Ana SayfaTeknolojiYeni Teknoloji2016’ya damga vuran gelişmeler: Genetiği değiştirilmiş bağışıklık hücreleri, birbirlerine öğretebilen robotlar…

2016’ya damga vuran gelişmeler: Genetiği değiştirilmiş bağışıklık hücreleri, birbirlerine öğretebilen robotlar…

Dünyanın yaşı 4 milyar 467 milyon yıl. ‘Yaklaşık 5 milyar’ diye yuvarlamanın mümkün olmadığı kadar çok milyon yıl var arada. Bugünkü insanın kökü olan Homo Sapiens ise anatomik olarak 200 bin yıl önce ortaya çıkarken modern davranışlarına 50 bin yıl önce kavuşuyor. Ateşin icadı Homo Sapiens’ten oldukça yaşlı olsa da takip eden dönemlerde tarım devrimi, tekerleğin keşfi, yazının icadı, Sanayi Devrimi ve Endüstri 4.0 ile insanlık, bugüne uzanan gelişim çizgisi en gelişmiş canlı türü olarak hayatını sürdürüyor. Peki ilk izleri 65 ile 55 milyon öncesine dayanan insanlık 2016’da hangi devrimlere imza attı? Birlikte göz atalım:

En İyi Mobil Gerçeklik Cihazı: Daydream

Google Daydream View VR (Sana Gerçeklik), 2016 yılının en iyi mobil VR cihazı seçilirken, bu unvan Google’ın hanesine önemli bir başarı olarak yazıldı. Google’ın akıllı telefon temelli sanal gerçeklik yolunda önemli adımlar atması ise ancak uyumluluğun genişlemesi ve geliştiricilerin bu doğrultuda zengin içerikler üretmeleri ile mümkün. Daydream’in en büyük rakibi ise oldukça zengin bir içeriğe sahip Samsung Gear VR.

Reusable Rocket

Mars’ın Kapıları Sonsuza Dek Açılıyor: Yeniden Kullanılabilir Roketler

Elon Musk, Ekim ayında açıkladığı Mars kolonizasyonu projesi ile belki de insanlığın kaderini değiştirecek en önemli sunumlarından birini gerçekleştirdi. Bu sunumun temelinin, ısrarlı çalışmalar sonucu olan roket teknolojisindeki muazzam ilerlemeye dayandığını söylememizse yanlış olmaz. Zira her şey dönüp dolaşıp maliyet hesaplamalarına dayanıyor. SpaceX ve Blue Origin, uzun süren çalışmalar ve deneylerin ardından havalandıktan sonra tekrar yeryüzüne inebilen, dünyanın yörüngesinde yakıt ikmali yapabilen, kısacası mevcut maliyetleri yüzlerce kat aşağıya çekebilecek roketleri icat ettiler. İlerleyen dönemlerde yeni evli çiftlerin balayı için gözde seyahat noktaları arasında bundan böyle Mars’ı da yazabiliriz.

2

İş arkadaşlarınızla iletişimde yeni, rahat, şeffaf ve e-postasız bir dönem: Slack

Şu an için 2 milyonu aşkın kullanıcısı olan Slack uygulamasını ilk görüşte MIRC’a benzetmemek elde değil! Uygulamada kurduğunuz konu başlıkları ile işleriniz hakkında ekip üyelerinizle her an temasta olabiliyorsunuz. Dosya transferlerinin mümkün olduğu (sadece paylaşılan dosya özelinde bile ayrı bir kanal üzerinden konuşabiliyorsunuz) uygulama, şifreli konu başlıkları açma imkanı da sunuyor. Slack ayrıca Google Drive’den Twitter’a pek çok uygulama ile entegre çalışarak çalışanlara daha hızlı, kolay, e-postadan uzak ve şeffaf bir iletişim ağı sunuyor.

Immune Engineering

Kanser tedavisinde devrim (mi?): Genetiği Değiştirilmiş Bağışıklık Hücreleri

Bu gelişmeyi, “Kanserin insanoğlu için ölümcül bir hastalık olmaktan çıkacağı an” şeklinde tanımlamak mümkün mü? Henüz değil süreç çok da uzak sayılmaz. Ancak genetiği değiştirilmiş bağışıklık hücrelerini kullanmaya dayalı yöntemle kanser tedavisinde devrim yaratılacağı ortada. Yayılan tümörleri yok etmek için vücudun kendi bağışıklık hücrelerini kullanan tedavi yöntemi, etkisi uzun süren bir aşı gibi kanserin tekrarlanmasını da önlüyor. İlk denemeler sonucunda her ne kadar hastaların önemli bir kısmında iyileşme görülse de bilim insanları ihtiyatlı davranmayı elden bırakmıyor. Ancak bir veya iki yıl içerisinde çalışmaların kesin sonuç vermesi ve devrimin sonuca varması bekleniyor.

Teaching Machine

Artık insanlara ihtiyaçları kalmayacak: Birbirlerine Öğreten Robotlar

Ürün paketleme, yatağa bağlı yaşayan hastalara veya askerlere yardım etme gibi insanın yapabileceği pek çok farklı eylem, robotlar tarafından da yapılabilir mi? Bu henüz mümkün değil, çünkü robotlar ortak nesneleri henüz tanımlayamıyor. Çünkü ‘çocukluk’ denen ve aslında insanların ‘büyük veri toplama süreci’ olan dönem sayesinde havuza girerken deniz gözlüğü takmanız ya da çoraplarınızı iç içe geçirmeniz bizim için oldukça kolay. Ancak robotların rutin hareketleri gerçekleştirmeleri için, kavramalarını ve manipüle etmelerini sağlayacak çok büyük oranda veriye de ihtiyaçları var. Dikkatle hazırlanan bir programın, bunun için yeterli olabileceği iddia ediliyor; robotların birbirlerinden bir şeyler öğrenmesi için de. Ve 5 yıl sonra bu teknolojinin can bulması bekleniyor.