Ana SayfaTeknoloji2017 Bitcoin’in Yılıydı: 2018’de Yıldız Ripple Olabilir

2017 Bitcoin’in Yılıydı: 2018’de Yıldız Ripple Olabilir

Geçtiğimiz yıl kripto para birimleri özgün ve umut vaat edici bir konseptten doğarak Venezuela mali krizini düzeltebilecek kadar güçlenen bir endüstri haline geldi. Hem popülerlik hem de pazar değeri olarak Bitcoin grubun başını çekiyorsa da Ethereum ve Ripple da emin adımlarla ilerliyor. Özellikle Ripple (XRP) büyük yükselişlerin yaşandığı bir yıl geçirdi. Kripto para biriminin değeri ikiye katlanarak 2 dolar seviyesini geçmiş oldu.

Blockchain tabanlı ödeme yöntemleri, mali enstitüler ve bankaların daha hızlı, ekonomik ve güvenli para transferleri gerçekleştirebilmesi için oluşturuldu. 2012’de kurulan bir sistem olan Ripple’ın konsepti aslında 2004’e dayanıyor. O yıllarda henüz Bitcoin dahi ortada yoktu.

Fakat hepsini geçen Bitcoin, 2017 içinde herkesi şaşırtmayı başaran bir yükseliş kaydetti. Bitcoin’in bu hızlı ve astronomik rakamlara ulaşan yükselişinin ardından yatırımcılar bir sonraki Bitcoin’i bulmaya çalışıyorlar. Gidişatına bakacak olursak 2018’de Ripple yatırımcıların yeni umudu olabilir.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde, Ripple 1 doları aştıktan bir hafta sonra, bir gün içinde yüzde 34 değer kazandı. Aylarca 0,20 dolar seviyesinde kalan Ripple, 1 doları aştığı andan itibaren sadece yükselmeye başladı. Ripple’ın toplam piyasa değeri Bitcoin ve Ethereum’un peşinden gidiyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda kısa bir süreliğine de olsa Ethereum’u geçmişliği de var.

Bitcoin’den Çok Daha Fazlası

Kısa süreliğine geçtiği ikincilik koltuğunun ardından üçüncü sıradaki yerine yerleşen Ripple 1,7 – 2,3 dolar arasında gidip geliyor. Coindesk gibi kaynaklara göre bu rakamlar Ripple’ın tavan değeri de olmayacak; özellikle de Asya pazarları değerini artırmaya devam ettiği sürece.

American Express gibi şirketler Ripple’ın ağını kullanma planlarını gerçekleştirirse, Ripple’ın yükselişi daha da hızlanacak.

İlginç bir şekilde, Güney Kore’de kripto para birimlerine karşı getirilen düzenlemelere rağmen, Ripple’ın geçtiğimiz haftaki ticaret hacmi 24 saat boyunca sadece Güney Kore’deki işlemlerden elde edildi. Eğer American Express gibi şirketler planlarına sadık kalır da Avrupa ve ABD’deki müşterilerini birbirine bağlamak için Ripple’ın ağını kullanırsa, diğer ülkelerde de Ripple’ın değer kazanması muhtemel.

Davalarla Başı Dertte

Fakat Ripple’ın yükselişine, blockchain teknolojisi çözümleri sunan R3 ile girdiği hukuki savaş engel oluyor. Ripple’ın eski CEO’sunun R3 ile 2016’da imzaladığı anlaşma, R3’ün Ripple’a yardımları karşılığında iki yıl içinde 5 milyar adet XRP alabileceğini belirtse de Ripple’ın yeni CEO’su R3’ün iyi niyeti suiistimal ettiği gerekçesiyle anlaşmanın tek taraflı feshini istiyor. Anlaşmanın yapıldığı dönemde Ripple’ın değerinin 0,0085 dolar, bugünkü değerinin 2 dolar seviyelerinde olmasının sebebi büyük.

Davanın basına yansıması bu hafta Ripple’ın değerinin 2 doların altına inmesine sebep olduysa da Ripple en son gelişmelerle tekrar eski seviyesine ulaşmayı başardı. ABD merkezli para transfer hizmeti MoneyGram ile yapılan anlaşma, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un geçtiğimiz günlerde yaptığı XRP’nin 3 büyük şirket tarafından kullanılacağı açıklamasının ardından gelen ilk gelişme. Bütün bu çalkantılara rağmen Ripple, toplam piyasa değeri sıralamasında üçüncülüğünü korumaya devam ediyor.

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4000 değer kazanan Ripple için 2017 kötü bir yıl değildi. Şu ana kadar Bitcoin ve Ethereum için küçük bir rakip olmuş olsa da, 2018 Ripple’ın beklentilerin üstüne çıktığı bir yıl olabilir; tabi davalardan sıyrılıp, yeni anlaşmalarla gündeme gelmeye devam ederse.

Görünüşe bakılırsa bu yıl bol bol Ripple’dan bahsediyor olacağız. Fakat bu haberlerin yatırım tavsiyesi olmadığını da hatırlatmak isteriz.