Ana SayfaTeknoloji2018 Sosyal Medya Trendleri: Bol Bol ‘Hikaye’ İzleyeceğiz

2018 Sosyal Medya Trendleri: Bol Bol ‘Hikaye’ İzleyeceğiz

Facebook, Instagram, Twitter, Snapcat, LinkedIn gibi sosyal medya platformları 2018 yılında da hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek, tabii ki yeniliklerle ve daha çok büyüyerek… Peki 2018’de sosyal medya trendleri neler olacak? Kimler ayakta kalacak, kimler düşüşe geçecek? X, Y, Z… Hangi nesil, sosyal medyayı domine edecek?

2017’ye veda etmeye az zaman kala 2018’in trendleri de teker teker kendini belli ediyor. Yıllar geçtikçe gelişen, büyüyen ve yeniliklerle yoluna devam eden sosyal medya platformları, önümüzdeki yıl da hayatımızın bir parçası olacak. 2018’in sosyal medya trendlerine göz gezdirelim, çok yakında biz de haşır neşir olacağız, hatta olmaya başladık bile!

‘Z Kuşağı’nın Ayak Sesleri 

Şu anda en büyüğü 22 yaşında olan Z neslinin talepleri ön planda olacak. Artık onlar da iş hayatına atılıyor, satın alma güçleri artıyor. Goldman Sachs’ın araştırmasına göre ‘Milenyum Kuşağı’ndan daha çok takip edilmesi gereken bu nesil, markaların takibinde. Dolayısıyla pazarlama taktiklerinin de bu yönde ilerlemesi şart. Snapchat ve Instagram’ı çok iyi kullanan ‘Z Kuşağı’, sosyal medya platformlarını coşturacak! Örneğin, video üzerinden dijital ortamda bir buluşma platformu olan Houseparty, Z kuşağının en çok sevdiği platformlar arasında. Gençler bu online buluşma ortamını çok seviyor, Facebook da bu alana yatırım yapıyor.

Bana Bir ‘Instagram Hikayesi’ Anlat 

‘Instagram Hikayeler’ şüphesiz bu yıl çok sevildi, rakamlar da söylüyor: İki yüz milyon kişi ‘hikayeler’ özelliğini kullanıyor. 2018’de de kullanıcıların büyük çoğunluğunun tercihi olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Instagram, ‘hikayeler’ ile Snapchat’e de fark atmış durumda. Demek ki markalar, hikayeleri kesinlikle göz ardı etmemeli.

‘Artırılmış Gerçeklik’in (Augmented Reality) Artışı 

Apple, geçen ayki lansmanda dedi ki “Mobil cihazların kullanım alanlarını artıracağız”. Öyle ki iPhone 8 ve iPhone X’teki gelişmiş çip sayesinde ‘Artırılmış Gerçeklik’ elimizin altında artık… Oyun meraklıları yaşadı, sosyal medya platformları ise daha çok renklenecek. Ünlü bir oyuncuyla selfie çekip kullanmak hayal olmayacak; özel filtreler sayesinde evler, ofisler bambaşka bir evrene dönüşecek.

‘Canlı Yayın’ TV’den değil, Facebook’tan 

Sosyal medya üzerinden ‘canlı yayın’, hem bireysel hem de kurumsal açıdan büyük kitlelere hitap edecek. Markaların es geçmemesi gereken Facebook canlı yayınları, sosyal medyanın gücüne bir kez daha şapka çıkartacak.

Bu arada Facebook’un Spaces adlı projesinden de söz etmeden geçmeyelim: Sanal Gerçeklik-Virtual Reality (VR) gözlüklerini kullanarak iletişim kurabileceğiz. Facebook kesinlikle iyi çalışıyor, tabii ki yenilikler ‘Canlı Yayın’larla sınırlı değil. Oculus adlı VR şirketi de Facebook’a ait. Sanal Gerçeklik-Virtual Reality (VR) ve sosyal medya ortaklığında da bir adım önde olacakları zor bir tahmin değil.

Şimdi reklamlar! ‘Fenomen’lerin Resmi Geçidi 

Sosyal medya fenomenleri yani bu platformlar üzerinde milyonlarla takipçiye sahip ünlü/ sonradan ünlü birçok kişi, markaları fazlasıyla memnun etti; 2018’de de bu trend yükselişte. Fenomenleri, hedef kitlelerine ulaşmak ve bu kitleyle iletişimi artırmak için en iyi kullanan markalar arasında North Face’i, Rolex ve Hubspot’u saymak mümkün. Geleneksel reklam kanalları artık beklenen geri dönüşümü almak için ideal kanallar değil. Sosyal medyaya yatırım yapmak gerek!

Tamam mı Devam mı Twitter? 

Facebook, Instagram ve LinkedIn ile mukayese edildiğinde Twitter’ın geride kaldığı bir gerçek. Yola nasıl devam edecekler, hangi yenilikleri yapacaklar, reklam pastasından pay alabilecekler mi, hep birlikte göreceğiz. Her ne olursa olsun, göz ardı edilmemesi gereken bir platform ama kullanıcılar ‘farklı’ deneyimler peşinde.

‘Müşteri Hizmetleri’ Yerine ‘Chatbot’lar

Markaların ‘Chatbot’lardan daha çok yararlandıklarına şahit olacağız çünkü kişiye özel ve çok hızlı. Facebook Messenger’da aylık 100 bin etkin bot olduğu ve her ay da markalarla hedef kitleleri arasında iki milyar mesaj gönderildiği göz önünde bulundurulursa… Bu trendin yükselişine tanıklık edeceğiz. Yapay Zeka, sesli asistan ve chatbotlar ile WhatsApp, Messenger gibi kanallardaki daha kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi, tüketicilerin kesinlikle ilk tercihleri arasında olacak.

Her Yerde Hukuk 

2017’de özellikle Facebook ve Twitter üzerinden ‘hak ihlalleri’ sorgulandı ve sosyal medya platformları eleştiri yağmuruna tutuldu. Yasal düzenlemeler, hem kullanıcılar hem de bu platformlar açısından büyük önem taşıyor ki 2018’de hukuksal düzlemde birçok yeniliğe tanıklık edeceğiz gibi… Konu, reklamları da kapsıyor. Facebook’un reklamları takip eden bir ‘Yapay Zeka’ya yatırım yapmasının nedeni de bu…