Ana Sayfaİş Dünyası2018 İş Seyahati Trendleri

2018 İş Seyahati Trendleri

Mobil cihazların kullanımı daha çok artacak, WiFi artık bir gereklilik olarak kabul edilecek, “maliyet”ler düşürülmeye çalışılacak. 2108’in iş seyahatleri trendleriyle tanışın!

“İş Gezisi” sektörü, 2018’de teknolojinin dur durak bilmez ilerleyişiyle birlikte büyümeye devam edecek. Bir araştırmaya göre artık iş insanlarının yüzde 75’i WiFi’ı seyahatlerinde bir gereklilik olarak kabul ediyor ve yalnızca iş seyahatleri değil, iş dışındaki gezilerde de “teknoloji” olmazsa olmuyor! Ortalama bir turistin bile yön bulmada, konaklamada, rehber uygulamalarda teknolojiden ne denli yararlandığı göz önünde bulundurulursa, iş gezilerindeki “gereklilik”i anlamak çok da zor değil.

Uçuş bilgilerinden konaklamaya, her şeyin mobilden “check” edildiği günümüzde, mobil cihazların kullanım alanı genişleyecek. Ayrıca uzun iş seyahatlerinden ziyade günübirlik, sabah gidilip akşam dönülen ve daha hesaplı olan seyahatler tercih edilecek. Başka bir görüş de iş seyahatlerinde kişiye özel zamanın iyi bir şekilde organize edilebilmesi ve iş seyahatinden kalan zamanda gidilen yerin/ ülkenin tarihi ve kültürel yerlerinin ziyaret edilebilmesi, farklı kültürlerin keşfedilebilmesi… Eğer kişi, kendi cebinden harcamaları kabul ederse!

2018’in iş gezileri trendlerine göz gezdirelim:

İnternete “Bağlılık” 

Otellerden uçak içi WiFi hizmetlerine, kesintisiz bir şekilde “bağlı” kalmak istiyor, gezginler… Son araştırmalara göre iş seyahatlerinde WiFi’ı mutlak bir zorunluluk olarak görenlerin oranı yüzde 75. Öte yandan hareket halindeyken (uçuşta, araçlarda, vs.) mobil cihazlardan iş takibi de çok yaygınlaştı. Örneğin, iki toplantı arasında e-mailler akıllı telefondan okunuyor, öyle değil mi? Ya da sevdiklerinizle kısa bir görüşme ve sonra işlere devam!

İş seyahatlerinde her yerde, her an internete bağlanmak artık bir zorunluluk. WIFI’ı mutlak bir zorunluluk olarak görenlerin oranı yüzde 75.

Mobil kullanımdaki artış, iş seyahatlerinin şeklini değiştiriyor. Cep telefonları artık tarama amaçlı kullanılmıyor; gezginler, uçuş rezervasyonlarını ve konaklama yerlerini güvence altına almak için de cep telefonlarını kullanıyor. 2018’de otel web siteleri, seyahat rezervasyon siteleri ve havayollarının web siteleri mutlaka mobil uyumlu olacak. Aplikasyonlar daha çok kullanılacak.

Maliyet Raporu 

Global Business Travel Association’ın yayınladığı bir rapora göre terörist saldırılar, siyasi istikrarsızlık ve doğal afetler sektörü 2016’da yavaşlattı ama 2017 yılında yüzde 3 buçuk oranında bir büyüme gerçekleşti. Küresel ticaret hızlandı. Üretim büyüdü, gelişmekte olan piyasalar da iş gezisi sektörünü olumlu etkiledi. Ekonomik güvenin yarattığı ortam nedeniyle uçak biletlerinin yüzde 3 buçuk, otel fiyatlarının ise yüzde 3.7 oranında artacağı öngörülüyor.

Öte yandan maliyetleri düşürmek için de farklı yöntemler geliştiriliyor. Örneğin; bazı kurumlar, yalnızca bir günlük toplantılar için yöneticileri uçurarak ve aynı gün geri dönmelerini sağlayarak maliyetleri düşürmeyi planlıyor. Yarım günlük fiyat sunan oteller de göreceğiz. Her gün saat 10. 00-17.00 saatleri arasında kullanabilen, konaklamanın olmadığı bir oda gibi…

Paylaşım Ekonomisinin Rolü

FreshBooks tarafından yürütülen bir ankete göre paylaşım ekonomisinin “küçük” iş gezileri üzerindeki etkisi çok hızlı ve bu nedenle de 2018 yılının sonuna kadar doygunluğa erişecek. Dört yıl önce küçük işletme sahipleri Uber üzerinden taksi seçtiler ama 2017 yılının sonuna gelindiğinde oran tersine döndü. Günümüzde Uber’i tercih eden üç küçük işletmeciye göre bir işletmeci taksiyi tercih ediyor.

Özellikle küçük işletme sahipleri, konaklama seçenekleri için Airbnb’yi tercih ediyor.

Airbnb’nin de doygunluğa yaklaştığı öngörüler arasında. Dört yıl önce otel yerine Airbnb’yi tercih eden işletme sahiplerinin oranı 1/16. 2017’nin sonlarına bakıldığından bu oran, 1/6’ya kadar düştü. Burada Hipmunk’ın Concur Hipmunk uygulamasından bir örnek verelim: Toplantınız, otelinize ne kadar uzaklıkta? Uçuşunuzu mu organize edeceksiniz yoksa onlarca rezervasyon sitesini mi tıklayacaksınız? Özellikle küçük işletmeler için bunun gibi birçok kolaylık sunan bir uygulama. Farklı örneklerini de göreceğiz.

Otonom Araçlar 

Caddelerde göreceğimiz günler yakın. Volvo, 24 bin otonom otomobilini Uber’in filosuna katmak için bir anlaşma imzalandığını duyurmuştu. Bu araçların 2019’da yollarda olacağı biliniyor. İş seyahatlerine etkisini yavaş yavaş bu yıl göreceğiz. Ayrıca Uber’in rakipleri de boş durmuyor. Lyft, Waymo ile birlikte bu alana yatırım yapıyor.

Yapay Zeka 

Yapay Zeka yatırımlarının farklı sektörlerde ne büyük ilerlemeler kaydettiğine tanıklık etmeye devam edeceğiz. IBM’in raporuna göre seyahat sektörünün devlerinin üçte birinden fazlası, 2018 yılında dört veya daha fazla projeye devam edecek, yüzde 41’inden yeni projelerin ayak seslerini duyacağız. Özellikle müşteri hizmetlerini geliştirmek adına chatbot’lara büyük yatırım söz konusu…

IBM’in raporuna göre bir küresel havayolu şirketi, Siri benzeri bir yapay zeka asistanına yatırım yapıyor.

Yapay Zeka sayesinde seyahat deneyiminin kişiselleştirilmesi hız kazanacak. IBM’in raporunda, bir küresel havayolu şirketinin Siri benzeri bir yapay zeka asistanına yatırım yaptığı gibi önemli bir açıklama da var ama havayolu şirketinin adı açıklanmıyor.

Oteller, konuk deneyimini geliştirmek için yapay zeka teknolojisini kullanacak. Hali hazırda kullanan oteller de mevcut.

Blockchain

Blockchain teknolojisi ve Bitcoin, iş gezisi sektöründe de gündemde. American Express, geçen yıl sınır ötesi blockchain destekli ticaret işlemlerini açıkladı. Visa, bir Chain adlı startup ile benzer işlemleri başlattığını duyurdu. MasterCard, geçen yıl blok zincir tabanlı işlem prosesinde bir patent aldı.

Lufthansa ve Innfinity Software Systems gibi seyahat tedarikçileri blok zincir tabanlı dağıtım platformlarını benimsemeye başladı. Blockchain, uluslararası işlemlerde artan hız ve şeffaflık ile maliyetleri düşürecek mi, göreceğiz. Sınır ötesi ödeme sorunları tamamen ortadan kalkmayabilir ama 2018’de büyük yol kat edilecek gibi.