Ana SayfaSpor2018 Kış Olimpiyatları Bugün Başlıyor. İşte 8 Soruda Kış Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2018 Kış Olimpiyatları Bugün Başlıyor. İşte 8 Soruda Kış Olimpiyatları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kış sporları meraklıları ve dünyanın en iyi sporcularının heyecanla beklediği 2018 Kış Olimpiyatları bugün başlıyor. İlki 1924 yılında Fransa’nın Chamonix şehrinde düzenlenen kış olimpiyatlarının 23’üncüsü bu yıl, 9-25 Şubat tarihleri arasında Güney Kore’nin Pyeongchang şehrinde gerçekleşiyor. Pyeongchang, Güney Kore’nin başkenti Seul’e bir buçuk saat mesafede yer alan bir şehir.

Pyeongchang’deki hava koşulları, 2018 Kış Olimpiyatlarını tarihe geçirebilir. Şehirde esen sert rüzgâr dolayısıyla açılış töreninin provaları sırasında hissedilen sıcaklığın -23’e düşmesi, sporcuların daha önce olimpiyat tarihinde görülmemiş koşullarda yarışmasına neden olacak gibi görünüyor. Soğuklar yüzünden yeterli kar yağmaması nedeniyle pistlerin hazır hale getirilmesi için suni kar makineleri kullanıldı.

Havanın sıcak olmasının dikkat çektiği bir önceki Kış Olimpiyatları da 2014 yılında Rusya’nın Soçi şehrinde gerçekleşmişti. 90 ülkeden sporcular 12 ayrı dalda yarışmış ve toplam 26 madalya ile en çok madalya alan ülke Norveç olmuştu.

Google’dan Jest

Özel gün ve etkinlikler için ana sayfasındaki logoyu “doodle” adını verdiği hareketli görsellerle süsleyen Google, 2018 Kış Olimpiyatları için de bir doodle hazırladı. Olimpiyatlardaki disiplinleri tasvir eden videolu doodle’da penguen, Husky ve yılan gibi hayvanlar oyunlarda yarışıyor.

İki Kore, Tek Bayrak

Bu yılki olimpiyatlarda aynı zamanda bir ilk de gerçekleşiyor. İki senedir diplomatik ilişkileri bulunmayan Güney Kore ve Kuzey Kore, açılış törenine Birleşik Kore bayrağı altında katılacak. İki ülkenin sporcuları Birleşik Kore Kadın Buz Hokeyi Takımı adı altında yarışacaklar.

Binlerce Gönüllü Görev Alıyor

Bu yıl Pyeongchang’deki kış olimpiyatlarında 2900 sporcu 15 ayrı disiplinde, 102 oyunda yarışıyor. Sporcular ve yetkililerle birlikte 4 bine yakın kişi olimpiyat köyünde konaklayacak. 91 bin kişinin gönüllü olarak çalışmak üzere başvurduğu oyunlarda 22 bin 400 kişi görev alacak.

İşte sekiz soruda 2018 Pyeonchang Kış Olimpiyatları hakkında bilmeniz gereken her şey:

2018 Kış Olimpiyatları Açılış ve Kapanış Törenleri Ne Zaman?

2018 kış olimpiyatlarının açılış töreni 9 Şubat Cuma günü Türkiye saatiyle 14:00-16:00 arasında gerçekleşecek. Açılış ve kapanış törenleri olimpiyatlar için geçici olarak inşa edilen 35 bin kişilik Pyeongchang Olimpik Stadyumu’nda yapılacak. Yarışmaların düzenleneceği tüm mekanlar da stadyuma yarım saat mesafede yer alıyor.

Olimpiyatların kapanış töreni ise 25 Şubat Pazar günü Türkiye saati ile 03:00’te yapılacak.

2018 Kış Olimpiyatlarına Türkiye’den Hangi Sporcular Katılıyor?

2014 Soçi Kış Olimpiyatlarına 6 sporcuyla katılan Türkiye madalya alamadan dönmüştü. Türkiye, 2018 Kış Olimpiyatlarına 8 sporcu ile katılıyor. Artistik buz pateni dalında Alper Uçar ve Alisa Agafonova, kayakta ise Özlem Çarıkçıoğlu, Serdar Deniz, Fatih Arda İpçioğlu, Ayşenur Duman, Hamza Dursun ve Ömer Ayçiçek Türkiye’yi temsil edecek.

Kayak disiplininden Türkiye’yi temsil eden sporcular 16 Şubat’ta yarışmaya başlayacak. Artistik buz pateni sporcularımız ise 19 ve 20 Şubat’ta yarışıyorlar.

2018 Kış Olimpiyatlarında Hangi Dallarda Yarışılacak?

Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları’nda 2900 sporcu 15 ayrı disiplinde yarışacak.

Kızak disiplinleri, körling, artistik buz pateni, kayaklı koşu ve kayakla atlama gibi disiplinlerin yanı sıra bu yıl Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından serbest kayak ve karışık çiftler körling gibi yeni dallar da eklendi.

2018 Kış Olimpiyatları Hangi Kanalda Yayınlanacak?

2018 Kış Olimpiyatlarını Türkiye’den izlemek isteyenler TRT Spor kanalı ve TRT internet sitesi üzerinden canlı takip edebilecekler.

Güney Kore ile Aramızda Kaç Saat Fark Var?

Güney Kore’de saat Türkiye’ye göre 6 saat ileride. Örneğin açılış töreni Pyeongchang saati ile 20:00’da başlarken, töreni Türkiye’de saat 14:00 itibariyle izleyebileceğiz.

2018 Kış Olimpiyatlarının Maskotu Ne?

2018 Kış Olimpiyatları maskotu, Soohorang.

2018 maskotu Soohorang adında, Kore mitolojisinde ve ülke kültüründe önemli yere sahip beyaz bir kaplan. Soohorang, Kore halk hikayelerinde güven, güç ve koruma erdemlerini temsil ediyor.

2018 Kış Olimpiyatların Madalyalar Nasıl Olacak?

Lee Suk-woo, bu yıl verilecek madalyaları ağaç gövdelerinin dokusundan ilham alarak tasarlamış. Madalyalarda Kore alfabesi Hangeul’dan üç boyutlu harfler de yer alıyor. En ağırı olan altın madalya 586 gram. Yarışmaların sonunda verilmek üzere toplam 259 madalya üretilmiş.

Bir Sonraki Olimpiyatlar Nerede Gerçekleşiyor?

Güney Kore’nin ardından kış olimpiyatları 2022’de Pekin, Çin’de gerçekleşecek.