Ana SayfaYaşam31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nüz Kutlu Olsun! Tasarruf Etmenin 10 Kolay Yolunu Sizler için Derledik

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nüz Kutlu Olsun! Tasarruf Etmenin 10 Kolay Yolunu Sizler için Derledik

İlk Dünya Tasarruf Günü 31 Ekim 1924 tarihinde kutlandı ve o gün bugündür tüm dünya ekonomilerinin en önemli konu başlıklarından biri ‘tasarruf’… Peki nasıl? Tasarruf etmenin 10 kolay yolunu sizler için açıklıyoruz.

Bireyler için olduğu kadar ülke ekonomilerinin de en önemli gündem maddesi olan ‘tasarruf’ kavramı, 31 Ekim 1924 itibariyle tüm dünyada kutlanmaya başladı. 1924 yılında World Savings Banks Institute (WSBI-Dünya Tasarruf Bankaları Enstitüsü) adlı bir enstitünün kurulmasının ardından her yıl 31 Ekim, Dünya Tasarruf Günü olarak kutlanmakta…
Peki tasarruf neden bu kadar önemli? Çünkü tasarruf ederek hastalık, işsizlik ve buna benzer ekonomik zorluk dönemlerine hazırlıksız yakalanmayız. Ayrıca ekonominin bütünü göz önünde bulundurulduğunda, bankaların kredi vermesini kolaylaştırır; ‘tasarruf’… Sadece bizim değil, gelecek nesillerin de sosyal ve ekonomik açısından özgürleşmesini sağlar.

NASIL TASARRUF ETMELİ?

31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’nde okullarda da işlenen bu kavram her ne kadar kulağa hoş gelse de bazı kişiler için ‘imkansız’ görülür. Hele ki gelir düzeyi düşük ise… Oysa tasarruf etmenin kolay yolları da var. İşte 10 pratik yöntem! Bugünden itibaren siz de başlayabilirsiniz.

shutterstock_306588578

1. KUMBARAYA DÖNÜŞ

Çocukluğumuzun o hayvan figürlü ya da metal kumbaraları… Görüntüsüyle bile çocukları cezbeden en küçük tasarruf aracı. İster kumbara ister metal bir kutu… Bozuk paralarınızı ceplerinizde taşımayın, montlarınızın cebinde tutmayın. Atın kumbaraya! Ve bir gün kumbara dolduğunda banka hesabınıza yatırmayı unutmayın. Hem böylelikle çocuklarınıza da örnek olacaksınız.

2. KÜÇÜK KÜÇÜK BAŞLAYIN

Gelirinizin tasarruf etmek için yeterli olmadığını mı düşünüyorsunuz? Ara sıra kenara atabileceğiniz 1 ya da 2 TL’niz yok mu? Tasarruf etmek için büyük rakamlara gerek yok. Siz küçük başlayın, yıl sonunda ne kadar iyi bir karar aldığınızı anlayacaksınız.

shutterstock_112962751

3. APLİKASYONLARDAN YARARLANIN

Dijital çağ, tasarruf ederken de birçok kolaylık sağlıyor. Telefonunuza indirebileceğiniz birkaç aplikasyon sayesinde tasarruf etmeyi başarabilirsiniz. Instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden de tasarruf etmek mümkün! Instagram hesaplarıİlham verecek pek çok öneriyle dolu… BeZeroWasteGirl’ü ele alalım. Geri dönüşüm fikirleri için çok iyi bir Instagram hesabı. ‘Çöp’ olarak gördüğünüz pek çok şeyi yeniden hayata döndürebilirsiniz. Böylelikle tasarruf edebilirsiniz. Deneyin!

4. MAAŞ ZAMMINI HESABA KATMAYIN

Maaşınıza yılda iki kez zam alıyorsunuz ve her zamdan önce kendinize tasarruf etmek için söz veriyorsunuz, öyle mi? Ama bir türlü de başaramıyorsunuz! Öncelikle alacağınız zammı unutun. Gün gelip maaşınızda ekstra bir para gördüğünüzde ise direkt banka hesabınıza aktarın. Bu artışı yok bilin! İlerde çok işinize yarayabilir. Ay başında mevcut paranızın bir kısmını birikim için kenara ayırabiliyorsanız, ne mutlu size! Ve çok darda kalmadıkça bunu harcamayın.


5. BİREYSEL EMEKLİLİĞİ HAFİFE ALMAYIN

Bankalardan herkes bireysel emekliliğe dair teklif alır. Belki şimdiye kadar gelirinizin yeterli olmadığını söyleyip konuyu kapattınız. Bireysel emekliliği hafife almayın, ileriki yaşlarda rahat bir emeklilik geçirin.

6. KREDİ KARTINIZI DİKKATLİ KULLANIN

Herkesin bir yoksa iki mi, hatta 3-4 kredi kartı var, öyle değil mi? Kredi kartınızı gerekli durumlarda kullanın, ödeyemeyeceğiniz borçlara girmek kredi sicilinizi zedeleyebilir. Ayrıca 2-3 ayda kapatabileceğiniz küçük borçlar için kredi kartı, ihtiyaç kredisinden daha ucuz bir opsiyon olabilir.

7. AİLE BÜTÇESİ OLUŞTURUN

Şu altın kuralı hatırlatalım: Gelirinden az harca! Plansız yapılan her harcama, gelir-gider dengesinibozar. Aile bütçesi oluşturun. Bütçe hazırlarken de alt bütçeleri kalem kalem yazın. Böylelikle gelir-gider dengesini koruyabilirsiniz.

8. BİR HEDEFİNİZ OLSUN

İyi bir yatırımın ilk kuralı, hedef ve amaçları belirlemektir. Yatırım yaparken de doğru finansal ürünü seçin, böylelikle zarar etmezsiniz. Birikim yapmanın altın kuralı, ihtiyaç ve istekleri ayırmaktır. Bu kurallara uyarsanız, daha fazla para biriktirebileceğinizi göreceksiniz.

9. ACİL ÖDEMELERE DİKKAT!

Zor durumda kalmamak için ödemelerinizde de bir kategorizasyona gidin. Hangi ödemeleriniz acil, hangileri için daha zamanınız var? Tabii ki öncelik acil olanlarda… Dikkat edin, siciliniz etkilenmesin.

10. ‘EV’DE TASARRUF HAYAT KURTARIR

Eğer uzun süredir kullandığınız beyaz eşyalarınızı değiştirmek istiyorsanız, kesinlikle az enerji kullanan, çevreci ürünlere yönelin. Market alışverişine gitmeden önce bir liste hazırlayın, listenin dışındaki hiçbir şeyi almayın. Ayrıca marketlerin indirim dönemlerini takip edin. Pek çok ürünü çok hesaplı satın alabilirsiniz.

Finansal konulardaki bilgi tutum ve davranışınızı ölçebileceğiniz Finansal Sağlık Skorunuzu www.tebaileakademisi.com’dan öğrenebilir, her Perşembe TEB’in Sosyal medya hesaplarından yayınladığımız tasarruf ipuçlarını takip edebilirsiniz.