Ana SayfaSporTenis2017’nin En Sportif Açılışı: Avustralya Açık

2017’nin En Sportif Açılışı: Avustralya Açık

Dört dünya Grand Slam turnuvasının ilki olan ve ’seyirci dostu’ olarak bilinen “Australian Open – Avustralya Açık” bu yıl da sürprizleri, müthiş maçları ve tenis tutkunlarının yoğun ilgisiyle yine en çok konuşulan spor organizasyonlarından biri olarak tarihe geçti

avustralyaacik

‘Seyirci dostu’ deniyor ve sonuna kadar da hak ediyor! Avustralya Açık’tan söz ediyoruz. Sadece tenis tutkunlarını değil, spora profesyonel ya da amatör olarak ilgi duyan herkesi ekrana kilitleyen büyük organizasyon… Avustralya’da olanlar şanslı! Ülke adeta Avustralya Açık ile yattı, Avustralya Açık ile kalktı. Her yıl Ocak ayında Melbourne Park’ta düzenlenen bu ilk Grand Slam, seyircinin yoğun ilgisiyle de dikkat çekti. Sadece finaller bile nefes kesmeye yetti: Federer-Nadal ile Serena ve Venus Williams kardeşler… (Yazı kaleme alınırken Serena Williams, 23’üncü şampiyonluğunu ilan etti).

2
Serena Williams

SEYİRCİ REKORU KIRAN GRAND SLAM

İlk kez 1905 yılında Avustralasya Açık Tenis Şampiyonası adı altında, Britanya Milletler Topluluğu, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD’li tenisçilerin katılımıyla oynanan Avustralya Açık, sert zemin ve çim zemin arasında bir hıza sahip olan yapay zeminde oynanıyor. Diğer Grand Slam’lerden en büyük farkı, her yıl seyirci rekoru kırması. Örneğin, 2010 yılında 653 bin 830 kişi izledi bu büyük organizasyonu. Avustralya Açık 2008’in dördüncü gününde yani 17 Ocak 2008’de ise tenis tarihinde bir turnuvaya tek günde gelen en yüksek seyirci sayısına imza atıldı: 62 bin 885 seyirci.

1

TENİS EN POPÜLER SPOR DEĞİL AMA…

1971’de Sydney’de düzenlendikten sonra Melbourne’e taşınan şampiyona, o tarihten bu yana da bu kentte, Melbourne Park’ta oynanıyor ve deyim yerindeyse yer yerinden oynuyor! Ülkede tenis, en popüler sporlar arasında değil ama sezonun ilk Grand Slam’i Avustralya’daki gazetelerin manşetlerinden inmiyor. Gazetelerin ilk sayfalarında hep Avustralya Açık var!

Çünkü Avustralya Açık, sadece bir spor turnuvası değil, aynı zamanda 7’den 70’e herkesin eğlendiği büyük bir organizasyon. Sporcular da seyircilerden çok memnun! Hele ki bu yılın sürprizleri… Kesinlikle unutulmayacak Grand Slam’lar arasında girdi bile…

MİRKA FEDERER EŞİNDEN ROL ÇALDI

Bazen 40 dereceyi aşan hava sıcaklığı başta sporcular olmak üzere herkesi bunaltıyor, bir de yağmurlar var ki bazı maçlar kortun çatısı kapatılarak oynanıyor.

Giyim kodu bile eğlenceli. Turnuvanın resmi sitesinden bir not paylaşalım:
“Giyinin ve eğlenin! Asla bu kadar renkli giyinemezsiniz! Yalnız hava çok sıcak. Şapkanızı unutmayın. Güneşten koruyan kıyafetleri tercih edin, güneş yanığı inanın o kadar eğlenceli değil!” Giyim kodu demişken… En renkli ’seyirci’den söz etmeden olmaz! Bu yıl sosyal medyada en çok konuşulan isimlerden biri de eşini gururla seyreden Mirka Federer’di. Roger Federer’in eşi Mirka Federer, Gucci marka pembe kazağıyla eşinden adeta rol çaldı. 1975 dolar değerindeki bu kazak, maç kadar konuşuldu!

AUSTRALIA TENNIS AUSTRALIAN OPEN GRAND SLAM
Mirka Federer

Eğer bir tenis tutkunuysanız, Melbourne Park’ta ‘maç dışında’ da çok iyi vakit geçirmek mümkün… İster farklı restoranlarda yemek yiyin, ister açık alanlarda ailenizle birlikte piknik yapın, size kalmış. Çoluk çocuk maaile bir Grand Slam deneyimi mi yaşamak istiyorsunuz? “Çocuklar İçin Tenis Günü” gibi pek çok aktivite var. Yüz boyama gibi klasik etkinlerin yanında ünlü isimlerle tanışmak hatta tenis yıldızlarıyla maç yapmak da bu aktiviteler arasında.

YASAK KARDEŞİM!

Avustralya Açık’ta her şey güzel, eğlenceli, Melbourne Park tenis meraklıları için adeta bir cennet ama yasaklar da yok değil:
Alkol, evcil hayvan, silah olarak kullanılabilecek herhangi bir şey (!) (klasik havaalanı güvenliği kuralları), deniz topu (Avustralya işte:)) ve yanıcı diğer aletler, bisiklet, scooter, kaykay, tekerlekli paten, tripod, kamera, ses kayıt cihazları, kayıt alabilecek herhangi bir cihaz, içecek yiyecek kutuları, sandalye, havai fişek, frizbi, helyum balonlar, bardak dahil her türlü camdan obje, bir buçuk litreden büyük konteynırlar, müzik aletleri, 50 cm’den büyük bayraklar, flamalar… Hepsi yasak! Ayrıca bu büyük organizasyonun resmi sitesinde önemli bir uyarı daha var: Ticari, politik, dinsel herhangi bir kıyafet, sembol, afiş, vs. kesinlikle yasaktır!

SOSYAL MEDYA DA TEMPO TUTTU

Avustralya’nın belli başlı medya kuruluşlarının manşetlerinde olduğu kadar sosyal medya da inledi; Avustralya Açık diye! @AustralianOpen Instagram hesabından pazar sabahı itibariyle 2826 gönderi paylaşıldı. Hesabın 650 bin takipçisi varken Twitter hesabı @AustrailanOpen’dan yaklaşık 50 bin tweet atıldı. AusOpen etiketi ile Federer-Nadal düellosunu temsilen açılan Fedal etiketinin de çok popüler olduğunu ekleyelim. Bu arada resmi hesabın takipçi sayısı da seyirci sayısıyla yarıştı: 1.12 milyon.