Ana SayfaYaşamKişisel Gelişim2019 Tasarım Trendleri: Sürdürülebilirlik, Zamansızlık, Doğaya Dönüş

2019 Tasarım Trendleri: Sürdürülebilirlik, Zamansızlık, Doğaya Dönüş

Tasarım dünyasında ön plana çıkan eğilimler, geçen yılların artık eskiyen akımları ve 2019’un en dikkat çeken tasarım trendleri… Evimizde, ofisimizde, kahve içtiğimiz bir mekanda, kısacası hayatımızın her alanında “tasarım”a dair neler göreceğiz?

Ünlü bir sanatçının imzasını taşıyan bir sehpa… Sanatın, galeri ve müzelerden çıkıp yaşadığımız ortamlara da hayat katması… Ev ve ofislerde “doğa”ya dair her şey, organik formlar… Sorumlu ve bilinçli tüketimin yükselişi, sürdürebilirlik, sadelik, feminen detaylar… 2019 tasarım trendlerinin ana hatlarını derledik.

Doğaya Dönüş

Ev ve ofislerin yeşil bitkilerle doldurulmasından söz etmiyoruz. Doğal malzemelerden, organik formlardan, “eco-friendly” olarak tabir edilen ürünlerden söz ediyoruz. 2019 yılının tasarım trendlerinde başı çeken kavramlardan biri. Mobilya, mimarlık, dekorasyon, aydınlatma gibi birçok alanda karşımıza çıkacak.

Geçen yıl teknolojik ve elektronik eşyalar ev dekorasyonunda yükselişe geçmişti, 2019’da ise doğal eşya ve malzeme seçimleri ön planda. Ahşap, bakır, beton, granit, taş ve metal ürünler… Sağlıklı olanın peşinde koşacağız. Yaşam alanlarında sağlığımıza iyi gelen, iyi hissetmemizi sağlayan tasarımlar kendine yer bulacak. Işık/ aydınlatma ürünleri biyoritmimizi olumsuz etkilemeyecek. Gündelik hayatın koşuşturmacasında; gökdelenlerde, plazalarda ne kadar doğadan uzaklaşıyorsak, evlerimize ve ofislerimize “doğa”yı o kadar çok getirmeye çalışacağız. Kimi zaman aydınlatma elemanlarıyla, kimi zaman yemyeşil bitkilerle, kimi zaman natürel bir şekilde üretilen ürünlerle, doğal malzemelerle veya organik formlarla…

Cam, Ahşap, Mermer

“Doğal malzemeler”e de bir parantez açalım: Cam, ahşap ve taş gibi doğal malzemeler… Sağlam, bulundukları ortamlara sıcaklık katan, işlem görmemiş, boyasız ham ahşapları tercih edeceğiz. Pirinçten dönüş söz konusu olsa da ahşabın pirinç, bakır, krom, paslanmaz, çelik ve alüminyum gibi metallerle birleştiği tasarımlar da ön planda olacak. Cam ürünler ise aydınlatmadan mobilya ve aksesuarlara, her alanda kullanılabilecek. Mermer ve granit de duvarlarda, zeminlerde, hatta mobilyalarda karşımıza çıkacak. Kumaşlarda da doğallık ön planda; kadife, jüt ve keten gibi doğal kumaşlar, kırlentler, yatak örtüleri, tablolar ve duvar kağıtlarında etnik desen çizgileriyle 2019 sezonunu özetlemek mümkün.

Sürdürülebilirlik

Bu noktada “sürdürebilirlik” kavramı da es geçilmeyecek ki zaten çok hassas ve yıllar geçtikçe değeri anlaşılan bir konu… Kullan-at ürünlerden, eşyalardan, aksesuarlardan uzaklaşacağız. Yıllarca kullanabileceğimiz tasarımlara yöneleceğiz. “Zamansız” tasarımlar yaşam alanlarında başrolde olacak.

Öte yandan sürdürebilirlik demişken tabii ki üretim sürecini sorgulayacağız. Nasıl üretilmiş? Doğaya zarar verilmiş mi yoksa özen mi gösterilmiş? Acaba üretimde insani şartlar gözetilmiş mi, yoksa kötü çalışma ortamlarında, insan emeğinin sömürüldüğü fabrikalarda/ atölyelerde mi hayat bulmuş bu tasarım? Kusursuz üretim süreci, doğayla dost (eco-friendly) malzeme seçimi kararlarımızda etkili olacak. Sürdürülebilirlik kavramı, tasarımdan bağımsız düşünülemeyecek.

Bizler de yani “tüketiciler” de zaten aksini talep etmeyeceğiz; daha bilinçli ve sorumlu davranacağız. Evleri ve ofisleri tıklım tıkış sevdiğimiz ürünlerle, eşyalarla doldurmayacağız. “Sorumlu ve bilinçli tüketici”ler olarak her aksesuarı, objeyi satın almayacağız; değeri yıllarca değişmeyen, uzun yıllar kullanabileceğimiz ürünlere yöneleceğiz. Daha sade ve yalın mekanlar yükselişe geçecek ama salt bir minimalizm de değil bu… Nasıl mı? Bir sonraki maddede açıklayalım.

Her Yerde Sanat

Yaşam alanlarında sanatçıların imzasını taşıyan mobilyalar, aksesuarlar olacak. Yalnızca bir tablo ya da heykel değil; bir sandalye mesela… Ünlü bir sanatçının tabaklarıyla servis yapmaya ne dersiniz? Sınırlı sayıda üretilen nesneler, mekanlara renk katacak; tabii ki ruhumuza da! Sanat; fuarlardan, galerilerden, müzelerden evlerimize, ofislerimize, köşe başındaki kafeye gelecek. İddialı tasarımlar mı, klasikler mi yoksa klasiklere gönderme yapan çağdaş eserler mi? Seçim sizin. Soğuk mekanlar yerini sıcak mekanlara bırakacak. Sanatın dönüştürücü etkisine tanıklık edeceğiz. Kişiye özel kullanılabilir sanat ürünlerini siz de takipte kalın.

Living Coral (Canlı Mercan), Pembe, Bronz Tonları

Renkler… Sadelik yükselişte ama renkler asla soğuk değil. 2019 tasarım trendleri söz konusu olduğunda pudra, pembe, bronz tonları ile Pantone’nin açıkladığı “Living Coral” (Canlı Mercan) rengi yaşam alanlarında hakimiyetini ilan edecek. Restoran, ofis, kafe gibi mekanlarda gördüğümüz endüstriyel tarzın tam tersi… Pastel renk tonları, “doğaya dönüş”ün de bir parçası. Doğada karşımıza türlü türlü şekillerde çıkan mercan, pudra ve pembe. Feminen, fantastik bir dünya yaratmak için en ideal renkler, öyle değil mi? Bu arada siyah-beyaz kaybolmayacak ama canlı renklerle kombinlenecek. Özellikle desenlerde sarı, yeşil, mavi, kırmızı gibi canlı renklerle göreceğiz; siyah-beyazı… Çiçeklerde, organik desenlerde karşımıza çıkacak. Ama yaşam alanlarında baskın renkler, pasteller olacak.