Ana SayfaYaşamEtkinlik Takvimi38. İstanbul Film Festivali Başlıyor! Festivalin En Önemli Filmleri

38. İstanbul Film Festivali Başlıyor! Festivalin En Önemli Filmleri

5-16 Nisan 2019 tarihlerinde Türkiye ve dünya sinemasının en nitelikli filmlerini sinemaseverlerle buluşturacak olan 38. İstanbul Film Festivali’ne geri sayım! 38. İstanbul Film Festivali’nin en dikkat çekici filmlerini sıraladık…

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-16 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenen 38. İstanbul Festivali, Türkiye’nin en büyük sinema etkinliklerinden biri. Türkiye ve dünya sinemasının en nitelikli ve başarılı örneklerinin yanı sıra söyleşiler ve atölyeler gibi birçok etkinliğin de yer alacağı 38. İstanbul Film Festivali’nin zengin bir programı var: Dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa film… 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek ve festivalde, konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

Açılış Filmi Alexis Michalik İmzalı “Edmond”

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 38. İstanbul Festivali’nin açılış filmi, “Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı Alexis Michalik’e ait. Birçok kez Molière ödülüne layık görülen; dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Michalik’in son filmi “Edmond”… Alexis Michalik, aynı adlı gişe rekortmeni oyununun sinema uyarlamasını da üstlenerek, filmin senaryosuna imza attı ve yönetti. 1897’de, Belle Époque döneminde Paris’te geçen film, Edmond Rostand’ın kaleme aldığı, ünü yüzyılları aşan oyunu, Cyrano de Bergerac’ın ortaya çıkış hikayesini konu alıyor. Edmond, aynı zamanda festivalin “Galalar” bölümünde de gösterilecek.

Özel Bir Seçki: “Başyapıt Fabrikası: Kubrick”  

38. İstanbul Film Festivali, ünlü yönetmen Stanley Kubrick’i ölümünün 20. yıl dönümünde özel bir bölümle anıyor.

  

Festival, dünya sinemasının efsanevi yönetmenlerinden Stanley Kubrick’i, ölümünün 20. yıldönümünde özel bir bölümle anıyor. 38. İstanbul Film Festivali’nin özel bölümlerinden “Başyapıt Fabrikası: Kubrick”, dünya sinemasını ve çağdaş sinemacıları etkileyen ünlü yönetmenin filmlerini yeniden beyazperdeye taşıyor. Seçki, Kubrick’in yönettiği 13 uzun metrajlı filmin yenilenmiş kopyalarından oluşuyor. Yönetmenin filmografisini bir bütünlük içinde izlemek isteyen sinemaseverler kaçırmamalı.

 Festival Filmleri Nerede Gösterilecek?

38. İstanbul Festivali’nde filmler, sekiz salonda izleyicilerle buluşuyor: Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (Salon 7, Salon 3), Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu (Salon 8) ve Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması. Festival gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarında…

Yaşam Boyu Başarı Ödülü Şerif Gören’e

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Ödülleri ise 4 Nisan Perşembe gecesi (Açılış Töreni’nin olduğu gece) UNIQ İstanbul’da. Festivalin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” usta yönetmen Şerif Gören’e sunulurken “Sinema Onur Ödülleri” oyuncu ve yapımcı Göksel Arsoy ile oyuncu Selda Alkor’a, “Sinema Emek Ödülü” ise akademisyen Jak Şalom’a verilecek.

38. İstanbul Film Festivali’nde yarışma heyecanı da 10 Nisan 2019 tarihinde başlıyor. Uluslararası Yarışma, Sinemada İnsan Hakları Yarışması, Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında ödül kazanan filmler, 16 Nisan 2019 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

38. İstanbul Film Festivali’nin En Dikkat Çeken Filmleri

Festivalin biletleri satışa çıktı. Biletler bitmeden en dikkat çeken filmlere mutlaka göz gezdirin! Acele etmenizde fayda var.

Sınır

İran kökenli Ali Abbasi’nin imzasını taşıyan bir film. Dış görünüşü nedeniyle toplumdan dışlanmış bir kadın ve takıntı haline getirdiği bir adam… Sınır, 38. İstanbul Film Festivali’nin beklenen yapımlarından.

High Life

Başrollerinde genç ve usta oyuncular bir arada: Robert Pattinson, Juliette Binoche, Andre Benjamin, Mia Goth… Claire Denis’nin ilk bilimkurgu filmi. High Life, bir baba ve bebeğinin, uzay boşluğunda yol almakta olan gemideki hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Tüm oyuncuların Köln’deki Avrupa Uzay Ajansı’nda astronot eğitimi aldığını belirtelim. Sadece festivalin değil, yılın en çok beklenen filmlerinden.

Diane

“Hitchcock/Truffaut” belgeselinin yönetmeni Kent Jones’un filmi. Diane; günlerini, eroin bağımlısı oğlu ve ölüm döşeğindeki yeğeniyle ilgilenerek tüketen dul bir kadının hikayesini konu alıyor. Kent Jones’un annesinden esinlenerek bu karakteri yazdığı söyleniyor.

Yüzleşme

Fransız sinemacı François Ozon’un son çalışması. Yüzleşme, çocukken kilisede yaşadıkları tacizin hesabını sormak isteyen üç erkeğin yaşadıklarına odaklanırken gerçek bir hikayeden yola çıkıyor.

Greta

Yönetmen; Neil Jordan. Metroda bulunan bir çantayla birbirlerine yakınlaşan iki kadının öyküsü… Greta’nın başrollerinde Isabelle Huppert ve Chloe Grace Moretz var. Neil Jordan’ın 2012’den beri beklenen filmi Greta, psikolojik gerilim filmlerinden hoşlananlar için.

Nehir Kıyısındaki Otel

Güney Koreli Hong Sangsoo imzalı bir film. Ölümün yaklaştığını düşünen yaşlı şair, arasını düzeltmeyi düşündüğü iki oğlunu kaldığı otele çağırır…  Başrol oyuncusu Ki Joobong’un Locarno ve Gijon Film Festivalleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü kazandığını ekleyelim. 

Ağaçlardan Bahsetmek

Filmin konusu: Dört eski arkadaşın uzun süre sürgünde kaldıktan sonra bir araya gelmesi ve eski hayallerini gerçekleştirmek için yola koyulmaları. Eski filmleri toplamak ve eski salonu ayağa kaldırarak Sudan’a sinemayı yeniden getirmek isteyen arkadaşların öyküsü izlemeye değer. 2019 Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde dünya prömiyerini yapan ve festivalden “En İyi Belgesel” Ödülü ile dönen, Suhaib Gasmelbari’nin Ağaçlardan Bahsetmek filmi, İstanbul Film Festivali’nin dikkat çeken yapımlarından.

Eşanlamlılar

Berlin’de “Altın Ayı”yı kazanan film: Eşanlamlılar. Ülkesi İsrail’den kaçıp Paris’e gelen ve burada kimlik sorunları yaşayan bir gencin hikayesi… Yönetmen Nadav Lapid’in kendi hayatından izler taşıyan filmi, Tom Mercier’in etkileyici performansıyla alkışı hak ediyor.

Dünya Yanarken Ne Yapacaksın?

Usta belgeselci Roberto Minervini’nin son çalışması, 2017’de protestoların yükseldiği Louisiana’da geçiyor. “Dünya Yanarken Ne Yapacaksın?”; bir bar sahibi, iki erkek kardeş ve Müslüman bir aktivistin günlük yaşamlarına odaklanıyor.

Kız Kardeşler

Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan Emin Alper’in son filmi. Kız Kardeşler, farklı yaşlarda üç kız kardeş olan Reyhan, Nurhan ve Havva’nın hikayesine odaklanıyor. Besleme olarak gönderilen ve daha sonra baba ocağına geri dönen üç kız kardeş bir yandan ayakta kalmaya çalışırken bir yandan da kasabaya tekrar gidebilmek için gizli bir rekabet içine giriyorlar.

Yem (Bait)

Festivalin teknik açıdan şaşırtan yapımlarından biri. Yem, 70’lerin meşhur Bolex kamerasıyla 16 mm siyah-beyaz çekildi. Mark Jenkin’in özel bir işlemle elle müdahale ettiği bu filmde, görsel ayrıntılar sürekli değişen bir ışık ve dokuyla perdeye yansıyor. Yalıtılmış bir toplumdaki kardeş kavgasının öyküsünü, Cornwall’daki kartpostal gibi bir balıkçı köyünden aktarıyor.

Petra

İspanya’nın Haneke’si olarak bilinen Jaime Rosales’in bir aile trajedisini anlattığı filmi: Petra. Cannes’da “Yönetmenlerin On Beş Günü Bölümü”nde prömiyerini yapan Petra, annesinin ölümünden sonra hiç tanımadığı, acımasız bir sanatçı olan babası ve onun ailesiyle tanışıyor. Bu tanışıklık saf kötülük, korkunç sırlar ve şiddetle bir Yunan trajedisine dönüşüyor.

38. Film Festivali programı hakkında daha detaylı bilgi için: https://film.iksv.org/