Ana SayfaYaşamKişisel Gelişim2018’de İkigai’ınızı Bulmanız Dileğiyle! Japonların Uzun Yaşam Sırrı İkigai Nedir?

2018’de İkigai’ınızı Bulmanız Dileğiyle! Japonların Uzun Yaşam Sırrı İkigai Nedir?

44 yaşında yeni bir dil öğrenmek ister miydiniz? Peki 50 yaşında ilk kez bir spor merkezine yazılıp düzenli egzersiz yapmayı düşündünüz mü hiç? Ya 80 yaşında modellik yapmayı hayal ettiniz mi? Çinli Deshun Wang, belki de uç bir örnek ama İkigai felsefesini anlamak için kesinlikle ilham verici.

24 yaşında, bir tiyatro oyuncusuydu.

44 yaşında, İngilizce öğrenmeye başladı.

49 yaşında, pandomim topluluğunu kurdu.

50 yaşında ilk kez bir spor salonuna yazıldı.

57 yaşında performans sanatı “Yaşayan Heykel Performansı”nı yarattı, sergiledi.

70 yaşında kaslı, fit bir vücuda sahip oldu.

79 yaşında ilk kez podyuma çıktı, modellik yaptı.

Bu yıl 82 yaşına girecek olan Deshun Wang, İkigai felsefesini anlamak açısından tam bir rol model.

Bu yıl 82 yaşına basacak olan Deshun Wang’in kısa hayat öyküsü bu… Çin’de doğan Deshun Wang, “En Çekici Büyükbaba” lakabıyla iki yıl önce podyumlarda boy gösterince bir anda tüm dünyada tanınmaya başladı. Sosyal medya sayesinde adı hızla yayıldı.

Her Sabah Yataktan Kalkmak İçin Bir Neden

Deshun Wang sonunda “İkigai’ını buldu. Japonların uzun yaşam sırrı olarak bilinen İkigai (Ay-Ki-Ge-Ay diye okunur), Wang’in her sabah yataktan kalkmak için bir nedeni aslında… Yani tutkusu, hayalleri, her daim kendine bir meşguliyet bulması, hayatını planlaması, geleceğe dair umutları olması ve asla vazgeçmemesi. Onun sırrı bu. Bir kez “İkigai’ınızı bulduğunuzda asla emekliliği düşünmezsiniz çünkü ömrünüzün sonuna kadar bir hedefiniz vardır.

Bu aralar Türkçe yayımlanan kitabıyla da kitap raflarını süsleyen İkigai; bir hedefe, gaye ve arzuya içten ve kendiliğinden gelen zorlamasız bir bağlılık duygusu olarak tanımlanıyor. “İki” hayat, “gai” ise amaç, hedef anlamına geliyor. Kısacası hayattaki hedefiniz için yaşama arzusu… (Kitap kurtları için bir not: Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı, Yazarlar: Hector Garcia, Francesc Miralles, Yayınevi: İndigo Kitap)

Dr. Osman Müftüoğlu bir yazısında İkigai’ı şöyle özetliyor:

“Senin yataktan fırlayarak çıkmana, hedefine odaklanmana neden olan şey. Boş, aylak, sıkıntılı bir güz sabahında bile ‘Bugün ne yapmak istersin?’ sorusunun değişmez yanıtı. Hayatınıza anlam, size misyon yükleyen, çevrenize de faydalı olduğundan şüphe etmediğiniz bir ‘amaç’. İkigai, hayata yüklediğiniz ‘anlam’ın tek sözcükle ifadesi. Bir ‘İkigai’niz varsa, depresyondan da stres ya da kaygıdan da uzak kalırsınız. Emekliliği aklınızdan bile geçirmezsiniz. Çünkü esas işiniz, ‘İkigai’ınız’dır.”

Ya Sorumluluklarımız? 

Peki yataktan kalkıp hayata devam etmenizi sağlayan güdü nedir? Hiç önemli değil! Mesleğiniz olabilir, bir hobiniz olabilir ya da sizi hayata bağlayan herhangi bir detay. Felsefenin özü; sizi siz yapan herhangi bir şey sizin İkigai’ınızdır. Japon toplumuna göre uzun, mutlu, başarılı ve cesaret verici yaşamın temel sırrı bu.

Düşünün: Yataktan kalkıp hayata devam etmenizi sağlayan güdü nedir?

“Ya sorumluluklarımız?” dediğinizi duyar gibiyiz. Çocuğun okul taksiti, faturalar, bakmakla yükümlü olduğunuz sevdikleriniz, vs. Sorumlulukların bittiğini hayal edip mutlu olmak, İkigai felsefesine ters. Ömrünüzün sonuna kadar sürdürebileceğiniz hayat amacınızı bulmak önemli. Şu soruları sorarak yola koyulabilirsiniz:

Neyi seviyorum?

Dünyanın neye ihtiyacı var?

İyi olduğum şeyler neler?

Nasıl para kazanıyorum?

Bu sorulara dürüstçe yanıtlar verin. Öncelikle yapacak bir işiniz, keyif aldığınız bir uğraşınız, ulaşmak istediğiniz bir hedefiniz olmalı. Sosyal ilişkilerinizi kuvvetlendirin. Etrafınızda dostlarınız olsun. Teşekkür etmeyi bilin, gülümseyin. Sağlıklı beslenmeye, düzenli egzersiz yapmaya gayret edin.

2018 yılında İkigai’nizi bulmaya ne dersiniz? 79 yaşında modellik yapabilen ve bu yıl 82 yaşında, hala ilham veren insanlar arasında gösterilen Çinli Deshun Wang’i örnek almanız dileğiyle…