Ana SayfaBizden Haberler2011 Pazarlama Falı’nda Birebir Viral Pazarlama Görüyorum – 2

2011 Pazarlama Falı’nda Birebir Viral Pazarlama Görüyorum – 2

2011 yılı birebir viral pazarlamanın yılı olacaktır. Daha önceki yazımızda birebir pazarlamayı tanımlamış, önemli noktalarını, unsurlarını ve döngüsünü incelemiştik. 2011 yılı pazarlama planımıza dair yazımızın bu bölümünde birebir pazarlamaya viral (virütik) unsurlar ekleyeceğiz.

Viral’in kelime anlamı virütiktir, yani pazarlama virüsü bir kaynak tarafından bireylere bulaştırılır ve virüsü alan her birey otomatik olarak bir kaynak olur ve yeni bireylere virüs aktarır. Bu şekilde pazarlamanın etkisi geometrik olarak çoğalır.* Viral pazarlamanın merkezinde çeşitli mesajların internet tabanlı kanallar üzerinden kişiler arasında yayılması mevcuttur. Kişiler arasında bilgi ve içerik geçişleri sağlanırken, bir virüs gibi her bir kullanıcıya bulaşmaktadır ve en önemlisi içeriği ilk ortaya çıkaran (host) sürecin dışında kalmaktadır. Viral pazarlama, geleneksel kulaktan kulağa pazarlamanın (WOMM) internet tabanlı olarak yayılması entegrasyonudur.

Birebir ve kişiye özel pazarlama çalışmaları aslında Tom Cruise’un başrolünü oynadığı Azınlık Raporu (Minority Report) filmini izleyenlere fazla yabancı değil. Filmde dikkat çeken teknolojilerden biri her bir bireye özel reklamlar gösteren reklam panolarıydı. Panolarda retina taraması ile kimliği belirlenen kişilerin özel zevklerine göre değişim sağlanıyordu. Japonya’da reklam panolarına yerleştirilen yüz algılayıcılar sayesinde önünden geçen kişinin cinsiyetini ve yaşını belirleyip, reklam panolarında ona göre reklamlar sunulması planlanmaktadır. Teknolojik olanaklar henüz  retina taramasıyla pazarlama faaliyetlerini yapabilecek kadar yaygınlaşmasa da birebir viral pazarlama sağlayan aplikasyonlar hazırlanmaya başlandı.

Bir yalıtım şirketi yalıtımın önemine vurgu yapan, eğlenceli ve bilgilendirici yeni bir projeye daha imza attı. Proje kapsamında oluşturulan  site Facebook üyelerinin profil durumunu yorumluyor. Yoğun ilgi gören projeye, katılım sayısı 2,5 milyonu aştı. Aplikasyonla tanınmış hava durumu sunucusu hava durumu yerine Facebook üyelerinin profillerini eğlenceli bir şekilde yorumluyor. Bir TV ekranına çıkan yorumcu Facebook üyelerinin fotoğrafı genel profil durumuyla örtüşüyor mu, etkinlik takvimi, arkadaş listesi neye işaret ediyor, albüm durumu söz konusu kişiyi ne kadar ele veriyor gibi birçok konuyu kendine özgü yorum tarzıyla ele alıyor. En sonda ise yalıtımın önemi vurgulanarak yalıtım şirketinin ürünlerinin reklamı yapılıyor. Böylece eğlenceli bir yolla üyeler sadece kendileri için hazırlanmış bir reklam izlemiş oluyorlar. Facebook profillerinde paylaşıldıkça viral olarak yayılan aplikasyon aynı zamanda bireye özgü bir video olanağı sunuyor. Bu karakteriyle çalışma, birebir viral pazarlama örneği olarak gösterilebilir.

Çalışmanın amacı yalıtım bilincini arttırmak, markanın yalıtım denince 30 yaş altındaki gençlerin aklına gelen ilk markalar arasına girmesini sağlamak ve marka imajını güçlendirmektir.

Çalışma kapsamında kullanılan tek sosyal ağ Facebook oldu. Çalışmanın başladığı gece (31 Ağustos 2010) 2 kişi uygulamayı kendi Facebook hesaplarında kullandı. Başka hiçbir kanalda yayınlanmamasına rağmen sabaha 100’den fazla profilde uygulama yer almaktaydı. Facebook Insights ve Google Analytics verilerine göre 1 Eylül – 25 Ekim tarihleri arasında; 1.530.000 milyon video üretildi, videolar 691.000 kez Facebook profilinde paylaşıldı. Çalışmanın kaynağı internet sitesine toplam 6.023.000 ziyaret yapıldı, Facebook‘da paylaşılan videolar 340.000 kez beğenildi (like) ve 408.000 yorum (comment) aldı.

Yeni nesil viral video alanında başarılı bir proje olan çalışma ilk ödülünü, Marketing Türkiye’nin düzenlediği GIA’da en iyi sosyal medya kampanyası seçilerek aldı.

Falımıza geri dönersek, 2011 yılı birebir viral pazarlama araçlarının yayıldığı bir yıl olacaktır. Başarılı örneklerini gören birçok işletme bu yolla müşteri istek, ihtiyaç ve arzularını keşfetmeye çalışacak; marka bilinirliği ve imajına olumlu katkı yapmaya çalışacaktır.

Yeni yılda hepinizin mutlu, başarılı ve sağlıklı, bir o kadar da unutulmayacak güzellikte anılara sahip olması dileklerimle.

*Howard Theresa, ‘Viral’ Advertising Spreads Through Marketing Plans, USA Today 22 Haziran 2005,  http://www.usatoday.com/money/advertising/2005-06-22-viral-usat_x.htm

Necdet Dikmen