Ana SayfaTeknolojiYeni Teknoloji3G… 4G… 4.5G ve şimdi de 5G! Hangi teknolojiler hayatımıza girecek?

3G… 4G… 4.5G ve şimdi de 5G! Hangi teknolojiler hayatımıza girecek?

4G’den en az 10, belki de 100 kat hızlı olacak! 5G’den söz ediyoruz. Cerrahi robotlardan sanal gerçeklik uygulamalarına, 5G ile hangi teknolojik gelişmelere tanıklık edeceğiz? İşte merak edilenler…

Tabletler, uçaklar, akıllı saatler, fitness izleyicileri, Sanal Gerçeklik, Snapchat, Tinder ve Pokémon Go’yu da kapsayan akıllı telefon devrimi… “Yaşasın 4G!” dediğimiz günler dün gibi aklımızda.  Biz 4.5G’ye adapte olurken bir yandan da 5G için çalışmalar yapılıyor. Hayatımızda şimdi neler değişecek? Öncelikle hız, akıl almaz boyutlara ulaşacak. Beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisi (5G) ile internet çok hızlı olacak ama hayatımızdaki yenilikler sadece hız ile sınırlı kalmayacak.

ABD’li GSM operatörü AT&T’den bir yetkiliye göre 5G’nin standartları 2019’da netleşecek. Hangi teknolojilerin 5G olarak adlandırılacağı, beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisinin karakteristik özelliklerinin ne olacağını da bu standartlar belirleyecek. 4G’den 100 kat hızlı olması da ihtimaller arasında.

OTOMATİK SÜRÜŞ ÖZELLİĞİ KUSURSUZ OLABİLECEK

5G ile hayatımıza girecek en son teknolojilerin ilk adımlarını günümüzde de deneyimlemeye başladık bile… Otomatik sürüş özelliğine sahip araçları ele alalım. Kablosuz ağlarla desteklenen otomatik sürüş özelliğine sahip bu araçların 5G sayesinde daha ‘kusursuz’ olacağı öngörülerden biri. Sistemin durmasına sebep olan ağ kaynaklı kesintiler artık yaşanmayacak. Çünkü araç ve kontrol merkezi arasındaki iletişim kesintisiz olacak. Günümüzde de test sürüşlerinde gerçekleşen kazaları zaman zaman duyuyoruz. 5G, bu teknolojiyi ‘kusursuz’ hale getirebilecek ‘hız’da olacak.

NESNELERİN İNTERNETİ, NESNELERİN ‘İLETİŞİMİ’

İnternet bağlantısının bu denli hızlı oluşu, ‘Nesnelerin İnterneti’ kavramının da çağ atlaması anlamına geliyor. Evinizdeki buzdolabınızın ya da fırının otomobilinizle iletişime geçtiğini düşünün! Nesneler birbiriyle iletişime geçip hayatımızı kolaylaştıracak.

Sanal Gerçeklik-Virtual Reality (VR), 5G ile boyut atlayacak. Hayal edemediğiniz birçok şeyi sanal olarak yaşayabileceğinizi düşünün! Diğer kişilerle iletişim kurmak, oyun oynamak gibi aktiviteler; ‘küçük’ hayaller… Sizin bir dünyanız olacak, yani oyunun bir parçası değil tamamen oyunun kendisi olduğunuzu düşünebiliyor musunuz! Facebook gibi bir teknoloji devinin Sanal Gerçeklik’e çok büyük yatırım yapması da ‘olacakları’ öngörebilmesinden kaynaklanıyor. Avatar mı sanal, biz mi? Göreceğiz:)

ROBOTLARIN DEVRİ

5G’nin yüksek performansı, robotların daha karmaşık işleri yapabileceğini de gösteriyor. Örneğin, cerrahi robotlar ya da fabrikalarda üretimde kullanılan robotlar… Binlerce kilometre uzaklıktaki robotlarla etkileşim halinde olacaklar, üstelik gerçek zamanlı! Uçaklarda ve fabrikalarda olduğu gibi bazı sensörler, veri yığınlarını toplayıp dağıtacak; büyük miktarda veriyi çok hızlı bir şekilde aktarma yeteneğine sahip 5G sayesinde tabii ki…

Olacakları ya da öngörüleri konuşmak bile heyecan verici öyle değil mi! 5G için de sabırsızlanıyoruz.