Ana SayfaYaşam2018’in Beslenme Trendleri Arasında Gösterilen “Vegan Beslenme”ye Dair Her Şey

2018’in Beslenme Trendleri Arasında Gösterilen “Vegan Beslenme”ye Dair Her Şey

Beyonce, Jay Z ve Gwyneth Paltrow gibi ünlü yıldızlar sayesinde daha çok konuşulmaya başlanan “Vegan Beslenme”, 2018’in beslenme trendleri arasında. Peki “Vegan Beslenme” nedir, yararları olduğu kadar zararları da var mı? İşte yanıtlar…

Geçmişte vejetaryenlikle karıştırılırken günümüzde özellikle Hollywood ve müzik endüstrisinin ünlü isimleri sayesinde “bilinirliği” arttı. Vegan beslenmeden söz ediyoruz. Bolca et ve süt ürünü içeren Türk mutfağına uzak gibi görünse de dünyada vegan mutfak ağırlıklı restoranların sayısında ciddi bir artış söz konusu… Her geçen gün sosyal medya platformları ve yemek blogları sayesinde tariflerde büyük bir artış görmek de mümkün. ABD’de bir milyondan fazla vegan olduğu biliniyor ancak Türkiye’de henüz bu konuyla ilgili bir çalışma yok.

Vegan Birliği 1944 Yılında Kuruldu 

“Veganizm” savunucuları, bu tarz beslenmenin sağlıklı beslenmeye ya da lezzetli yiyecekler tüketmeye engel olmadığı görüşünde. 1940’lı yıllardan bu yana dile getirilen “Veganizm”, 1944 yılında “Vegan Birliği”nin kurulmasının ardından kurumsal kimlik kazandı. Üstelik yalnızca insan sağlığını ön planda tutmadı, hayvan sömürüsüne dayalı tüketim zincirlerinin karşısında bir tavır aldı. Hayvanların yarıştırıldığı organizasyonlara da hayvanların deneylerde kullanılmasına da karşı bir hareket… Bu açıdan takdir etmemek mümkün değil.

Gelelim “Vegan Beslenme”nin inceliklerine… Vejetaryenler, süt ürünleri ve bal gibi besinleri tüketirken veganlar, her türlü hayvansal ürüne, hayvansal ürün barındıran tüm yiyeceklere karşı. İnek veya keçi sütünün yerine soya sütü önerilirken bal yerine reçel tercih ediliyor. Tabii ki kebabı, hamburgeri tamamıyla unutuyorsunuz. Et ürünlerinin yerine ise soya kıyması, kinoa, tofu koyuluyor. Kinoalı salatanın çoğu kafe ve bistronun mönüsüne girdiğini fark ettiniz değil mi? Ya da avokado tostu… Öyle ki tamamen vegan mutfağa yönelik bir mekan olmasa da vegan beslenmeye yönelik lezzetli seçenekler sunan kafe ve restoranların sayısında artış var. 2018’de bu trendin daha çok yaygınlaşacağı öngürülüyor.

Protein ve B12 Eksikliğine Neden Olur mu? 

Vegan beslenme tarzının en çok eleştirildiği konu ise protein ve B12 eksikliğine yol açabilmesi… Veganlar, protein ihtiyaçlarını soya gibi bakliyat ürünlerinden ya da veganlara yönelik üretilen yüksek proteinli yiyeceklerden karşılar. Hayvansal kaynaklardan elde edilen proteinin bitkisel proteinlere göre vücutta daha iyi kullanıldığı bir gerçek. Bu nedenle veganlar, et tüketenlere göre daha fazla demire ihtiyaç duyar. Bu nedenle veganların; bezelye, fasulye, nohut ve mercimek gibi bitkisel proteinleri, koyu yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmeleri şart.

Vegan bir pizza mı? Neden olmasın!

Ayrıca birçok vegan, B12 desteği alır çünkü B12 bitkisel ürünlerde az bulunur. Bağışıklık sistemi, zeka, hafıza için önem taşıyan bu vitaminin takviyesi büyük önem taşır. Hatta uzmanların en çok tartıştığı konu, hamilelik döneminde vegan beslenmenin hem anne hem de bebek için zararlı olduğu yönünde… Veganlar da bu eleştirilere karşı “fast-food” ağırlıklı beslenmenin zararlarını öne sürse de tartışmanın artarak devam edeceğini tahmin etmek zor değil.

Bazı araştırmalar gösteriyor ki et ağırlıklı ve yüksek proteinli beslenme, osteoporoza neden oluyor. Veganlar ise bu tarz bir beslenme tarzını benimsemediklerinden daha sağlıklı olduklarını savunuyor. Süt ve süt ürünlerini tüketmeyen veganların, yeterli kalsiyum alamadığı gibi bir karşı görüş de mevcut. Bu nedenle birçok veganın osteoporoz riski taşıdığı biliniyor. Veganlar; soya sütü, brokoli, karalahana gibi yeşil sebzelerden ve fındıktan kalsiyum alabilir ama uzmanlara göre B12 takviyesi gibi kalsiyum takviyesi de alınmalı.

Türk Mutfağı, “Veganizm”e Uzak mı?

Dünyada vegan mutfak ve vegan tarifler yükselişte ama ya Türk Mutfağı? Bu topraklarda doğan ve yetişen herkes gibi farklı kültürlerden pek çok kişi de et ve süt ürünleri ağırlıklı Türk lezzetlerini seviyor. Öte yandan şunu unutmamak gerek: Türk mutfağı, bakliyatın da çokça kullanıldığı, geleneksel yemeklerin yer aldığı sağlıklı bir mutfak aynı zamanda…

Veganlar için Türk mutfağında da birçok seçenek var. Örneğin; domates, biber ve sarımsakla lezzetlendirilen zeytinyağlı bir patlıcan yemeği, vegan beslenme tarzına uygun.

Kurubaklagiller, yağlı tohumlar, tahıllar ve sebzeler de protein içeriyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu mutfağındaki et dışında, “meze” olarak da kabul edilen yemeklere bakalım. Her ne kadar Ortadoğu lezzetleri olarak biliniyor olsa da humus ve falafel, vegan mutfağa uygun tatlardan. Batı’ya yüzümüzü çevirelim ve Ege lezzetlerine göz gezdirelim. Zeytinyağlı, bitkisel pek çok lezzet bulmak mümkün. Kara Buğdaylı Patlıcan Yemeği, Vegan Proteinli Smoothie, Mısır Unlu Vegan Krep gibi yeni sayılabilecek vegan yiyecek ve içecek tarifi de mevcut.