Ana SayfaTeknolojiBig Data2018’de Bilim ve Teknoloji Dünyasında Neleri Konuştuk?

2018’de Bilim ve Teknoloji Dünyasında Neleri Konuştuk?

Ünlü fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Yüzyılın en kanlı ay tutulması yaşandı. 2018 yılında bilim ve teknoloji dünyasının en önemli olayları, gelişmeleri…

2018 rüzgar gibi geçti! Akıllarda pek çok önemli gelişme, yenilik ve tabii ki skandallar kaldı! 2018 yılında manşetlerden düşmeyen, arama motorlarında en çok aranan ve 2019 yılına da etki edecek olayları, gelişmeleri, yenilikleri derledik.

2018’de bilim ve teknolojideki gelişmeler:

NASA’nın Uzay Aracı InSight Mars’ta 

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın uzay aracı InSight, altı yıllık aradan sonra Mars’a inen ilk uzay aracı olarak tarihe geçti. InSight, yalnızca “Kızıl Gezegen” Mars’ın yüzeyinde gezip örnek toplamayacak; sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını da inceleyecek. Görüntüler gelmeye başladı bile!

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın uzay aracı InSight, sondaj yoluyla Mars’ın yeraltı yapısını inceleyecek.

İnsanoğlunun heyecan verici Mars yolculuğunu aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

NASA’nın Uzay Aracı InSight Mars’ta “Kızıl Gezegen”de İnsanoğlunu Neler Bekliyor?

2018 yılına geçen bir olayı daha hatırlatalım: Mars’a gitmeye kararlı olan işadamı, SpaceX’in patronu Elon Musk, Falcon Heavy adlı roket ile Tesla Roadstar model otomobili uzaya gönderdi. Elon Musk, sansasyon yaratmayı seven bir işadamı! Uzaya gönderilen kırmızı Tesla Roadstar’ın içinde cansız bir manken vardı ve araç, David Bowie’nin Starman şarkısı eşliğinde Mars’a doğru yola çıktı. Falcon Heavy’nin üç roketinden ikisi de aynı anda yere dikey iniş yaptı ki bu da tarihe geçti.

Öte yandan Elon Musk, Tesla hisseleri hakkında spekülatif açıklamalar yaptığı gerekçesiyle -ABD’li finans müfettişlerinin talebiyle- şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevinden alındı.

Uzayda Bir Yıl Geçirdi, Genleri Değişti 

Uzaya gitmeden önce (2015)… Astronotlar (soldan sağa) Scott Kelly (ABD), Gennady Padalka and Mikhail Kornienko (Rusya).

Uzayda uzun süre kalan astronotların yerçekimsiz ortam sebebiyle boyları uzuyor. NASA, 2018 yılında astronotların genetik değişimler geçirdiğini de ortaya koydu. ABD’li Astronot Scott Kelly, uzayda geçirdiği bir yılın ardından dünyaya döndüğünde genetik olarak başka bir insandı! Genlerinin önemli bir bölümünün ikiziyle artık uyuşmadığı ortaya çıktı.

Dünyanın En Zengin Adamı Jeff Bezos ve “Amazon” 

2018’de en zenginler listesinde bir değişiklik oldu ve online alışveriş devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Microsoft’un kurucusu Bill Gates’i geçerek dünyanın en zengin adamı olarak birinciliği kimselere kaptırmadı.

Amazon ilk konseptini 2016 Aralık ayında tanıttığı, kasiyersiz market projesi AmazonGo’nun ilk mağazası da ABD Seattle’da açıldı. Bu mağazaya telefonunuzdaki uygulamayı/ aplikasyonu okutarak giriyor ve istediğiniz ürünleri alıyorsunuz. Kasa sırası bekleme, ödeme yapma gibi işlemler yok. AmazonGo’nun içine yerleştirilmiş yüzlerce kamera, sensör ve Yapay Zeka teknolojisi sayesinde Amazon, sizin hangi ürünü alıp çantanıza attığınızı, hatta hangisinden vazgeçtiğinizi takip edebiliyor. Mağazadan ayrıldıktan sonra da Amazon, toplam ücreti kredi kartınızdan kesiyor.

Amazon, ABD çapında AmazonGo sayısını yediye çıkardı. Hedefleri büyük: Birkaç yıl içinde 3 bin şubeye ulaşmak. Bu arada Çin’de JD.com’un benzer bir konsepte sahip kasiyersiz mağazaları “JD.ID X-Mart”un (Çin ve Endonezya’da) şubeleri olduğunu da ekleyelim. Alibaba’nın Çin’deki en büyük rakibi olan JD.com’un Şanghay’da inşa ettiği tam otonom depolama ve lojistik merkezinde yalnızca dört kişi çalışıyor! Saatte 9 bin, günde 200 bin online sipariş hazırlanıp yola çıkıyor. Merkezde, 180 insanın yapacağı işi robotlar ve otonom sistemler hayata geçiriyor.

ABD’li e-ticaret devi Amazon, aynı zamanda Türkiye pazarına da girdi. Sosyal medyada çok konuşuldu. Piyasayı nasıl hareketlendireceğini, rekabeti kızıştırıp kızıştırmayacağını da sanırız 2019 yılında daha net göreceğiz.

1 Trilyon Dolarlık “Apple” 

1 trilyon dolar değerindeki “Elma”! ABD’li teknoloji devi Apple’ın piyasa değeri dudak uçaklattı: 1 trilyon dolar! Hem teknoloji şirketi olarak hem de ABD’li bir şirket olarak büyük bir finansal başarı olduğu kesin. Apple böylece tarihe geçti.

Apple’a dair bir “kayıp”ı da belirtelim: Apple, Airport’u kapattı. Airport 2011’den beri yeni bir ürünle desteklenmiyor ve ürün kullanıldığında bir işe yaramıyor, tüm Airport ürünleri için de işlevsiz hale geliyordu. Airport artık şirketin vintage listesinde. Yalnız şirket, son olarak hoparlöre dönüşmesini sağlayan ürün güncellemesini de yaptı. AirPort, AirPort Extreme, Time Capsule yönlendiricilerinin üretimini durdurduğunu açıklayan Apple, böylece router pazarından tamamen çıkmış oldu.

Netflix’in Önlenemez Yükselişi

Netflix, 130 milyon abonesi olan dijital film ve dizi platformu. Bu yıl dizileriyle sürekli gündemde olan Netflix, ilk kez YouTube’u geride bıraktı. Netflix, dünyadaki internet trafiğinin yüzde 15’ini tüketiyor! 2019 yılında da yeni projeleriyle gündemden düşmeyeceği kesin.

Netflix’in rakiplerini nasıl geride bıraktığını, aşağıdaki linke tıklayarak da görebilirsiniz:

İzlediğin Dizinin Hikayesini Kendin Belirle

Ünlü online yayın platformu Netflix, “Originals” adı altında, kendi özgün projelerini yayında olduğu pek çok ülkede hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda ilk Türk Dizisi “Hakan: Muhafız”ın 10 bölümlük ilk sezonu da platformda yayınlandı. “Hakan: Muhafız”, IMDB’de 8.0 gibi yüksek bir puana ulaştı.

5G Teknolojisi Test Edilmeye Başlandı

2019 yılının dijital trendlerinden biri de 5G teknolojisi. 2018’deki bilim ve teknolojideki gelişmeler söz konusu olunca 5G teknolojisinden de mutlaka söz etmemiz gerekiyor. Teknoloji devleri çalışmaya devam ediyor; hatta 5G teknolojisi, ABD ve Güney Kore gibi ülkelerde bu yıl test edilmeye başlandı. İnternet hizmetinin daha hızlı hale geleceği kesin ama 28 ila 86 GHz arasında değişen frekanslarda yayın yapan 5G’nin bazı sağlık problemlerine de sebep olabileceği tartışılıyor. Operatörler ve telefon üreticileri, 4G LTE mobil internet bağlantısının bir sonraki seviyesi olan 5G’yi sağlıklı bir şekilde geliştirmek için uğraşıyor. 5G teknolojisi, pek çok yeni nesil teknolojinin kullanımını kolaylaştırması açısından da büyük önem taşıyor.

Yapay Zeka Tabanlı Haber Sunucusu

Yapay Zeka tabanlı haber sunucusu, Çin’in devlet destekli haber ajansı Xinhua’nın haber ekibinde görev yapıyor.

Robotik sesli ama gerçek insan görünümlü, “Yapay Zeka tabanlı” haber sunucusu, Çin’de düzenlenen Dünya İnternet Konferansı’nda (WIC) tanıtıldı. Yapay Zekalı haber spikeri, Çin’in devlet destekli haber ajansı Xinhua’nın haber ekibinde yerini aldı. İngilizce ve Çince konuşabiliyor! İki farklı versiyonu olan yapay spiker, gerçek bir insanı andırıyor.

Bu arada 2018 yılının en dikkat çekici teknolojik gelişmelerinden biri de Google’dan geldi. Şirketin CEO’su Sundar Pichai, Google Asistan eklentisi Duplex’i tanıttı. Yapay Zeka destekli sesli asistan “Duplex”, sizin adınıza bir restoranda rezervasyon yaptırabiliyor, kuaförünüzden randevu alabiliyor ve tıpkı gerçek bir insan gibi konuşabiliyor.

Bilim İnsanları Elektronu Durdurdu 

2018’de bilim ve teknolojideki gelişmeler deyince en önemli başlıklardan biri… Bilim insanları, bir elektronu ilk defa güneşin yüzeyinden bir milyon kat daha parlak bir lazer ışın bombardımanıyla durdurdu. Işık objelere çarptığında bir kısmı çarptığı objeden yansırken “radyasyon reaksiyonu” adı verilen işlemle, çok hızlı hareket eden bir cisim çok yoğun bir ışığın etkisinde kaldığında elektronları sarsarak yavaşlamalarına neden oluyor. Kuantum elektrodinamikleri ilkelerini baz alan teorik modeli destekleyen sonuçlar doğuran bu deney, aynı zamanda daha önce test edilmemiş kuantum modelleri üzerine gerçekleştirilen ilk deney…

AB Veri Güvenliği Yasası 

2018 yılının Mayıs ayında Avrupa Birliği vatandaşlarının kişisel bilgi güvenliği ve gizlilik haklarını korumak amacıyla düzenlenen “AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği” yürürlüğe girdi. Kişisel verilerin korunmasına yönelik önemli bir adım! Üstelik yalnızca AB vatandaşlarının dijital verileri korunmuyor; Avrupa Birliği ülkeleriyle iş yapan şirketlerden de yeni yükümlülükleri yerine getirmeleri isteniyor.

Stephen Hawking’in Ölümü 

İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ünlü fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking, 20’li yaşlarından bu yana ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) hastalığıyla mücadele ediyordu.

Stephen Hawking hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyenler için TEB’in blog’undan bir linki de şuraya ekleyelim:

Stephen Hawking’den Uzaylılara Dair Yeni Uyarı: “Kolomb’un Amerikan Yerlileriyle Karşılaşmasının Sonuçlarını Hatırlayın!”

Küresel Isınma ile Mücadelede Yeni Gelişmeler

Harvard öyle bir açıklama yaptı ki şimdiden bu konunun daha çok tartışılacağı kesin gibi. Küresel ısınma ile mücadele amacıyla gökyüzüne kimyasal salınımı yapılacak! Antik çağlarda küresel ısınmanın etkilerine karşı volkanik külün neden olduğu güneşi engelleme işlemini, kalsiyum karbonat parçacıklarıyla yapacaklarına dair Nature dergisinde bir yazı yayımladı bilim insanları… Küresel ısınmayı engellemek için güneş ışığından vazgeçmek mi? Bu tartışmaları daha sık göreceğiz.

Kanlı Ay Tutulması 

“Kanlı Ay Tutulması”, “Dünya”nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek “Tam Ay Tutulması” yaşandığı zaman gerçekleşmekte. Yüzyılın en uzun Kanlı Ay Tutulması da 27 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşti. Ayrıca “Kızıl Gezegen” Mars, 15 yıl sonra da Dünya’ya en yakın konuma geldi (31 Temmuz 2018).

Turuncu Kar 

Siz hiç “turuncu kar” gördünüz mü? 2018 yılında Doğu Avrupa’ya “turuncu kar” yağdı. Meteorologlar bu müthiş doğa olayını şöyle açıkladı: Sahra Çölü’nden gelen bir toz bulutu ile kar ve yağmurun karışması sonucu “turuncu kar”a şahit olduk!

2019 yılının bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerine, yeniliklerine hazır mısınız? Biz hazırız! Takipte kalın!