Ana SayfaBizden Haberler20 Yıl Sonra Hayatımızda Plastik Kredi Kartı Olmayacak!!!

20 Yıl Sonra Hayatımızda Plastik Kredi Kartı Olmayacak!!!

Evet yanlış okumadınız,  20 yıl önce hayatımıza giren plastik kredi kartları 20 yıl sonra hayatımızdan çıkmış olacak.

1980 lerin ilk yıllarında ülkemizde kullanmaya başladığımız kredi kartlarının gelişimine bugün 40’lı yaşlarda olan hepimiz tanık olduk, bu hızlı ilerlemeyi bizzat yaşadık… Biraz düşündüğümüz zaman bugünkü kartların özellikleri, ek hizmetleri, kullanım alanları ve kullanılan cihazların nasıl geliştiğini çok rahatlıkla hatırlayabiliriz.

Bugün kullanılan pos makinelerinin henüz olmadığı dönemlerde, kredi kartını zip-zap makinesi (imprinter) dediğimiz bir alete  koyup üzerine karbon kopyalı slipleri yerleştirir , kartın bilgilerini slipe geçirir,  daha sonra da imza alırdık. Bugün ise bu işlemler saniyelerle gerçekleştiriliyor. Bırakın kopyalı kağıtları, artık temassız kartlar sayesinde uzaktan işlem gerçekleştirebiliyoruz.

Plastik Kredi KartıGüvenliği artırmak ve kimlik gösterme mecburiyetinde kalınmaması  için fotoğraflı kartların yerini bugün şifreli işlemlere izin veren chip&pin uygulaması aldı. Fotoğraflı en son kredi kartınızın son kullanma tarihi neydi acaba?

Hediye puan uygulamasını da hatırlarsınız! Harcamalarınızdan puan biriktirip hediye kataloglarından bir ürünü almayı arzularken, şimdi anında puan kazanıp anında harcayabiliyoruz.  Hatta puanların toplanmasını beklemeden avans olarak kullanıp daha sonra biriktirme imkanımız bile var.

Kredi kartları, sahip oldukları özellikler ve ek hizmetlerin yanı sıra fiziksel olarak da çok büyük ilerlemeler kaydetti. Artık sadece kart formunda olmaktan çıktı; kol saati, anahtarlık, sticker formatlarında dahi kullanılabilir hale geldi.

Plastik Kredi KartıÜlkemiz, kredi kartı ürününde dünya ile yarışıyor (ürün özelikleri, bağlılık uygulamaları ve kullanılan teknoloji olarak) ve dünyaya öncülük dahi ediyor. Kredi kartlarının çok kısa sürede cep telefonlarımızın içine entegre edilmesine doğru hızla ilerlemeye devam ediyoruz.  Bu yıl içinde canlı pilotlarıda görmeyi bekliyoruz.

Yani 10 yıl, en geç 20 yıl sonra kredi kartlarımız artık plastik olmayacak.Bugün cüzdanımızda şişkinlik yapan kartlar artık cep telefonlarımızın içindeki sim kartın üzerinde (veya başka şekilde ilişkilendirilmiş) çalışıyor olacak.

Bugün doğan çocuklar belki hayatlarında plastik kredi kartı görmeyecek, onlar için ne kadar gereksiz bulunulacak! Bizler ise üzerinde cocuğumuzun, köpeğimizin resmini taşıyan kredi kartlarını birer hatıra olarak hala saklıyor ve bugünleri hatırlıyor olacağız…

Plastik kartların ortadan kalkması bazı sorunları ve zorlukları da getirebilir!
En basiti, (şu an vize başvurusu yaptığım için kredi kartımın fotokopisini evraklara ekliyorum) vize almak için gerekli evraklar arasında kredi kartının fotokopisinin de olması. Kartlar plastik formdan çıkınca vize başvurusunda  ne yapacağız!!! Umarım o zamana kadar vize almak gibi bir mecburuyetimiz de kalmaz.

Görünen o ki 20 yıl sonra cüzdanlarımız daha rahatlayacak. Belki cüzdan da taşımıyor olacağız. Kartımız, nüfus cüzdanımız, sürücü ehliyetimiz vb. şu an cüzdanımızda taşıdığımız herşey tek bir kartta hatta cep telefonlarımızda yeralıyor olacak. Bu arada cep telefonları da nasıl olur onu da ayrı bir yazı konusu yapabiliriz 🙂

Bülent Ersöz

Kartlı Ürünler Direktörü