Ana SayfaYaşamKişisel Gelişim2018’de Hedeflerinize Sadık Kalmak İçin İpuçları

2018’de Hedeflerinize Sadık Kalmak İçin İpuçları

Hayatlarımızda değişiklik yapmak için aldığımız yeni kararları belirli zaman dilimlerinin başlangıcına ertelemeyi seviyoruz. Bu alışkanlığımız şüphesiz ki en sık 31 Aralık’tan 1 Ocak’a geçerken yaşanıyor. Yeni yılda!

Bu tarz kararlar alan insanların sadece yüzde 8’inin hedeflerine ulaştığını biliyor muydunuz? İyi niyetlerle çıkılan bu yolda insanların yüzde 92’si hedefe ulaşmadan ilk bir iki hafta içinde bu kararlarından vazgeçiyor.

Hepimiz bundan daha iyisini yapabileceğimizi biliyoruz, değil mi? 2018 bu kararları gerçekleştirebileceğimiz bir yıl olabilir!

Yeni yılda hedeflerinizi gerçekleştirmeye hazır mısınız?

Birazdan listeleyeceğimiz ipuçları, 2018’de aldığınız kararları gerçekleştirmek adına size yardımcı olacak. Motivasyonunuzu yükseltip hedeflerinize bir adım daha yaklaşmak istiyorsanız başlayalım.

Görselleştirin

Kendinize hedefinizi gerçekleştirdiğinizde hayatınızın nasıl olacağına dair görseller hazırlamak başarıya giden yolda önemli bir adım. Olumlu ve hedef odaklı düşünce şekli yeni yılda hedeflerinizi gerçekleştirmekte size yardımcı olacak.

Hedeflerinizi ve onlara ulaştığınızda sizi bekleyen hayatı yazabileceğiniz ve görselleştirebileceğiniz bir defter tutarak işe başlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken sadece hedefinize ulaştığınızda nasıl bir hayatın sizi beklediğini hayal edip somutlaştırmak. İnternetten bulduğunuz görselleri bir araya getirmek, kendi ağzınızdan başarı hikayeleri yazmak ve tüm bunları tek bir defterde ya da tabloda birleştirmek ilk adımınız olabilir.

Geçici Çözümlerden Kaçının

Amacınız kilo vermek ya da daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaksa, bir aylık diyetler, beş günde fit olmanızı sağlayan egzersiz programları gibi geçici çözümler uzun vadede fayda sağlamaz ve hatta negatif sonuçlara neden olabilir. Anında sonuç görmeyi beklediğimiz ya da tek seferde kaldıramayacağımız sonuçlarla karşı karşıya olduğumuz zamanlarda motivasyonumuzu kaybeder, yorulur ve vazgeçeriz.

Kendimizi çok zorlamadan da hedeflerimize ulaşmamız mümkün. Herkes için standartlaştırılmış yollardan ziyade kendi hayat tarzımıza, alışkanlıklarımıza ve zevklerimize özel yöntemler kullanarak uzun vadede sonuçlara ulaşabileceğimiz yöntemlerle başarıya ulaşmak daha kolay olacaktır. Bu her türlü hedef için geçerli.

Yeni yıl için hedeflerinize ulaşmak adına kısa süreli çözümlere başvurmayı planladıysanız 2018’e girmeden yöntemlerinizi değiştirmek için vaktiniz var.

Önünüze Çıkabilecek Sorunlara Çözümler Bulun

Daha önce bu hedefe ulaşmak için karşınıza çıkan sorunlar nelerdi? Unutkanlık, zamanı kontrol edememe, ilgisizlik ya da nereden başlayacağınızı bilememek? Bu sorunların bir listesini çıkarıp bu sorunları aşabilmek adına stratejiler geliştirin. Böylece hedeflerinize giden yolda yavaşlamak ya da yoldan sapmak gibi problemleriniz kalmayacaktır.

Ya Hep Ya Hiç Düşüncesinden Kurtulun

Hedeflerimize ulaşmada bizi engelleyen bir başka durum da mükemmeliyetçilik. Her şeyin yolunda gittiği mükemmel bir plan her zaman mümkün olmayabilir.

Unutmayın, amacınız hedefinize ulaşmak, mükemmeli elde etmek değil!

Böyle durumlarda pes edip vazgeçmektense pozitif düşünüp mükemmeliyete değil sadece hedefinize ulaşmış olmak için çalışmaya devam etmeniz daha akıllıca olacaktır.

Hatalarınızla Barışın

Her hata yaptığınızda kendinizi cezalandırır ve umutsuzluğa kapılırsanız pozitif bir değişiklik yapmanız mümkün olmaz. Hata yapmak da bu sürecin bir parçası. Bu hatalardan ders çıkarıp yola devam etmeniz  gerekiyor. Hatta hatalarınızı gelişme kaydettiğinizin bir kanıtı olarak görürseniz motivasyonunuz daha çok yükselecektir. Düşmeniz önemli değil, önemli olan tekrar ayağa kalkabiliyor olmanız.

Sizin 2018’de hayatınızdaki değişiklikleri gerçekleştirmek adına uygulayacağınız stratejiler neler?