Ana Sayfaİş DünyasıKariyer2017 Yılında Daha İyi Bir Kariyer İçin 10 Öneri

2017 Yılında Daha İyi Bir Kariyer İçin 10 Öneri

Yeni yılın ilk günleri, kariyerin için yeni hedefler belirlemek ve nasıl adım atacağını netleştirmek için çok iyi bir zamandır. Peki, geride bıraktığın 2016’ya göre daha iyi bir kariyere sahip olmak ve hedeflerini gerçekleştirmek için neler yapabilirsin? İşte önerilerimiz…

1. Temasta olacağım

İlişki yönetiminde, görüştüğün kişilerin tatillerinin nasıl geçtiğini sorarak ilk adımı atabilirsin. Ve yine öğle aralarını ilişki yönetimi için kullanabilirsin. Bunun için bilgisayar başından kalkmalısın. Sadece haftada bir öğle arasını ilişki yönetimi için ayırsan, ilişkilerini sürdürmek veya güçlendirmek bir yılda 52 fırsat demek olur. Hiç fena değil, değil mi?

2. Online mecrada profesyonel kimliğimi güncelleyeceğim

İlişkilerini sürdürmek ya da temasını kesmemek için Facebook, Twitter ya da LinkedIn gibi seçtiğin sosyal medya hesaplarında bolca sörf yaparak vakit geçiriyorsundur. Profesyonel bir noktadan bakıldığında, erişim ağını daha da genişletebilir, meslek hayatınla ilgili etkili, dikkat çeken paylaşımlarda bulunabilirsin. Hatta belki de profesyonel duruşunun ilk adımı olarak işe sosyal medya hesaplarında kendinle ilgili bilgileri güncelleyerek işe başlayabilirsin. Belki ilk adım olarak da profil fotoğrafını değiştirebilirsin.

2

3. Odağımı yitirmeyeceğim

Kariyer hedefine ulaşmanın önündeki en büyük engellerden biri aşırı yorgunluk olabilir. İş hayatındaki çok taraflı mücadelelerin, endişelerin her gün Demokles’in kılıcı gibi tepende sallandığını düşündüğünde kendini biraz daha yorgun hissedebilirsin. Ancak asıl böyle zamanlarda odağını kaybetmeden kendin için daha uygun bir iş araman, terfi fırsatlarını veya imkanlarını takip etmen ve yeni bir kariyere adım atman gerekiyor. Eğer yukarıda yazılanların karşılığını kendinde buluyorsan, 2017 yılını çabanın karşılığını alacağın veya gerçek kariyer hedefine ulaşacağın bir yıl haline getir!

4. Enerjik olacağım

Odaklanma ile ilgili yaşanan sıkıntının bir nedeni de enerji eksikliğidir. Yeni işler talep etmek fiziksel, mental ve duygusal olarak da talep etmek anlamına gelir. Yani arayışlarını odaklanmış bir şekilde devam ettirmenin yanı sıra, enerjini de koruman gerekir. Egzersiz veya spor, meditasyon, yeterli uyku ve doğru beslenme biçimi ihtiyacın olan dayanıklılığı sana verecektir.

5. Sabahlarımı akıllı değerlendireceğim

İyi bir enerji alışkanlığının adaptasyonu güne yeniden başlaman için doğru bir adım olabilir. Eğer gün, sen önemli şeyleri bitirmeden sona eriyorsa, sabah saatlerini yeniden düzenle. Bir saatini ayır ve bu bir saatin her yirmi dakikasında farklı bir şey yap: Spor veya egzersiz, meditasyon ya da okuma.. Ya da sabahlarını senin için önemli olan iş kalemlerini bitirmek için kullan.

3

6. Esnek olacağım

Esnemeyi tam kelime anlamında uygulayabilir, sabahları gerçekleştirdiğin rutin eylemlerden biri haline getirebilirsin, bu iyi fikir! Ancak kariyer anlamında esnemek, senin her gün yaptığının dışında bir şey yapmak anlamına gelir. Ve bu esneme eylemi muhtemelen de senin güvenli bölgenin ötesinde olacaktır. Bu, farklı departmanlar arası aktivitelerde sorumluluk almak, iş kalemlerinin dışında bazı görevleri üstlenmek anlamına da gelebilir.

7. İlerleyeceğim

Rutinin dışında yeni bir aktiviteye dahil olabilir ya da yeni bir şey üstlenebilirsin ve böylece kendini rekabete hazır tutarak kariyerini ilerletirsin. Geçmişini güncelleyip yeni uzmanlıklar ekleyerek ya da özellikler geliştirerek de kariyerini ilerletebilirsin. Şirketinden gelecek tekliflere kesinlikle açık olmalısın, ancak kendi ilişkilerine ve etrafına dokunarak kendini profesyonel anlamda geliştirecek fırsatlar da bulabilirsin.

8. Ne istiyorsam soracağım

Şirketin sana profesyonel gelişimin için fırsatlar sunmuyorsa bu fırsatları şirketinden talep edebilirsin. İstemeyi öğrenmek önemli bir kariyer özelliğidir ve sormak için fırsat yaratmak bu sürece giden yolun pratiğidir. Antrenman yapmak iste, katılmak iste, çalıştığın meslek grubunun birliğine üye olmak iste, akıl hocası iste, geribildirim iste ve böylece gelişim için alanlarını tanımlayabilirsin.

4


9. Piyasada aranan kişi olacağım

Aktif bir şekilde iş aramasan bile, her zaman talep edilen kişi olmak için çaba göstermelisin. Uzmanlık alanını geliştirmeyi asla ihmal etme. CV’in her zaman güncel olsun.

10. Tekliflere açık olacağım

Sürekli iş aramana gerek yok. Ancak doğru fırsat geldiğinde değerlendirecek kararlılıkta olmalısın. Seni arayanlara geri dön. Tanımadığın LinkedIn davetlerini iyice incele ve ağına ekleyip eklemeyeceğine öyle karar ver. Senin uzmanlık alanın dışında herhangi bir alandan senin ağına dahil olmak isteyeni hemen reddetme. Açık fikirli olarak seçeneklerini açık tut!