Ana SayfaTeknolojiBig Data2019 Yılında Çok Konuşulacak Dijital Trendler

2019 Yılında Çok Konuşulacak Dijital Trendler

Canlı videolar mı video reklamlar mı? Akıllı hoparlörler (Smart speakers) yükselişe mi geçecek yoksa başka alternatifler mi doğacak? E-ticaret, gayrimenkul, otomotiv, gıda gibi birçok sektörün vazgeçilmez teknolojileri hangileri olacak? 2019’un dijital trendlerini masaya yatırdık.

2019 geldi! Teknoloji dünyasının yenilikleri, dijital trendler de şimdiden yeni yılın çok heyecanlı geçeceğini gösteriyor! 2019 yılının dijital trendleri neler olacak? Akıllı hoparlörler (smart speakers), Chatbot’lar, Online eğitimler, Sanal Gerçeklik (Virtual Reality/ VR), Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality/ AR), Yapay Zeka (Artificial Intelligence/ AI) uygulamaları… Hangi teknolojilerin yıldızı parlayacak? Sosyal medya platformlarında ve dijital pazarlamada neleri göreceğiz?

İşte 2019 yılının teknolojileri, dijital trendleri:

Yapay Zeka (Artificial Intelligence/ AI) 

Doğal dil işleme, tahmine dayalı analiz ve makine öğrenimi gibi teknolojilerinin bir bütünü; Yapay Zeka (AI). 2019 yılında da pek çok yerde karşımıza çıkacak. Sosyal medya platformlarında ve arama motorlarında karşılaştığımız hedefli reklamlar, Yapay Zeka kullanımının örneklerinden biri. Kullanıcı memnuniyeti ve sadık müşteriler söz konusu olduğunda nasıl ki “kişiselleştirme” ön plana çıkıyor, Yapay Zeka uygulamaları sayesinde de “kişiselleştirilmiş” içerik oluşturma ve müşteri deneyimi tasarlama çalışmaları artacak.

Yapay Zeka söz konusu olunca “Chatbot”lara da ayrı bir parantez açmak şart. 2019’da “Chatbot” kullanımı yükselişe geçecek; hatta bilgisayar ve telefon kullanma biçimleri de değişecek. Kullanıcıların söylediklerini kısa bir süre içinde analiz edip onları yönlendirebilecekler. Araştırmalara göre önümüzdeki beş yıl içerisinde müşterilerle yapılan profesyonel iletişimin neredeyse yüzde 80’i “Chatbot”lar aracılığıyla olacak. 2019 yılında Yapay Zeka formlarına ve özellikle “Chatbot”lara dikkat diyoruz!

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) Uygulamaları 

Bilim insanı, Sanal Gerçeklik gözlüğüyle “Beyin/ Sinir Sistemi” üzerine çalışırken…

2019’un dijital trendlerinde başı çeken teknolojiler: Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) uygulamaları. Bu teknolojilerin gıda, otomotiv, gayrimenkul, e-ticaret gibi birçok sektörün vazgeçilmezleri arasında olacağını söylemek yanlış olmaz. Dünyaca ünlü teknoloji şirketleri bu alana yatırım yapmaya devam ediyor, üstelik bu yatırımlar daha çok artacak. Online olarak uzaktaki kullanıcılara gerçeğe yakın bir deneyim sunan bu teknolojileri, kullanıcıların da çok seveceği kesin. E-ticaret sitesinden satın almayı düşündüğünüz bir ayakkabıyı daha almadan deneme imkanı bulduğunuzu düşünün! Londra’da bir ev satın almayı planlıyorsunuz, emlak broker’ı size satın almak istediğiniz evi 360 derece sanal turla gezdiriyor. Kim istemez!

Artırılmış Gerçeklik uygulamalarıyla alışveriş artık çok kolay! Örneğin, bir dekorasyon mağazasına giriyorsunuz ve tabletinizdeki AR uygulaması sayesinde satın almak istediğiniz koltuğun farklı formlarını ya da renklerini anında görebiliyorsunuz.

Sanal Gerçeklik (VR) çözümleri, video pazarlamanın yıldızlardan biri olacak. Peki başka? Live streaming içerikler, 360 derece videolar da video pazarlamanın öne çıkan unsurları. Canlı video, 2019’un da dijital trendlerinden. Instagram, YouTube ve Facebook’ta canlı canlı izlemeye devam edeceğiz. Bu arada canlı olmayan içerikler ve video reklamların da altını çizelim çünkü internet trafiğinin yüzde 85’i tüm bunları kapsayan “video içerikler”den oluşmakta.

Akıllı Hoparlörler (Smart Speakers) 

(Soldan sağa) Amazon Echo (Alexa), Apple HomePod ve Google Home.

“Akıllı Hoparlör Teknolojileri” (Smart Speakers), 2019’un en dikkat çekici dijital trendlerinden. Amazon Alexa, Google Home, Apple HomePod… Soruları yanıtlayabilen, kablosuz (sesle) kontrol edilebilen, müzik çalabilen, döviz kurunu söyleyen, internet üzerinden sipariş gibi birçok işlevi olan akıllı hoparlörlerin çağı! Önümüzde dört yıl içinde sadece sesli komutlarla yapılan alışverişin “40 milyar dolar”a çıkması tahmin ediliyor. İki yıl içinde de internetten yapılan aramaların yüzde 30’unun ekransız olarak gerçekleştirileceği söyleniyor. Amazon Alexa, Google Home ve Apple HomePod gibi akıllı hoparlör teknolojileri (smart speakers), 2019 itibariyle daha fazla evde kullanılacak. Büyük teknolojik şirketler; daha çok sesli yayın (online), sesli içerik (videolu) üretecek. IBM Watson’ın kurumlara yönelik özelleştirilmiş ses uygulamaları geliştirdiği de bilinmekte. Amazon, Apple ve Google ise sesli içeriklere yönelik reklam pazarlamasıyla yine çok “konuşturacak”.

Bu noktada “sesli arama”nın da 2019’un önemli trendlerinden biri olacağını belirtmekte fayda var. E-ticaret sitelerinde “sesli arama”, arama opsiyonlarından biri olacak. “Arama”ların elle değil, sesli komutlarla olacağı bir dönemin ayak sesleri… Dijital pazarlamacılar, markaların sesli aramalarda nasıl araştırıldığına dair iyi çalışmalı; bu tarz içeriklere eğilmeli.

5G Destekli Akıllı Telefonlar

Apple 2019 yılında bu alanda yok. Apple’ın ilk 5G’li telefonunu 2020 yılında piyasaya süreceği konuşuluyor ama 2019 yılının sonlarına doğru başka şirketlerden 5G destekli cihazların haberlerini almaya başlayacağız. Örneğin; Güney Kore devi Samsung, 5G destekli ürünleri ve katlanabilir telefonlarıyla mobilde iddialı. Tüm şebekelerin 5G’ye yönelik servisleri ise 2021 yılında hayatımızda yer alacak. Şu anda kullandığımız 4G LTE ağından çok daha hızlı olan 5G teknolojisine dair uygulamaları da bazı gelişmiş ülkelerde görebileceğiz.

E-Spor 

2020 yılında e-spor müsabakalarını internetten canlı olarak izleyenlerin sayısının 300 milyon olacağı tahminler arasında. Dünyada 200 milyon, Türkiye 4 milyon e-spor oyuncusu var. Ödüller ise yüz milyon doları aşmış durumda. Yalnızca 2017 yılında e-spor müsabakalarında dağıtılan ödül, 111 milyon dolar! E-sporları olimpiyatlarda göreceğimiz günler de çok yakın. E-spor ekonomisinin oluşturduğu toplam hacim, 1 milyar civarında. Yatırımlar devam ediyor, bu rakamın da 5 milyar dolara yaklaşacağı söyleniyor.

Online Eğitim 

2019 yılının dijital trendleri arasında gösterilen “online eğitim”in birçok avantajı var: Maliyeti düşük, kolaylıkla erişilebiliyor. Öğrenme koşulları esnek. İsteyenler animasyonlu da öğrenebilir! İnternet kullanıcılarının artışıyla birlikte online eğitim de özellikle son yıllarda yükselişe geçti. Çevrimiçi kapasitelere sahip geniş bant havuzlu cep telefonlarına artan erişim de “online eğitim” alanını büyütecek gibi.