Ana SayfaYaşamEtkinlik Takvimi20-23 Aralık 2018 Tarihini Kültür-Sanat Ajandanıza Ekleyin! BASE 2018 Bu Yıl da Dopdolu

20-23 Aralık 2018 Tarihini Kültür-Sanat Ajandanıza Ekleyin! BASE 2018 Bu Yıl da Dopdolu

Yeni nesil sanatçı platformu BASE, bu yıl da Türkiye’nin dört bir yanından yeni mezun sanatçı adaylarını sanatseverlerle buluşturacak. 20-23 Aralık 2018 tarihinde, Galata Rum Okulu’nda…

Yeni nesil sanatçı platformu BASE, ilk yılında 12 bin ziyaretçiyi ağırlamış ve tüm Türkiye’nin 2017 mezunu yeni nesil sanatçı adayları, 23 kişiden oluşan uluslararası bir jürinin seçkisiyle 21-24 Aralık’ta sanatseverlerle buluşmuştu.

Bu yıl, BASE 2018 için başvurular 1 Mayıs 2018’de başladı. BASE 2018’e 65 üniversiteden 1137 başvuru yapıldı ve sonuçlar jürinin değerlendirmesinin ardından eylül ayında BASE’in web sitesinden açıklandı. Şimdi ise tüm Türkiye’nin 2018 mezunu yeni nesil sanatçı adayları, yine Galata Rum Okulu’nda sanatseverlerle buluşacak. Tarih: 19-23 Aralık 2018.

BASE Nedir? 

2017’deki ilk buluşmayı kaçıranlar için kısa bir hatırlatma yapalım: BASE, Türkiye’deki ilk kolektif “Güzel Sanatlar Fakülteleri” yeni mezunlar sergisi. Türkiye genelinde tüm güzel sanatlar fakültelerinin resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden yeni mezun öğrencilerin çalışmalarını aynı çatı altında bir araya getiriyor.

Hedef belli: Yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturmak. BASE, mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde onlara destek olmayı, kariyerlerine bir ivme ve yön kazandırmayı amaçlıyor. BASE’in bir misyonu daha var: Galeri, koleksiyonerler, sanatseverler ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olmak.

Galata Rum Okulu’nda Sanat Buluşması 

BASE, İstanbul Tasarım Bienali dahil pek çok önemli kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapan tarihi ve görkemli Galata Rum Okulu binasında hayat buluyor. Tophane ve Galata Köprüsü arasındaki bu bina, neo-klasik mimarisi, yüksek tavanları ile bugün tarihi ve nostaljik yapısını muhafaza ederek sergiler için eşsiz bir atmosfer sunuyor. BASE, okulun tüm katlarında yaklaşık 2 bin 300 metrekarelik bir alana yayılıyor. Küratör ise AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) Yönetim Kurulu üyesi, sanat yazarı ve akademisyen Derya Yücel.

Jüri bu yıl, 20 şehirde 65 üniversitenin güzel sanatlar fakültelerinden 1200’e yakın başvuru arasından bir değerlendirme yaptı. BASE 2018 seçici kurulunda yer alan Ali Akay, Ahmet Elhan, Arie Amaya – Akkermans, Aslı Altay, Başak Doğa Temur, Burçak Bingöl, Ceren Erdem, Deniz Artun, Derya Yücel, Ferhat Özgür, Hale Tenger, Huma Kabakcı, İnci Aksoy, Nathalie Angles, Sara Reza, Seyhun Topuz, Şener Özmen ve Yunus Büyükkuşoğlu’nun değerlendirmeleri sonucunda 29 üniversiteden 93 yeni mezun sanatçı adayının 105 yapıtı BASE’te sanatseverlerle buluşacak.

20-23 Aralık 2018 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek BASE 2018’de animasyon, baskı, cam, fotoğraf, grafik tasarım, heykel, resim, seramik, video, yerleştirme gibi pek çok farklı sanat dalından yapıtlar sergilenecek.

BASE 2018’de hangi üniversitelerden yeni mezun sanatçı adaylarının yapıtlarını göreceğiz? Liste bir hayli uzun: Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi.

TEB Özel Bankacılık Sergi’nin Eş Sponsoru

Digilogue,  Kale Grubu ve TEB Özel Bankacılık eş sponsorluğunda gerçekleşecek BASE’te dört gün boyunca serginin yanı sıra sanat dünyasının önemli isimlerini ağırlayan BASE Talks konferans programı, pek çok eğitim ve atölye çalışması da var. Geçen yıl büyük ilgi gören BASE Talks’ın bu yıl da programı dopdolu. 30’a yakın panelde 50’den fazla konuşmacıyı ağırlayacak olan BASE Talks, her gün 11.00-19.00 saatleri arasında. Base Talks 2018 programında şimdiden yerini alan konuşmacılar arasında Antonio Cosentino, Erinç Seymen, Ferhat Satıcı, Güneş Terkol, Hera Büyüktaşçıyan, Hülya Özdemir, Leyla Gediz, Memed Erdener, Şefik Özcan, Tony Ventura gibi isimler yer alıyor.

BASE’in küratörü Derya Yücel.

BASE’in küratörü Derya Yücel, sanatın bir varoluş yolu olduğuna ve her yaratıcı düşüncenin bir soru ile tetiklenip ortaya çıktığına dikkat çekiyor: “Var olduğunu sınırsız bir dilde duyurmaya, üretmeye ve davranmaya yönelen yeni mezun sanatçılar, ‘sanatçı’ olma cesaretlerini, ekonomik, sosyal ve kültürel koşullara karşın sanat yapmaya kararlı olduklarını BASE 2018’de bize tekrar gösteriyor. Bu yıl 94 yeni mezun genç sanatçının üretimleri, ortak eğilimleri ve kesişen anlatımları ortaya çıkaracak ‘sorular’ etrafında paylaşılıyor.” Küratör Derya Yücel, “Günümüz sanatsal üretimlerindeki toplumsal ve bireysel ortak kaygıları, problematikleri, düşünme/ düşleme biçimlerini ve estetik yönelimleri üç soru etrafında ziyaretçilerle buluşacak” derken BASE 2018 hakkında şu bilgileri paylaşıyor:

“Bu, Ben Olabilir mi?”, “Düşlerim Gerçek mi?”

“Çok yönlü ve çok sesli bir düşünce üretimine karşın paylaşılan ortak zeminlerin yakalandığı ‘Bu, Ben Olabilir mi?’, ‘Bir Evim Var mı?’, ‘Düşlerim Gerçek mi?’ soruları ortak-geçici çerçeveler kurarken, sanatçı-yapıt ve izleyiciye ait etkileşimsel bir platform yaratma amacını taşıyor. ‘Bu, Ben Olabilir mi?’, beden, kimlik, ben ve öteki kavramları etrafında ortaya çıkan yapıtları merkezine alırken, ‘Bir Evim Var mı?’ sorusu toplumsal ortaklığın yaşantıları üzerinden göç, sürgün, kent ve aidiyete yönelik problematiklere odaklanan yapıtları bir araya getiriyor. İçsel psikolojik durumları, hayal gücünün sınırları ve olanaklarını soyut anlatımlarla aktaran üretimler ise ‘Düşlerim Gerçek mi?’ sorusu etrafında konumlanıyor. İfade biçimi olarak çeşitli anlayış ve kavrayışların aktarıldığı sanat üretimlerine yönelik geçici bir çerçeve sunan bu sorular, sanat üretimlerindeki ortak dinamizmi ortaya çıkarırken yeni kuşak genç sanatçılar ve yapıtları arasındaki ilişkileri de gözlemleme fırsatı sunuyor.”

TEB Özel Dijital Müze

BASE eş sponsorlarından TEB Özel Bankacılık Grup Direktörü Banu Taşkın, TEB Özel Bankacılık olarak müşterilerin finansal ihtiyaçlarının yanı sıra hayatlarının her döneminde yanında olma hedefiyle çalıştıklarını söylüyor. Taşkın, sanata değer veren ve sanatçıları destekleyen “TEB Özel Bankacılık” yaklaşımını da şu sözlerle anlatıyor:

“TEB Özel Bankacılık olarak, müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarının yanı sıra hayatlarının her döneminde yanında olma hedefiyle çalışıyor; sanata değer veren ve sanatçıları destekleyen yaklaşımımız doğrultusunda sanatsal organizasyonlara destek veriyoruz. Bankamızın sponsorluğunda düzenlenen fotoğraf sergileri, konserler ve spor organizasyonlarında sanatsever müşterilerimizi de ağırlıyoruz. TEB Özel Bankacılık olarak, sanata verdiğimiz destekler kapsamında üç yıl önce TEB Özel Dijital Müze’yi hayata geçirdik. BASE etkinlik alanındaki TEB Özel köşesinde ziyaretçilerin inceleyebileceği Dijital Müze projemizle, gizli kalan sanat eserleri ve koleksiyonları dijital dünya yoluyla gün yüzüne çıkarıyor ve bu eserlerin hikayelerini, koleksiyonerlerin anlatımıyla sanat meraklılarıyla buluşturuyoruz. Bu sayede, yeni nesil koleksiyonerlere fikir vererek Türkiye’de koleksiyonerliğin gelişimine de katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”

TEB Özel Bankacılık Grup Direktörü Banu Taşkın, BASE’e ikinci yılında da destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade ediyor:

“TEB Özel Bankacılık olarak, geçen yıl ilk defa düzenlenen ve sanat dünyasında büyük ilgi uyandıran BASE’e ikinci yılında da destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Genç sanatçıların gelişimine katkı sunabilmek bizim için çok önemli. Geçtiğimiz sene sergide yer alan sanatçıların birçoğunun eseri sonrasında ulusal ve uluslararası platformlarda sergilendi, ödüller aldı. Genç sanatçılara, eserlerini sanat takipçilerine, galerilere, küratörlere ve koleksiyonerlere sunma fırsatı sağlayan BASE etkinliğinin ilk senesinde Türkiye’deki önemli koleksiyonerler birçok eseri koleksiyonuna kattı. İnanıyorum ki yeni nesil sanatçı platformu BASE, yarattığı fırsat eşitliği sayesinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki yetenekli genç sanatçılarımızın eserlerini sergilemesinde önemli bir rol üstlenmeyi ve küresel ölçekte bilinirliğine katkı sağlamayı sürdürecektir.”

Mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde genç sanatçı adaylarına destek olmayı, onlara üretimlerini sergileme ve sanat dünyasının önde gelen isimleriyle bire bir tanışma imkanı sunmayı amaçlayan; sanatseverler ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olan BASE için geri sayım başladı. 20-23 Aralık 2018 tarihinde, Galata Rum Okulu’nda ve girişler ücretsiz. BASE hakkındaki tüm gelişmeleri “base.ist” web sitesinden ve “base.ist” Instagram/ Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

Mardin’den Antalya’ya; Batman’dan Kayseri’ye, Muğla’dan Sakarya’ya sanat kariyerlerinin başında olan yeni mezun sanatçı adaylarıyla tanışmak ve yapıtlarını görmek için BASE’i kaçırmayın!