Ana SayfaYaşamKültür Sanat Etkinlikleri2017’nin En Önemli Sanat Etkinliklerinden Biri 15. İstanbul Bienali

2017’nin En Önemli Sanat Etkinliklerinden Biri 15. İstanbul Bienali

16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 15. İstanbul Bienali, New York Observer tarafından ‘2017’de dünya çapında gerçekleşecek 10 sanat etkinliğinden biri’ olarak gösterildi. Bu vesileyle, Eylül ayındaki bienalin detaylarını şimdiden hatırlatalım istedik. İstanbul Bienali dışında 2017’nin sanat takviminde Sharjah Bienali, Garage Trienali, Documenta 14 ve 57. Venedik Bienali gibi birçok önemli etkinlik de var…

15. İstanbul Bienali’nin başlığı ‘İyi Bir Komşu’.

15. İstanbul Bienali, ‘İyi Bir Komşu’ başlığıyla 16 Eylül-12 Kasım 2017 tarihleri arasında sanatçı ikili Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünde hayat bulacak. Ev ve mahalle kavramlarını ele alacak bienal, iç mekanlardaki yaşam şekillerinin yakın tarihte geçirdiği dönüşümü inceleyecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenecek olan 15. İstanbul Bienali, iki ay boyunca ücretsiz… Bienalde, birbirine komşu mekanlarda yer alacak serginin yanı sıra bir dizi performans ve konuşma da düzenlenecek.

15. İstanbul Bienali, dünyanın en önemli yayınlarından ABD merkezli New York Observer tarafından ‘2017’de dünya çapında gerçekleşecek 10 sanat etkinliğinden biri’ olarak da gösterildi. 15. İstanbul Bienali ile ilgili “Venedik Bienali ve ikonik Prada Marfa’nın usta sanatçıları, dinamik Elmgreen & Dragset ikilisinin 15. İstanbul Bienali’nin küratörleri olduğu belirtilirken, bienalin sürprizlerle dolu olacağının kesin olduğu” yorumu yapıldı.

Elmgreen & Dragset

Elmgreen & Dragset İkilisi Kimdir?

1995 yılından bu yana birlikte çalışan Elmgreen & Dragset’in çalışmaları; yerleştirme, heykel, performans ve tiyatro dahil pek çok sanat türüne uzanıyor. Eserleri; İstanbul, Liverpool, Singapur, Moskova, Venedik, Gwangju, São Paulo ve Berlin bienallerinde sergilenen sanatçılar, 2000 yılında New York Guggenheim Müzesi tarafından verilen Hugo Boss Ödülü’nün son aday listesinde yer aldı. 2002’de ise Berlin, Hamburger Bahnhof, Nationalgalerie der Preis’e (Ulusal Galeri Ödülü) layık görüldü. Elmgreen & Dragset, 2012’de Londra, Trafalgar Meydanı’ndaki Dördüncü Kaide Komisyonu’na seçildi. 2015 yılında, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden (NTNU) fahri doktor unvanı aldılar.

Daha önceki küratörlük projelerinden de bilgi verelim: 2009 yılındaki 53. Venedik Bienali’nde Danimarka ve İskandinav Pavyonları’nda sergiledikleri The Collectors (Koleksiyonerler), tek bir sergi için iki ulusal pavyonu ilk defa birleştirmesi nedeniyle Curating Worlds (Dünyaların Küratörlüğünü Yapmak) adını taşıyan Özel Mansiyon ödülüne layık görüldü. İkili, günümüzün kamusal alan kavramı üzerine yeni bir diyalog başlatmak amacıyla 2013 yılında Almanya Münih’te, A Space Called Public (Kamusal Denilen Bir Alan) adını taşıyan bir sanat projesi yürüttü. Yine 2013’te Londra’daki Victoria and Albert Müzesi’nde gerçekleşen Tomorrow (Yarın) adlı sergilerinde, müzenin daimi koleksiyonundan aldıkları resimleri, mobilyaları ve el yapımı eserleri sergiledikleri bir ortam tasarladılar. İkilinin daha önceki küratörlük projeleri arasında; Susanne Pfeffer ile birlikte Künstlerhaus Bremen’de gerçekleştirdikleri Not a Drop But the Fall ve Kopenhag’da Avrupa Kültür Başkentleri programı kapsamında düzenledikleri Update (Güncelleme) (1996) adlı performans temelli festivali saymak mümkün…

15. İstanbul Bienali’ni bienal.iksv.org adresinden de facebook.com/istanbulbienali, twitter.com/istanbulbienali sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden Venedik’e Sanat 

2017 yılının dünya çapındaki sanat etkinlikleri arasında -15. İstanbul Bienali dışında- birçok önemli etkinlik de yer alıyor: Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Sharjah Bienali, Rusya’daki Garage Trienali, Venedik Bienali, Masterpiece London, Art Basel ve Atina’da gerçekleştirilecek Documenta bu etkinlikler arasında…

Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) Sharjah Bienali, 17 Mayıs’a değin izlenebilir. Sharjah Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen bienalin küratörü, 7. İstanbul Bienali’nin de küratörlüğünü üstlenen Yuko Hasegawa. Tema; ‘Yeniden Belirmek: Yeni Bir Kültürel Kartografiye Doğru’…

Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Sharjah Bienali.

Rusya Moskova’daki Garage Museum of Contemporary Art tarafından düzenlenen ilk Rusya Güncel Sanat Trienali 10 Mart’ta başladı, 14 Mayıs’a dek sürecek. Trienalde; Rusya’nın 42 farklı kentinden, yaşları 19-69 arasında değişen 63 katılımcı grup ve sanatçı yer alıyor. Rus Devrimi’nin 100. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen trienaldeki eserler, son beş yıla yani Vladimir Putin’i yeniden iktidara getiren 2012 seçimleri sonrasına tarihleniyor. Ana başlığı ve bütünleyici bir kavramsal çerçevesi yok. Trienal; Rus sanatının son beş yılındaki eğilimleri yedi tematik vektör/alt başlık etrafında ortaya koyuyor: Öncü Kişilik, Kişisel Mitolojiler, Yere Sadakat, Ortak Dil, Aksiyon Alan Sanat, Sokak Morfolojisi ve Sanatın Yerel Tarihleri.

Garage Museum of Contemporary Art tarafından düzenlenen ilk Rusya Güncel Sanat Trienali…

Beş yılda bir düzenlenen Documenta’nın 14. edisyonunun Atina’daki ayağı da start aldı. 2013’te küratör Adam Szymczyk’in kararıyla yıllardır düzenlendiği Kassel’le birlikte bir ayağının da Atina’da gerçekleştiği etkinlik, Almanya’dan önce Yunanistan’da izleyicilerle buluştu. Almanya Kassel’de düzenlenecek Documenta 14 sergisi ise 10 Haziran’da başlayacak, 17 Eylül 2017’ye dek devam edecek.

Venedik Bienali…

57’nci Venedik Bienali ise 13 Mayıs’ta başlıyor. Çağdaş sanat sahnesinin önde gelen isimlerini bir araya getiren bienalin Türkiye pavyonunda, Cevdet Erek’in ÇIN isimli eseri yer alacak.