iyi bir yönetmen değil, “girişimci” olduğu da ortada… “Ben aslında Darth Vader’ım. Senelerce bağımsız sinema için uğraştım, stüdyo sisteminden nefret ettim. Ancak şimdi nefret ettiğim şey oldum” diyen Lucas’ın daha 2005 yılındaki yıllık kazancı 290 milyon dolardı.

Bu arada gişe hasılatı söz konusu olduğunda rekorlar arasındaki filmlerin başında Star Wars- Yıldız Savaşları geliyor. 2008 verilerine göre altı Star Wars filminin toplam hasılatı daha o dönemde yaklaşık 4.41 milyar dolardı. 2016 yılının başında Force Awakens’ın (Güç Uyanıyor) Kuzey Amerika’daki hasılatı 760.5 milyon doları aşarak, Avatar’ı geçmişti. Ayrıca bu film, tüm dünyada 1 milyar dolar hasılatına en hızlı ulaşan film unvanına da sahip.

4 Mayıs Dünya Star Wars Günü

Her yıl 4 Mayıs ise “Dünya Star Wars günü’ olarak kutlanıyor. Yıldız Savaşları’nın klasikleşmiş ‘May the force be with you’ repliğine kelime oyunu yapınca ‘May the fourth be with you’ cümlesinden yola çıkılarak Türkçe’de “4 Mayıs sizinle olsun” anlamına geliyor; 4 Mayıs Dünya Star Wars Günü Lucasfilm’in de desteklediği bu özel günde, sosyal medya üzerinden milyonlarca Star Wars hayranı fotoğraflar, iletiler paylaşıyor.

Çizgi romanlardan kitaplara, sinemadan oyunlara bu hayal evrenindeki iyi-kötü mücadelesi uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor. Şimdi gözler, 15 Aralık’ta gösterime girecek olan Star Wars: Son Jedi’da. Rian Johnson’ın yönettiği filmde; Daisy Ridley, John Boyega, Mark Hamill, Domhnall Gleeson, Carrie Fisher, Laura Dern, Oscar Isaac, Gwendoline Christie ve Lupita Nyong’o gibi birbirinden ünlü oyuncular var. Rey (Daisy Ridley), efsanenin ikinci bölümünde Finn, Poe ve Luke Skywalker ile destansı yolculuğunu sürdürüyor.