Ana Sayfaİş DünyasıGirişim2019’un Yeni Nesil “Unicorn” Girişimleri

2019’un Yeni Nesil “Unicorn” Girişimleri

Değerleri 1 milyar doları aşan 2019’un “Unicorn” girişimleriyle tanışın: 10x Genomics, 360 Enterprise Security Group, Hims, N26, DataBricks, Calm, Aurora…

Almanların sahip olduğu Amerikan haber sitesi Business Insider (BI), 2019’un Unicorn şirketlerini listeledi. “The Class Of 2019” (2019 Sınıfı) olarak nitelendirilen bu yeni nesil “unicorn”ları mercek altına almadan önce “Unicorn Girişim”ler hakkında kısa bir hatırlatma yapalım.

2019’un “Tek Boynuzlu”ları

Girişimcilik ekosisteminde en çok kullanılan terimlerden biri: Unicorn ya da “Unicorn Girişim”, şirket vs. Türkçe anlamı “tek boynuzlu”. Şirket ya da girişim olarak ise değerleri 1 milyar dolar ya da 1 milyar dolardan daha fazla olan girişimleri ifade ediyor. “Unicorn” teriminin ilk kez de Cowboy Ventures’ın kurucusu, ABD’li yatırımcı Aileen Lee’nin 2013 yılında kullandığı bilinmekte.

Geçen yıl yaklaşık 100 şirket, “unicorn” statüsüne geçti. Çoğu da teknoloji girişimleri…

ABD’de Silikon Vadisi’nde kurulan Apple, Microsoft, Google gibi şirketler, bugünün devleri… 80’ler ve 90’lar itibariyle yatırımcılar sayesinde büyüdüler. 2000’lerden sonra da girişimcilik ekosistemi daha da genişledi; 2010 yılından sonra ise milyar dolarlık girişimlerin sayısı arttı. Unicorn girişimlerin sayısı da çoğaldı ki özellikle Çin ve ABD, bu konuda başı çeken ülkelerden. Türkiye’de herhangi bir unicorn girişim henüz yok. Geçen yıl yaklaşık 100 şirketin “unicorn” statüsüne geçtiği biliniyor. Çoğunluk ABD’de olsa da yarışta Çin, Almanya ve Fransa da var. Genel olarak teknoloji şirketleri olduğunu da not düşelim.

Yeni Nesil “Unicorn”lar (2019)

Gelelim Business Insider’ın “The Class of 2019” olarak listelediği 2019’un en yeni “unicorn’larına! 10x Genomics (1.3 milyar dolar), 360 Enterprise Security Group (3 milyar dolar), N26 (2.7 milyar (dolar), Hims (1.1 milyar dolar), Databricks (2.75 milyar dolar), Calm (1 milyar dolar), Aurora (2.6 milyar dolar) başlıcaları… 2010 yılında kurulan Glossier de bu unicorn girişimler arasında. Emily Weiss, Nick Axelrod ve Michael Harper tarafından kurulan Glossier, cilt bakım ve güzellik markası. Glossier, Sequoia Capital’in liderliğini üstlendiği D serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım aldı ve değerlemesini böylece 1.2 milyar dolara çıkardı. ABD New York merkezli Glossier, bugüne kadar yaklaşık 200 milyon dolarlık risk sermayesi yatırımı getirerek özel sektörün en iyi finanse edilen işletmelerinden biri. 200 kişilik bir ekiple yönetiliyor, girişimin ortalama yıllık geliri; 100 milyon dolar.

10x Genomics, bilimsel araştırma ve klinik teşhis için kullanılan gen sıralama teknolojisini tasarlayan ve üreten bir Amerikan biyoteknoloji şirketi. 2012 yılında Serge Saxonov, Ben Hindson ve Kevin Ness tarafından kurulan 10x Genomics’in merkezi California, ABD. 400 çalışanı olan şirketin geçen yılki geliri 145 milyon dolar. 10x Genomic’in şu andaki değeri, 1.3 milyar dolar.

Çin’in Unicorn’u, Siber Güvenlik Şirketi

Çin 2017’nin son günlerinde ülkenin ilk siber güvenlik inovasyon merkezinin açılışını yapmış ve ulusal sivil-asker entegrasyon stratejisi kapsamında hayata geçirilen merkezin açılışının, Pekin yönetiminin ulusal siber savunma gücünün artırılması yönünde çağrı yaptığı bir dönemde gerçekleşmesi de dikkat çekmişti. Merkezin amacı, orduya gelecekte olası siber savaşları kazanması noktasında destek sağlamak.

Sivil-Asker Entegrasyonu’nu Geliştirme Komisyonu ve diğer askeri mercilerin direktifi ile kurulan merkezin operasyonlarını kim yürütüyor? 2019’un “unicorn girişimleri”nden 360 Enterprise Security Group. Çin’in önde gelen siber güvenlik şirketlerinden. 360 Enterprise Security Group’un değeri, 3 milyar dolar.

Kuruluşundan Bu Yana 20 Milyar Euro’luk İşlem Gerçekleştirdi

N26 ise “online” bir banka. 2013 yılında kurulan bu şirketin CEO’su Valentin Stalf. Genel merkezi, Almanya Berlin’de. Fintech girişimi olan N26, D serisi yatırım turunda 2.7 milyar dolar değerleme ile 300 milyon dolarlık yatırım alan bir girişim. Sıfırdan bir perakende bankası inşa eden N26, bir banka hesabı açmanıza ve birkaç dakika içinde bir kart almanıza imkan tanıyor. Daha sonra telefondan ya da bilgisayardan her hareketi kontrol edebiliyorsunuz. Şu anda 24 Avrupa ülkesinde faaliyet gösterdiği bilinmekte. Kuruluşundan bu yana yaklaşık 20 milyar euro’luk işlem gerçekleştirdiği belirten girişimin değeri, 2.7 milyar dolar.

Cilt bakım markası Hims’in değeri, 1.1 milyar dolar. Kurucusu, Andrew Dudum. Erkeklerin cilt bakım sorunlarına yönelik bir marka. Dudum, küçük kız kardeşinden aldığı cilt tavsiyeleri ile başladığı bu işi bir “unicorn”a dönüştürmüş durumda.

Bulut tabanlı büyük veri işleme ve makine öğrenmesi konusunda çalışan ilk birleşik analiz motoru “Apache Spark”ın yaratıcılarının kurduğu Databricks, yeni nesil “unicorn”lardan.

Databricks, bulut tabanlı büyük veri işleme ve makine öğrenmesi konusunda müşterilerine yardımcı olmayı amaçlayan ilk birleşik analiz motoru “Apache Spark”ın orijinal yaratıcıları tarafından 2013 yılında kurulan bir şirket. CEO’su Ali Ghodsi. Genel merkezi, ABD California’da. Databricks yeni nesil unicorn’lardan biri. Değeri, 2.75 milyar dolar.

Dört Trilyon Dolarlık Bir Endüstrinin En Büyük Oyuncularından: Calm

Calm, bir meditasyon ve zindelik uygulaması (aplikasyonu). Bu yeni “unicorn girişim”, 2018 yılında havalimanlarındaki hızlı spa zincir işletmesi XPresSpa’ya 3 milyon dolar yatırım yapmıştı. American Airlines ile ortaklığa gittiler ve uçak içi yayın sistemine Calm içerikleri yerleştirdiler. Dünya çapında 40 milyon indirmeye sahip olduğu söylenmekte. Bir milyondan fazla da ödeme yapan aboneye sahip. Calm’ın kurucu ve yönetim ortağı Michael Acton Smith, bir meditasyon uygulaması olarak yola koyulduklarını ama bunun ötesinde bir büyüme yaşadıklarını söylüyor. Sağlık ve zindelik endüstrisinin 4 trilyon dolarlık bir endüstri olduğunun altını çizen Smith, lider bir şirket kurmanın büyük bir fırsat olduğuna inandıklarını belirtiyor. Calm’ın şu andaki değeri, 1 milyar dolar.

Meditasyon ve zindelik uygulaması (aplikasyonu) Calm’ın değeri, 1 milyar dolar.

Aurora, A serisinde 90 milyon dolar yatırım almış, B serisinde de önemli yatırımcıların desteğini almıştı. Sequoia’nın liderlik ettiği, Amazon ve T. Rowe Price Associates’in katılım gösterdiği B serisi yatırım turunda 530 milyon dolar toplayan Aurora’nın değerlemesi de 2.5 milyar dolara ulaşmıştı. Faaliyet alanı, “otonom teknoloji”. Aurora’nın şu andaki değeri, 2.6 milyar dolar. 2017’de kurulan bu önemli girişim; Palo Alto, San Francisco ve Pittsburgh’ta ofis açmış; Volkswagen Group, Hyundai ve Byton ile işbirliği yapmıştı. Space X’in eski, yazılım mühendis direktörü Jinnah Hosein de daha sonra ekibe katıldı. Uber, Alphabet ve Tesla’da çalışan eski yönetici ve mühendislerden Sterling Anderson, Drew Bagnell ve Chris Urmson tarafından kurulan Aurora’nın adını sürücüsüz araç sektöründe daha fazla duyacağız!

Gün geçtikçe daha fazla unicorn girişim gündeme gelecek ki onlardan biri de kamyon taşımacılığı girişimi KeepTruckin. Yeni nesil kamyon taşımacılığına yönelik donanımsal ve yazılımsal çözümler sunan ABD San Francisco merkezli bu girişim, 128 milyon dolar yatırım alarak “unicorn” listesine adını yazdırmayı başardı. D serisi yatırım ile birlikte KeepTruckin’in değerlemesinin, 1.25 dolara ulaştığını da ekleyelim.

Darısı Türkiye’deki girişimlerin başına! Bakalım Türkiye’den çıkan ilk “unicorn girişim” olarak kimin adı tarihe geçecek…