Ana SayfaSpor20 MİLYAR DOLARLIK MAÇ: SUPER BOWL

20 MİLYAR DOLARLIK MAÇ: SUPER BOWL

Amerikan Futbol Ligi (NFL) final maçı Super Bowl, bu yıl 50’nci yılını kutladı. Her yıl renkli etkinliklere sahne olan dünyanın en çok ‘para basan’ bu büyük organizasyonu, önümüzdeki yıl 5 Şubat’ta yapılacak. Sahne alacak yıldız da şimdiden ABD’nin gündeminde: Lady Gaga!

1967 yılından bu yana her yıl düzenlenen Amerikan Futbol Ligi (NFL) final maçı Super Bowl, Amerikan futbolunun en iyilerinin karşı karşıya geldiği bir müsabakadan çok daha fazlası aslında…

Super Bowl günü ABD’de hayat duruyor. 112 milyondan fazla Amerikalı, televizyon başında bu üç saatlk büyük organizasyonu yani sadece maçı değil, reklamları ve devre arası gösterileri de izliyor. Bugüne özel reklamlar hazırlanıyor. 30 saniyelik bir reklamın ücreti ise dudak uçuklatan cinsten: 4 buçuk milyon dolar. Ve bu rakam her yıl artarak devam ediyor.

1

LADY GAGA, TWITTER’DAN DUYURDU: BU YIL SUPER BOWL FİNALİ GAGA’DA

Bu yıl ABD’de California Santa Clara’daki Levi’s Stadyumu’ndaki final maçında Carolina Panthers ile Denver Broncos karşı karşıya geldi. Carolina Panthers’ı 24-10 yenen Denver Broncos, Super Bowl’un 50’nci yıl kupasını müzesine götüren takım oldu. Maçtan önce Super Bowl müsabakalarında MVP seçilen oyuncular sahneye çıktı, Lady Gaga Amerikan Ulusal Marşı’nı söyledi, devre arasında ise tam bir müzik şöleni yaşandı. Coldplay, Beyonce ve Bruno Mars seyirciyi coşturdu.

5 Şubat 2017’de yapılacak Super Bowl’un devre arasında sahne alacak sanatçı ise şimdiden belli: Lady Gaga. Twitter’dan yaptığı açıklamada Gaga sevincini şöyle paylaştı: “İllüzyon değil. Söylentiler doğru. Bu yıl Super Bowl finali Gaga’da.”

3

LOCADAN İZLEMEK 142 BİN DOLAR!

Super Bowl bilet fiyatları ortalama 4 bin 841 dolar! Fiyatlar 2 bin 600 dolardan başlıyor, 20 bin 500 dolara kadar çıkıyor. “Yok, ben locadan izlerim” derseniz, o zaman 142 bin 187 doları gözden çıkarmanız gerekiyor! Geçen yıldan ilginç bir veri paylaşalım: Technomic adlı araştırma şirketinin verilerine göre Şükran Günü’nden sonra en fazla yiyecek ve içecek tüketilen gün ‘Super Bowl’… Yaklaşık 14.5 milyon pizza, 1.3 milyar tavuk kanadı ve 1.2 milyar litre alkol tüketiliyor! Bu büyük organizasyonun en çok bahis oynanan bir maç olduğu da sürpriz değil.
Super Bowl’da 30 saniye reklam vermenin bedeli, 5 milyon dolar. Drake gibi ünlü yıldızların da reklamlarda yer alması, ilgiyi artıyor tabii.. Hatta birçok şirket, bugüne özel reklam filmleri hazırlıyor. Ve sonuç: Super Bowl, 50’nci yılda, 20 milyar doların üstünde iş hacmi yaratarak tüm zamanların en kazançlı spor organizasyonu olarak tarihe geçiyor!