Ana Sayfaİş Dünyası2016’da pazarlamaya yön veren 20 CMO

2016’da pazarlamaya yön veren 20 CMO

2017 yılının C-level’ların yılı olması bekleniyor. Neden mi? Çünkü şirketlerin geniş ve kitlelerin dikkatini çeken kanaat önderlerine, konuşmacılara ve her alanda danışılacak isimlere başvuracağı öngörülüyor. 2017 yılına referans olması adına 2016 yılında önemli izler bırakan CMO’lara (Pazarlamadan Sorumlu Yönetici), etki alanlarına ve ilgilendikleri konulara gelin birlikte göz atalım…

Kanaat önderleri günümüz dünyasında sosyal medya üzerinden paylaşım yapıyor.
ABD’de faaliyet gösteren bir sosyal medya ajansının Twitter kaynaklı araştırmasının sonuçları da her şeyi daha açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Araştırma kapsamında Kuzey Amerika’da Twitter’da aktif 1300’ün üzerinde CMO’nun 680 binin üzerindeki tweet’i analiz edildi. İşte en etkili kanaat önderlerinin, CMO’ların en çok konuştuğu konular ve 2017 yılında CMO’ların altını kalın bir şekilde çizmelerinin beklendiği konu başlıkları…

CMO’lar arasındaki en etkili 20 isim

 

En etkili CMO’ların paylaştıkları aslında hepimizin aşina olduğu etiketler: #Marketing , #Socialmedia , #Bigdata gibi… Ancak, (#Olympics , #Brexit vb.) etkinlikle bazlı etiketlerin ve bağımlısı olduğumuz süreçlerin (#PokemonGo gibi) yanı sıra 2015’e kıyasla 2016’da daha önemli başlıklar da var. Tıpkı #AI (Yapay zeka), #Innovation (inovasyon), #VR (sanal gerçeklik), #Digital ve #CX (müşteri deneyimi) gibi. İşte bu başlıklar CMO’ların öncelikli ve sıcak gündemleri arasında yer alıyor.

2017’de en çok konuşulacak başlıklar

1. Daha fazla ‘human brand’ yaratmak için teknolojiden yararlanmaya odaklanmayı sürdürecekler – @TamaraMcCleary

Müşteri ile kurulan ilişkilerde yapay zeka ve büyük veri sonuçlarından destek alınması yeni yılda beklenen adımlar arasında yer alıyor.

2. Pazarlamacılar için yapay zeka öncelik haline gelecek – @KimWhitler

Yapay zeka ön planda olacak. CMO’lar karar verme sürecinden daha iyi bir müşteri tecrübesine her şey için yapay zekanın nasıl bir etkisi olacağı üzerine eğilecekler. 2017 pazarlamacılar için medya, içerik, fiyatlandırma ve inovasyon konularında daha iyi kararlar alabilmek adına yapay zekayı nasıl ‘karşılayacakları’nı öğrenecekleri bir yıl olacak.

3. Pazarlamacılar dijital dönüşümü sağlamak için teknolojiyi kullanacak – @ChiefMartee

Pazarlama teknolojisi yönetimi, modern pazarlama organizasyonu için temel bir disiplin haline geldi. Buradan hareketle pazarlamacılar dijital dönüşümden yararlanmak için süreci esas alacaklar. Müşterilerle temas noktalarında chatbot’lar (ses ve metin aracılığı ile diyalog kuran yazılıma sahip robotlar) ve sanal gerçeklik önem kazanacak.

4. CMO’lar tüketici deneyimi tasarımı ve yönetimini önceliklendirmeye devam edecekler – @BryanKramer

Pazarlama organizasyonları, teknoloji ve müşteri deneyimini tanıma yönünde şekillenecek. Rekabetçilikte farklılaşma için müşteri deneyimi yeni bir mücadele alanı olacak.

5. Canlı Yayın + Tüm İçerikler = Artan Paylaşımlar – @TedRubin

2017’de canlı yayın yaparak her türlü video ve içeriği paylaşabilme kabiliyetine sahip olmaya doğru bir önemli bir eğilim olacak. Platformları denemelisiniz, hikaye yaratmalısınız, ilişki kurmalısınız, tüketicilerle temasa geçmelisiniz.