Ana SayfaYaşamKültür Sanat Etkinlikleri2019’a İz Bırakan Filmler

2019’a İz Bırakan Filmler

Kimileri için harika kimileri içinse “Bir hayrını göremedim.” diye yad edeceği bir yılı daha tamamlamamıza sayılı gün kaldı. Ancak 2019 ile ilgili herkesin olumlu anlamda hemfikir olacağı bir konu var gibi: Geride bırakmak üzere olduğumuz yıl, iz bırakan şahane filmlerle dolu bir yıldı! Gerek vizyonda gerek festivallerde gerekse Netflix’te; izlerken bizi bambaşka yerlere götüren, bittiğindeyse uzun süre etkisinden çıkamadığımız filmler izledik.

10. “Knives Out”

Yönetmen koltuğunda Rian Johnson’un oturduğu, oyuncu kadrosunda ise Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Toni Collette gibi isimleri barındıran film, dünya prömiyerini 44. Toronto Film Festivali’nde yapmış ve büyük beğeni kazanmıştı. “Knives Out” için bir “Katil kim?” filmi diyebiliriz. Film, oldukça gizemli görünen bir cinayeti çözmeye çalışan dedektif Benoit Blanc’ın hikâyesini anlatıyor.

Neden izlenmeli?
Etkileyici ve dev bir oyuncu kadrosuna sahip. Aynı zamanda zekice işlenen senaryosu ve oyunculuk performansları ile eleştirmenlerin övgüyle bahsettiği bir film oldu. Üstelik yılın en eğlenceli filmlerinin başında geliyor.

Unutulmaz Replik
“The family is truly desperate. And when people get desperate, the knives come out.”

9. “Midsommar”

İlk uzun metraj filmi “Hereditary” ile özellikle türün severleri tarafından büyük beğeni toplayıp, yakın markaja alınan yönetmen Ari Aster’in ikinci filmi “Midsommar”, bizi yine etkileyici bir kâbusun içine çekiyor. Geleneksel Midsommar festivaline katılmak üzere İsveç’in bir köyüne giden genç çift, bu tatile aynı zamanda ilişkilerini kurtaracak bir kurtarıcı vasfı yüklerler. Başlarda huzuruyla kendilerini cezbeden bu yerin, hiç de göründüğü gibi olmadığı zamanla ortaya çıkar. 90 yılda bir gerçekleşen gizli bir ayin, doğal olarak biraz tatsız olaylara sahne olacaktır.

Neden İzlenmeli?

Genellikle karanlık bir atmosferde ve karanlığın içinden çıkarak izleyiciyi yerinden sıçratan korku unsurlarına sahip gerilim ve korku filmlerinin bu ritüelini yıkan “Ritüel” filmi, güneşin neredeyse hiç batmadığı ve olup biten her şeyin parlayan güneş ışıklarının altında gerçekleştiği bir film olmasıyla kendini müthiş ayrıştırıyor. Aynı zamanda tedirginlik seviyesini hiç kaybetmeden ilerliyor. Gündüz kabusunu deneyimlemek isteyenler için ideal bir film.

Unutulmaz Replik “Trust me. Alright?”

8. “Toy Story 4”

Kalpleri eriten bir film… Serinin ilk üç filminden bağımsız bir akışta ilerleyen 4. animasyonda; ilk iki filmde çift olarak gördüğümüz Bo Peep ile Woody’nin arasındaki ilişki romantik komedi tadında anlatılırken, bir yandan da ekibe yeni katılan, bir geri dönüşüm projesi sonucu ortaya çıkan ve oyuncakların sahibi Bonnie’nin yeni favorisi olan Forky’nin nereye ait olduğunu bulmasına tanık oluyoruz.

Neden İzlenmeli?

İlk üç filmle geri dönüşü olmayan bir bağ kurduğumuz dostlarımızla özlem gidermek ve içimizi ısıtmak için. Tabii biraz da neşelenmek…

Unutulmaz Replik “Being there for a child is the most noble thing a toy can do.”

7. “Once Upon a Time… in Hollywood”

Pek çok kişinin en sevdiği filmler listesinde en az bir adet Tarantino filmi vardır.
Prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nde yapan ve vizyondaki ilk haftasında 40,3 milyon dolarlık bir hasılata ulaşarak, gişede en iyi açılış yapan Tarantino filmi mertebesine erişen “Bir Zamanlar Hollywood’da” da onlardan biri olur mu bilemeyiz. Ancak 2019’un en iyileri arasında yer aldığı bir gerçek. Gözden düşmüş bir televizyon aktörünün, nevi şahsına münhasır dublörüyle yıllara yayılan hikâyesine odaklanan film; yan hikâye olarak da Charles Manson’ın müritleri tarafından işlenen bir cinayete değiniyor. Gerçek isimler üzerinden kurmaca ile gerçeğin karıştığı bu filmi izlerken, dönemin Hollywood yaşantısına da göz atmış oluyoruz.

Neden İzlenmeli?

Leonardo Di Caprio ve Brad Pitt’in oldukça keyifli performansları ve Tarantino’nun yönetmenliği yeterli bir sebep gibi. Aynı zamanda gerçek bir olayın ve gerçek karakterlerin kurmaca ile nasıl harmanlanıp yeni bir film evreni oluşturduğu da görmeye değer.

Unutulmaz Replik

“Anybody accidentally kills anybody in a fight, they go to jail. It’s called manslaughter.”

6. Joker

2019’un kendisi tartışmalı ancak oyunculuk performansı tartışmasız zirvede olan filmi “Joker”… Gotham City’de yaşayan ve “başarısız” bir komedyen olan Arthur Fleck’in dönüşümünü anlatan filmde, Joaquin Phoenix’in oyunculuğu karşısında büyülenmekten kendimizi alamıyoruz. Nöropsikolojik bir problem nedeniyle istemsizce ve etrafındakileri rahatsız edici biçimde gülen, toplum tarafından dışlanmış Arthur Fleck karakteri Gotham’da hiç tahmin etmediği bir değişime sebep oluyor.

Neden İzlenmeli?

Joaquin Phoenix’in sergilediği tüm zamanların en etkileyici oyunculuk performanslarından birini görüp ağzımız açık kalsın diye mutlaka izlemeliyiz.

Unutulmaz Replik

“I used to think that my life was a tragedy. But now I realize, it’s a comedy.”

5.  “Pain and Glory”

Pedro Almodovar’ın son birkaç filmi kemik kitlesi tarafından çok iç açıcı bulunmasa da 2019 yapımı “Pain and Glory”yi izleyenlerin büyük bir bölümü sevdi. Penélope Cruz, Antonio Banderas gibi sükseli isimleri bünyesinde barındıran film; Salvador Mallo isimli, deneyimli fakat altın çağları geride kalmış bir yönetmenin, geçmişten bugüne yaptığı seçimleri ve hayatındaki en etkili olayları konu ediyor. Bir anlamda Almodovar’ın kendi hayat hikayesi sayılabilecek filmde, Antonio Banderas’ın performansı tam not aldı.

Neden İzlenmeli?
Banderas bu filmdeki performansıyla 72. Cannes Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kucakladı. Bu bile başlı başına bir sebep olsa da görüntü yönetiminin güzelliği ve aile bağlarının anlamını anlatan sıcak hikayesiyle film izleyiciyi kendine çekiyor.

Unutulmaz Replik “Las noches en que coinciden varios dolores, esas noches creo en Dios, y le rezo. Los días en que padezco sólo un tipo de dolor, soy ateo.”

4. “Marriage Story”

Kesinlikle yılın en iyi filmleri arasında olan “Marriage Story”, izleyenlerin boğazında bir düğüm bıraktı. Amerikan bağımsız sinemasının önemli yönetmenlerinden olan Noah Baumbach’ın büyük sabırsızlıkla beklenen bu son filminde; Scarlett Johansson ile Adam Driver başrolleri üstleniyor. New York ile Los Angeles eksininde, bir boşanmanın anatomisini izlerken; kendimize dair pek çok anıyla baş başa kalıyoruz.

Neden İzlenmeli?

Muazzam bir yalınlık, samimiyet ve gerçeklikte işlenen hikâyenin yanı sıra; dupduru ve etkileyici iki oyunculuk performansını görmek için mutlaka izlenmeli.

Unutulmaz Replik

“Criminal lawyers see bad people at their best, divorce lawyers see good people at their worst.”

“I’ll never stop loving him, even though it doesn’t make sense anymore.”

“Somebody to hold me too close,
 Somebody to hurt me too deep,
 Somebody to sit in my chair
 And ruin my sleep
 And make me aware
 Of being alive,
 Being alive.”

3. “Parasite”

Özellikle “Okja” filminden tanıdığımız yönetmen Bong Joon-ho’nun son filmi “Parasite”, bu yıla damga vurdu desek abartmış sayılmayız. Filmde, Kim ailesinin işsiz ama becerikli üyelerinin, zengin ve üst sınıf olan Park ailesinin evine çeşitli hilelerle sızmalarını izliyoruz. Bu işi her ne kadar ustalıkla yapsalar da kendilerini ele veren önemli detaylar vardır. Sınıf farkının yaralarını ustalıkla işleyen film, bu yıl Cannes’da Altın Palmiye alarak aynı zamanda bu ödülü alan ilk Kore filmi oldu.

Neden İzlenmeli?

Sinema tarihine kazınacak sekansları, hikâyenin gidişatıyla uyumlu kamera kullanımı ve takdir edilecek sinematografisi ile mutlaka görülmeye değer bir yapıt.

Unutulmaz Replik

“Ki-woo, you know what kind of plan never fails? No plan at all. No plan.”

2. “A Hidden Life”

Usta yönetmen Terrence Malick’in son filmi “A Hidden Life”, 72. Cannes Film Festivali’nde beğeniyle karşılanan filmlerden biriydi. Filmde, vicdani retçi olarak II. Dünya Savaşı’nda Naziler için savaşmayı reddeden Franz Jägerstätter’in gerçek hikâyesi anlatılıyor. Vatana ihanet suçundan idam cezasına mahkûm edilen Avusturyalı çiftçi, ideallerini savunmak için inancından ve ailesine olan sevgisinden güç alıyor.

Neden İzlenmeli?

Hitler’e ve Nazi ordusuna tek başına karşı çıkarak hizmet etmemeyi tercih eden bir vicdanın, parçası olduğu toplumda infial yaratarak bir günah keçisine dönüşmesinin gerçek ve etkileyici hikâyesine tanık olmak için izlemeliyiz.

Unutulmaz Replik

“If God gives us free will, we’re responsible for what we do or what we fail to do, aren’t we?”

1. “The Irishman”

İzleyicisini her filmiyle mest eden Martin Scorsese’nin; Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel gibi dev bir kadroya sahip filmi “The Irishman”, Netflix’te yayınlandığı günden beri hâlâ konuşuluyor. Mafya tetikçisi Frank Sheeran’ın hayatından kesitleri ve dönemin türlü suçlarını anlatan hikâyesiyle, sinema tarihinin devlerini bir arada izlemenin tadına uzun uzun varıyoruz.

Neden İzlenmeli?

Aslında bu sorunun cevabı direkt olarak filmin oyuncu kadrosu ve yönetmeninde saklı.

Unutulmaz Replik

“I heard you paint houses.”