Ana SayfaYaşamKültür Sanat Etkinlikleri200’den Fazla Kariyeri Olan Bir Genç Kadın

200’den Fazla Kariyeri Olan Bir Genç Kadın

Tüm zamanların en sevilen oyuncaklarından biri olan ve artık ikonikleşen Barbie bebeklerin bu yıl 60’ıncı yılı kutlanıyor.

Barbie 60. yılı için özel bir seri hazırladı.

Zaman içinde birçok farklı kariyere sahip olan ve farklı görünümlerle çocuklarla buluşan Barbie’lerin 60’ıncı yılı, bu önemli yıl dönümüne özel üretilen bir seriyle de kutlanıyor.

Hemen her kız çocuğunun büyürken bir Barbie bebeği olmuştur ya da bu ‘havalı’ bebek mutlaka hayallerini süslemiştir. İncecik bedeni, uzun boyu, büyüleyici saçları ve gözleri, son moda kıyafetleriyle Barbie bebekler; geçen onca yıla rağmen kız çocuklarının en favori oyuncaklarıdır. İşte bu bebekler, bu yıl tam 60’ıncı yıllarını kutluyor!

Adını Kurucunun Kızından Alıyor

1959’da üretilen Barbie bebeklerden biri.

İlk olarak 1959 yılında New York’ta düzenlenen Amerika Oyuncak Fuarı’nda görücüye çıkan Barbie, Mattel oyuncak markasının kurucusu Ruth Handler tarafından geliştirilmiş. Piyasaya çıktığı anda kız çocuklarını büyüleyen bu oyuncak, ismini ise Handler’ın kendi kızı Barbara’dan almıştı. Ruth Handler, Barbie’yi piyasaya sürdükten tam iki yıl sonra yani 1961’de Ken’i tüketicilerle buluşturdu. O da ismini, Handler’ın oğlundan almıştı.

Piyasaya sürülen ve çocuklarla tanıştırılan ilk bebeğin tam adı, Barbie Millicent Roberts idi ve Willows, Wisconsin’dendi. Barbie, dünyaya modellik yapan genç bir kadın olarak tanıtıldı. Modellerin tüm ihtişamını yansıtan bu oyuncak, kısa sürede sadece Amerika’da değil, tüm dünyada geniş bir hayran kitlesine sahip oldu. İlk işi modellik olan Barbie, bugün 200’ün üzerinde farklı meslek yapıyor; hatta bunların arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı bile var!

1961’de Kızıl Saçlı Oldu

İlk olarak esmer ve sarışın olarak üretilen Barbie’ler, 1961’de kızıl saçlarıyla da kız çocuklarına arkadaşlık yapmaya başladı. 1980 yılında, ilk Afro Amerikan Barbie ve Hispanik Barbie tükeciyle buluştu. 1969 yılında ise Barbie’nin Christie adında siyah bir arkadaşı piyasaya sürülmüştü.

İlk Barbie 3 dolara satılmıştı. Paris’in son trendlerini yansıtan ek kıyafetleri ise 1 ile 5 dolar arasında tüketiciye sunulmuştu. Piyasaya sürüldüğü ilk yıl olan 1959’da tam 300 bin Barbie bebek satıldı. Bugün, # 1 olarak adlandırılan ve 1959’da üretilen ilk Barbie bebekler, 27.450 $’a kadar alıcı bulabiliyor. Birbirinden şık kıyafetleriyle de tanınan Barbie’ler için bugüne kadar 70’ten fazla moda tasarımcısı, 105 milyon metrekarelik kumaş kullanarak giysiler üretti.

Bugüne kadar Barbie oyuncaklarıyla ilgili birçok eleştiri yapıldı. Bunların başında da beden ölçüleri geliyordu. Barbie’nin gerçek bir insan olması durumunda ölçülerinin 36-18-38 olacağı fark edildiğinde, bazı tartışmalar çıktı. Bu ölçülerin, aslında daha doğru bir tabirle Barbie’nin fiziğinin kız çocuklarını yanlış yönlendirebileceği, ideal vücut ölçüleri konusunda kafalarını karıştırabileceği iddia edildi. Bu nedenle zamanla farklı ölçülere sahip, hatta balık etli Barbie’ler bile piyasaya sürüldü. Yani Mattel, Barbie’yi daha eğitici kılmak için daha çeşitli cilt tonları, vücut şekillerinde üretti, kutularına ona eşlik eden bilim kitleri ekledi.

1965 yılında, Barbie ilk bükülebilir bacaklara ve açıp kapanan gözlere sahip oldu. 1967 yılında, beli hareket edebildiği için Twist ‘N Turn adı verilen hareketli bir gövdeye sahip Barbie piyasaya sürüldü. Bugüne kadar en çok satan Barbie bebeği, saçları başından ayaklarına kadar uzanan ve 1992 yılında tüketiciyle buluşan Totally Hair Barbie oldu.

Barbie’nin 200 Kariyeri Var

Mattel, 60’ıncı yılını kutlamak adına bu yıl Barbie için, gerçek yaşamdaki rol modelleri ve kadınların temsil edilmediği kariyerleri onurlandıran yeni bir koleksiyon çıkardı. Firma, bu koleksiyon için; Japon tenis yıldızı Naomi Osaka’dan İngiliz model ve aktivist Adwoa Aboah’a kadar 20 ilham verici kadının Barbie versiyonunu yarattı. Şirket ayrıca yine bu yıl, kadınların hâlâ yeterince temsil edilmediğini belirttiği astronotluk, pilotluk, sporculuk, gazetecilik, politikacılık ve itfaiyecilik kariyerlerini temsil eden altı bebek çıkardı. Barbie, böylelikle ilk çıkışından bu yana cerrahtan video oyun geliştiricisine kadar 200’den fazla kariyere sahip olmuş oldu.

Barbie, bu 60 yılda sadece çocukların değil, yetişkinlerin de hayatında o kadar önemli bir yer edindi ki; pop art kültürün yaratıcılarından Andy Warhol çalışmalarında onu da kullandı. Hatta İskandinav pop grubu Aqua, 1997 yılında ‘Barbie Girl’ adında bir şarkıyı dinleyiciyle buluşturdu.

Mattel, Barbie’nin 60’ıncı yılı şerefine bu yıl bir de parlak gümüş bir balo elbisesi giyen bir bebek piyasaya sürdü. Günümüz zarafetini yansıtan Barbie 60. Yıl Dönümü Bebeği, nostaljik detaylarıyla da dikkat çekiyor. Gümüş ışıltılarla parıldayan bir balo elbisesi giyen Barbie; altın halka küpeleri, at kuyruğu yaptığı uzun saçları, kırmızı dudakları ve iddialı göz makyajıyla ikonik detaylarının hepsini birden barındırıyor. Bu Barbie’nin hem beyaz, hem de siyah tenli versiyonu bulunuyor. Koleksiyonerler, elmas yıl dönümünün simgesi olan bu Barbie’yi koleksiyonlarına katmak için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Gülse Birsel’in Barbie bebeği.

Mattel, Barbie’nin 60. yılı nedeniyle 18 ülkeden 20 başarılı, rol model kadının yer aldığı bir seri de hazırladı. Oyuncu, senarist, yönetmen Gülse Birsel de bu seriye Türkiye’den seçilen isim oldu. ‘More Role Models’ mottosuyla yer alan seride aktivist model Adwoa Aboah, tenisçi Naomi Osaka, bilim insanı Eleni Antoniadou, yönetmen Lisa Azuelos profesyonel kamyon şoförü Iwona Blecharczyk gibi isimler de var.