Ana Sayfaİş DünyasıGirişim2018’de Umut Vadeden 10 Startup

2018’de Umut Vadeden 10 Startup

Silikon Vadisi’nde her yıl bazı startuplar diğerlerinin birkaç adım önüne geçerek adından söz ettirmeyi başarıyor. İş dünyasından bilgisayar oyunu kitlesine, otomotivden kripto para birimlerine kadar çeşitli sektörlerden pek çok startup umut vadeden yenilikçi fikirlerle karşımıza çıkıyor. Girişim sermayesi uzmanlarının bu yıl kendi endüstrilerinde fark yaratacağını ve büyüyeceğini düşündüğü startuplara bir göz atalım.

Nauto

Nedir? Nauto, otomobiller için yapay zeka destekli ve bulut tabanlı kamera çözümleri üretiyor. Sürücüleri yolda karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı uyarıyor, yolculukların sonunda sürücülere bir sonraki yolculuk için tavsiyeler veriyor ve kazaların sebeplerini analiz ederek trafik kazalarındaki yanlış sorumlulukların önüne geçiyor.

Neden büyür? Akıllanan araçlar, yakında otomotiv sektöründe daha güvenli ve hızlı bir trafik ortamı yaratacak. Bu konuda yapay zekanın desteğini almak akıllıca bir karar. Sürücüsü ve yollar hakkında data elde eden otomobiller birbirleriyle de iletişime geçerek daha da akıllanacak. Nauto’nun yapay zeka destekli ve bulut tabanlı olması böyle bir geleceğe hazır olduğunu gösteriyor.

Sermayesi: 173,85 milyon dolar

Pindrop

Nedir? Pindrop çağrı merkezleri tarafından kişilerin sesini analiz eden ve herhangi bir sahtekarlık olup olmadığını kontrol eden bir sistem. Seslerin gerçek insan sesi mi yoksa bilgisayar üretimi mi olduğunu dahi söyleyebiliyor.

Neden büyür? Sesle kontrol gelecekte daha çok kullanacağımız bir özellik olacak. Siri ve Alexa’yı (ya da bir 10 yıl içinde her evde dolaşmaya başlayacak robotları) düşünün! Onlar geliştikçe sesimiz ve sesle verdiğimiz komutlar da daha önemli olacak. Ödemeler ve vereceğimiz onayların güvende olması için böylesi bir güvenliğe ihtiyacımız var.

Sermayesi: 122,7 milyon dolar

Ripple

Nedir? Ripple, Bitcoin’in arkasındaki blockchain altyapısını kullanarak daha kolay, daha az masraflı ve daha güvenli para transferlerine olanak sağlıyor. Ripple’ın CEO’su eski AOL ve Yahoo yöneticisi Brad Garlinghouse.

Neden büyür? Blockchain, geleceğin ödeme altyapısı. Kullanımı kolay ve güvenli olduğu için blockchain üzerinden pek çok startup kurulsa da önceden görüp işe koyulanlar bir adım önde. Ripple da bunlardan biri. Bir dava yüzünden ne kadar başı dertte de olsa, yaptığı yeni anlaşmalar sayesinde yatırımcıların güvenini kazanmaya devam ediyor.

Sermayesi: 93,6 milyon dolar

Roblox

Nedir? Roblox, ayda 64 milyonu aşkın aktif oyuncusu bulunan bir çocuk oyunu. Çocuklar 3B dünyalar yaratıp, kendi yarattıkları bu dünyada beraber oynuyorlar.

Neden büyür? Birkaç yıl önce çocuklar arasında en popüler oyun nedir diye sorsanız alacağınız cevap Minecraft olurdu. Fakat şu an bu sorunun cevabı Roblox. Üstelik oyun, neredeyse hiç reklam kampanyası olmadan organik bir büyüme gösteriyor. Dünyanın dört bir yanından 64 milyonu aşkın aylık aktif oyuncu bugüne kadar 30 milyon oyun oluşturmuş durumda.

Sermayesi: 99,2 milyon dolar

Aurora Innovation

Nedir? Aurora Innovation, eski Google, Tesla ve Uber çalışanları tarafından kurulan bir sürücüsüz otomobil şirketi. Geçtiğimiz Ağustos’ta Kaliforniya yollarında otonom araçların testlerini yapmak için izinleri aldılar.

Neden büyür? Otonom araçlar, önümüzdeki yıllarda büyük ses getirecek. Ulaşımın ekonomi üzerindeki etkisi düşünüldüğünde bu kategoriye bir artı daha vermek gerekiyor. Ayrıca Aurora’nın arkasında üç büyük firmada bu konu üzerine pişmiş üç isim yer alıyor.

Sermayesi: 6,11 milyon dolar

Toast

Nedir? Toast, restoranlarda masalardan sipariş almaktan, eve sipariş vermeye ve müşteri sadakat programı oluşturmaya kadar pek çok özelliği bulunan bir mobil uygulama.

Neden büyür? Büyüdü bile! Toast, Deloitte ABD’nin, hızla büyüyen şirketler listesi Fast 500’de 3. Sırada yer alıyor. Binlerce restoran tarafından kullanılmaya da başladı. Daha da popülerleşeceğinden şüphemiz yok.

Sermayesi: 134 milyon dolar

Accompany

Nedir? Accompany, iş dünyasında kimin zamanınıza ne kadar değdiğini öğrenmenin en kolay yolunu sunuyor. 300 milyon insanın internette herkese açık bilgilerini derleyerek ve yapay zeka sayesinde toplantı yapacağınız, işe alacağınız ya da yeni tanıştığınız insanların sizin için ne derece önemli olduğunu değerlendiren bir sistem. Biraz Black Mirror tadında.

Neden büyür? Günümüz iş dünyasında çok vakit harcanan bir olayı kolaylaştırdığı için hızla popülerleşeceğine şüphe yok.

Sermayesi: 40,6 milyon dolar

Coda

Nedir? Eski YouTube ve Microsoft çalışanı Shishir Mehrotra ve eski Google çalışanı Alex Deneui tarafından kurulan Coda bir Word belgesinin esnekliği, Excel çizelgelerinin gücü ve bir uygulamanın sadeliğini birleştiren yeni bir belge formatı.

Neden büyür? Teknoloji, çalışma ve paylaşma şeklimiz çok gelişti fakat hala 20 yıl önceki dosya formatlarını kullanıyoruz. İş yerinde bir uygulamanın sunduğu esnekliği belgelere taşıyan yeni bir formata ihtiyacımız var. Coda bu ihtiyacı karşılamak için ideal.

Sermayesi: 60 milyon dolar

Discord

Nedir? “Gamer” olmak zor iş. Hem oyuna konsantre olacaksın hem de takım arkadaşlarınla iletişim haline olacaksın. Discord, bilgisayar oyunu tutkunları için güvenli, ücretsiz ve her platformda çalışabilen sesli ve yazılı iletişim çözümü sunuyor.

Neden büyür? Bir gamer için Twitch ne kadar önemli ise artık Discord da o kadar önemli. Her gün 9 milyon oyuncunun kullandığı uygulamada günde 200 milyon mesaj gönderiliyor.

Sermayesi: 79,3 milyon dolar

Omni

Nedir? Omni’ye kullanmadığınız eşyalarınızı veriyorsunuz ve diğer kullanıcıların eşyalarınızı kiralamasına izin verebiliyorsunuz. Aynı zamanda siz de başka kullanıcıların eşyalarını kiralayabiliyorsunuz.

Neden büyür? Eve sığmayan atmaya kıyamadığınız eşyalarınızı (örneğin bir kere alıp sakladığınız kamp çadırı) alıp saklayan pek çok şirket var fakat Omni bunlar arasında durumu sosyal bir olaya dönüştüren tek hizmet.

Sermayesi: 14,8 milyon dolar