Ana SayfaYaşamKültür Sanat Etkinlikleri2017’ye Sanatsal Kapanış: BASE, 21 Aralık’ta Başlıyor

2017’ye Sanatsal Kapanış: BASE, 21 Aralık’ta Başlıyor

Yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturmak; mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde onlara destek olmak amacıyla yola çıkan BASE’den Türkiye’de bir ilk! Ana sponsorları arasında TEB Özel Bankacılık’ın da yer aldığı ‘Kolektif Güzel Sanatlar Fakülteleri Yeni Mezunlar Sergisi’, 21 Aralık’ta kapılarını açıyor. Dört gün sürecek sergide pek çok seminer, sanatçı konuşması ve atölye çalışması da var, üstelik ücretsiz…

Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden 2017 yılında mezun olacak öğrencilerin çalışmalarını aynı çatı altında bir araya getiren BASE, Türkiye’deki ilk kolektif Güzel Sanatlar Fakülteleri Yeni Mezunlar Sergisi’ni 21 Aralık’ta açıyor. Hedefi ise büyük bir alkışı hak ediyor: Yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturmak; mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde onlara destek olmak, kariyerlerine bir ivme ve yön kazandırmak.

Ayrıca BASE; galerilerin, koleksiyonerlerin, sanatseverlerin ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı oluyor. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek BASE’de pek çok seminer, sanatçı konuşması ve atölye çalışması da katılımcılarla buluşacak.

Sergi, Galata Rum Okulu’nda, 2 Bin 300 Metrekarelik Bir Alanda… 

Mekan ise Galata Rum Okulu. Bu görkemli ve tarihi yapı, bilindiği üzere İstanbul Tasarım Bienali dahil pek çok önemli kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı. Tophane ve Galata Köprüsü arasında merkezi bir konumda bulunan bina, neo-klasik mimarisi, yüksek tavanları ile bugün tarihi ve nostaljik yapısını muhafaza ederek sergiler için muhteşem bir atmosfer sunuyor. BASE ise okulun tüm katlarında yaklaşık 2 bin 300 metrekarelik bir alana yayılacak. ‘Bilgi’, ‘İnsan’ ve ‘Çevre’ olmak üzere üç ana başlığa ayrılan sergide, birbirinden farklı disiplinlerin, yöntemlerin, mecraların ve mesajların, farklı yaratıcı ifadeler aracılığıyla görsel dile aktarılışını izleyeceğiz.

BASE’de 108 sanatçıya ait 116 eseri görmek mümkün.

Baskı, cam, enstalasyon, fotoğraf, görsel iletişim tasarımı, grafik tasarımı, heykel, resim, seramik, Türk el sanatları ve video kategorilerinde, 51 farklı üniversiteden 1000’e yakın başvuru alan BASE’in kürasyonu Derya Yücel’e ait. Küratör Derya Yücel; sanat yazarı, akademisyen ve AICA Türkiye (Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği) Yönetim Kurulu üyesi. 2015 yılında Sabancı Müzesi’nde gerçekleşen ‘Reunion…Buluşma’ sergisinin proje koordinatörlüğünü üstlenen Yücel, Ocak 2015’ten itibaren Sabancı Üniversitesi KASA Galeri’nin Sergi Projeleri Sorumlusu olarak görevini sürdürüyor. 2017 yılında Galerist Yayınları’ndan çıkan ‘Semiha Berksoy: Cataloque Raisonne’nin editörlüğü ve yazarlığını üstlenen Derya Yücel, aynı yıl O’Art’da gerçekleşen ‘Aşk’la Semiha Berksoy’ sergisinin de küratörlüğünü yapmıştı.

Küratör Derya Yücel.

31 Üniversiteden 108 Sanatçı, 116 Eser

20 ilde 31 üniversiteden 108 sanatçıya ait 116 eser ve 30’u aşkın panelde 75 konuşmacı ile sanat dolu 4 gün, 21 Aralık’ta start alıyor. Türkiye’nin bu yıl mezun olan yeni nesil sanatçı adayları, 23 kişiden oluşan uluslararası bir seçici kurulun değerlendirmesiyle Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek BASE’de sanatseverlerle buluşacak.

BASE’in eserleri seçen 23 kişilik seçici kurulu ise şöyle:

Delfina Foundation’ın Kurucusu Aaron Cezar, Borusan CEO’su ve Koleksiyoner Agah Uğur, Sanat Yazarı ve Eleştirmeni, Akademisyen Ahu Antmen, Koleksiyoner Aslı Bilge, Koleksiyoner ve Sanat Yazarı Banu Çarmıklı, İstanbul Modern Sergiler ve Programlar Direktörü Çelenk Bafra, The Armory Show’un Direktörü Deborah Harris, Galerist Yönetici Direktörü Doris Benhalegua, Sanatçı Ergin İnan, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı, koleksiyoner Erol Bilecik, Sanatçı Hera Büyüktaşçıyan, Fotoğraf Sanatçısı Murat Germen, Ressam Neş’e Erdok, New York Academy of Art’ın Dekanı Peter Drake, Galerie Voss Direktörü Rudiger Voss, Daire Sanat Kurucusu Selin Söl, Grafik Tasarım Sanatçısı/Art Direktör Stephan Bundi, Spot Projects Kurucusu/ Koleksiyoner Tansa Mermerci Ekşioğlu, Piartworks Kurucusu Yeşim Turanlı, Grafik Tasarımcı Yeşim Demir ve Heykel Sanatçısı Ziyatin Nuriev.

BASE Talks’ta Birbirinden Değerli Konuşmacıları Ücretsiz Dinleyin 

21-24 Aralık’ta Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek BASE’de; Alev Ebuzziya, Ali Kazma, Gülsün Karamustafa, Hale Tenger, Mehmet Güleryüz, Murat Germen, Refik Anadol, Taner Ceylan gibi isimlerin de yer aldığı 75 konuşmacı, ‘BASE Talks’ kapsamında izleyicilerle buluşacak. Halka açık ve ücretsiz olduğunu vurgulamakta fayda var.

21 Aralık Perşembe günü, saat 15.15-16.00 saatleri arasında, TEB Özel başlığı altındaki “Koleksiyoner Söyleşileri”nin moderatörü Merve Çağlar (SAHA). Konuşmacılar: Ali Kerem Bilge, Gamze Büyükkuşoğlu ve Hüma Kabakçı.

Katılımın ücretsiz olacağı BASE’in program detayları için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli:

www.base.ist