Ana SayfaYaşamKültür Sanat Etkinlikleri4. İstanbul Tasarım Bienali’ne Hazır mısınız?

4. İstanbul Tasarım Bienali’ne Hazır mısınız?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin bu yılki teması “Okullar Okulu”. 22 Eylül-4 Kasım 2018 tarihleri arasında Beyoğlu’nda altı farklı mekanda gerçekleşecek olan 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde tasarım, mimari, biyoloji, sosyoloji, gastronomi, pedagoji, ekoloji, teknoloji ve ekonomi gibi pek çok farklı alandan, 100’ün üzerinde proje yer alacak…

Tasarımın, bilginin ve küresel bağlantlılık halinin günümüz İstanbul’unda ve ötesinde oynadığı rol üzerine düşünebilmek için çeşitli eğitim stratejilerini kullanan, sınayan ve gözden geçiren, çok platformlu bir bienal olmasının hedeflendiği 4. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Eylül’de kapılarını açıyor. “Okullar Okulu” ana başlığıyla, Jan Boelen küratörlüğünde düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, altı hafta boyunca altı mekana yayılan ücretsiz sergilerin yanı sıra yoğun bir atölye, panel ve film programına da ev sahipliği yapacak. (2016’daki 3. İstanbul Tasarım Bienali, “Biz İnsan mıyız?: Türümüzün Tasarımı: 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” temasıyla gerçekleşmişti.)

Tasarım, Mimari, Biyoloji, Gastronomi, Ekoloji, Teknoloji, Ekonomi…

Bienalde; tasarım, mimari, biyoloji, sosyoloji, gastronomi, pedagoji, ekoloji, teknoloji ve ekonomi gibi pek çok farklı alandan, altı kıtadan 100’ün üzerinde katılımcının projelerinin yer alacak. 4. İstanbul Tasarım Bienali, “Okullar Okulu” temasıyla, öğrenmenin ne anlama geldiği, nasıl tasarlandığı ve tasarlanması gerektiği konularını tartışmaya açacak.

Zürih merkezli Offshore Studio, 4. İstanbul Tasarım Bienali (marka çalışması) için hazırladı.

4. İstanbul Tasarım Bienali’nde neler olacak? Haritalardan yiyeceklere, ölçüm birimlerinden zamana, el sanatlarından yapay zekaya, resimden uzay istasyonuna; tasarımı ve öğrenme biçimlerimizi farklı açılardan ele alan projeler göreceğiz. Tasarım eğitimi nasıl farklı olabilir? Eskiden ve yeniden neler öğrenebiliriz? Geleneksel olanı teknoloji ile nasıl bir araya getirebiliriz? Farklı ağlar içinde nasıl farklı üretebilir ve nasıl alternatifler yaratabiliriz? Bienalin merkezindeki sorulardan… “Okullar Okulu”, ücretsiz sergilerin yanı sıra dopdolu etkinlik programıyla farklı öğrenme biçimlerini araştırıp sorular soracak, deneyler yapacak, yeni olasılıklar ortaya çıkaracak, işbirliklerine imza atacak, deneysel bir laboratuvar rolü üstlenecek, eğitimi okulun dışına hatta kente yayacak.

Beyoğlu’nda Altı Ayrı “Okul”

4. İstanbul Tasarım Bienali sergileri ve etkinlikleri bu sene Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul olmak üzere Beyoğlu bölgesindeki altı mekanda. Her bir mekan, tasarımla etkileşim halindeki alanlardan birine odaklanan ayrı bir okula ev sahipliği yapacak.

4. İstanbul Tasarım Bienali sergileri ve etkinlikleri bu yıl, Beyoğlu bölgesindeki altı mekanda. Bu mekanlardan biri de Arter.

Pera Müzesi’nde yer alan Ölçekler Okulu, değer bildiren her türlü kurumsallaşmış normu sorgulayarak yeniden tasarlayacak, standartların ve değerlerin değişkenliğini araştıracak. Arter’de yer alan Dünya Okulu, hayatta kalma ve göç gibi olgulara, doğal felaketlerin ardından yaşanan ani çevresel dönüşümlere ve bu felaketlerin yeni kimlik ve topluluk oluşumlarını nasıl tetiklediğine bakarken SALT Galata’da yer alacak Zaman Okulu, dijital ve analog dünyanın aynı saat döngüsüne tabi olup olmadığını sorgulayacak. Studio-X Istanbul’da yer alan Sindirim Okulu’nda; yemek kültürü ve geleneklerini, gıda tedarik zincirindeki farklı aktörler arasındaki ilişkileri ve çevresel etkileri göreceğiz. Diğer “okullar” ise Bozum Okulu ve Akışlar Okulu.

Carlos Monleón’un imzasını taşıyan enstalasyon.

4. İstanbul Tasarım Bienali’nde Sergiler Dışında Nasıl Bir Program Var? 

4. İstanbul Tasarım Bienali’nde sergiler dışında da dopdolu bir program var! Bienalin ücretsiz etkinlikleri sayesinde altı hafta boyunca birlikte öğrenecek, düşünecek, tartışacak, kitap okuyacak, yemek pişireceğiz! Bienal mekanlarında Okullar Okulu ve altı alt okul temasını farklı açılardan ele alan, tasarımcılarla sohbetlerden yürüyüşlere, özel kitap okumalarından yemek atölyelerine, yüz yogasından haritalamalara, blockchain atölyesinden performanslara pek çok etkinlik düzenlenecek. Sergi mekanlarında katılımcılarla tanışmak, sohbet etmek isteyenler için “Tasarım Sohbetleri” de düzenlenecek.

Pera Film tarafından hazırlanan film programında neler var? Eğitim ve öğrenme kavramlarını irdeleyen 20’den fazla kurmaca ve belgesel filmi izleyebilirsiniz.

4. İstanbul Tasarım Bienali ve Pera Öğrenme Programları ekibinin Juliette Pépin ve Mark Henning işbirliğiyle hazırladığı program, genç ziyaretçiler için. Farklı yaş gruplarına özel programıyla bienal ziyaretçileri, Ölçekler Okulu’nda yer alacak değişik ölçü birimleri ve normlar üzerine sorular soracak; tartışmalar yürütme ve kendi tasarımlarını üretme imkanı yakalayacak. Kamusal Program, Film Programı ve Çocuk Eğitim Programı’nın ayrıntılarını ve tüm duyuruları http://aschoolofschools.iksv.org/tr/ adresinden takip etmek mümkün.

Akademi Günleri ve Bienale Katkıda Bulunan Üniversiteler

Sosyoloji, cinsiyet, politika ve felsefe gibi konuları “yemek” üzerinden okuyan sanat/ araştırma ekibi Badukapan Food Study Group, 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde.

4. İstanbul Tasarım Bienali’nde daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin farklı kentlerinden ve yurtdışından birçok üniversite bir araya gelecek. “Okullar Okulu: Akademi Günleri” etkinlikleri aracılığıyla Türkiye çapında 20’den fazla üniversite, tema etrafında gerçekleştirilen projelerini katılımcılarla paylaşacak. Bienale katkıda bulunan üniversitelerle de sergi mekanlarında ve okul kampüslerinde özel etkinlikler gerçekleştirilecek.

Arter’de yer alan Dünya Okulu’nun tema sponsoru İstanbul Kültür Üniversitesi’yle yapılan işbirliği çerçevesinde, bienal mekanında ve okulun kampüsünde açılacak sergilerin yanı sıra göç kültürü üzerine konferans ve çeşitli atölyeler düzenlenecek. Pera Müzesi’nde yer alan Ölçekler Okulu’nun tema sponsoru ise Yeditepe Üniversitesi. Bienal mekanında ve üniversitenin kampüsünde çeşitli paneller, atölyeler ve söyleşilerden oluşan bir program var. Bienale katkı sağlayan kuruluşlar arasında yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi, 4. İstanbul Tasarım Bienali’yle birlikte çeşitli paneller gerçekleştirecek ve bienal kapsamında yer alan mimari fotoğraf atölyesine ev sahipliği yapacak.

Bir Kitap, Ajanda ve Çocuk Kitabı

Bienale bu yıl üç ayrı kitap eşlik ediyor. Bienal kapsamında, Okullar Okulu ana başlığına temas eden makaleler, bienal katılımcılarıyla yapılan röportajlar ve Naho Kubota’nın Türkiye’deki beş farklı mimarlık fakültesinde çektiği fotoğrafların yer aldığı Öğrenme Biçimi Olarak Tasarım: Okullar Okulu Okumaları ve Okullar Okulu katılımcıları ve projeleriyle ilgili bilgilere yer veren, bienal etkinliklerini gerçek bir ajanda formatında listeleyen Okullar Okulu Ajandası… Bienale eşlik edecek bir başka yayın da Bernard Van Leer Vakfı’nın desteğiyle, Yekta Kopan’ın yazıp Burcu Ural Kopan’la birlikte tasarladığı ve illüstrasyonları Ada Tuncer tarafından hazırlanan “UZUN, KOCAMAN, ÇOK!” adlı çocuk kitabı.

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin ön izleme günleri, 20–21 Eylül günlerinde “Okullar Okulu: Oryantasyon” adıyla gerçekleştiriliyor. İki gün boyunca Türkiye ve yurtdışından uygulamacılar, eğitimciler ve düşünürler, İstanbul’da bir araya gelecek.

4. İstanbul Tasarım Bienali’nin küratörü Jan Boelen.

Belçika’nın Hasselt kentindeki Z33 Güncel Sanat Evi ve Fransa’nın Arles kentindeki deneysel tasarım laboratuvarı atelier LUMA’nın sanat direktörlüğünün yanı sıra Eindhoven Tasarım Okulu’nun Sosyal Tasarım yüksek lisans programının yönetimini de yürüten Jan Boelen’in küratörlüğünde düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde; yardımcı küratör, Vera Sacchetti. Nadine Botha ise asistan küratör olarak görev alıyor.

Destek Veren Kuruluşlar, Sponsorlar 

İKSV tarafından, VitrA sponsorluğunda düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin pek çok önemli sponsoru da var. Bienalde Yapı Kredi Akışlar Okulu, İstanbul Kültür Üniversitesi Dünya Okulu, Panerai Zaman Okulu, Metro Türkiye Sindirim Okulu ve Yeditepe Üniversitesi Ölçekler Okulu’nun tema sponsoru. Edding, bienalin atölye sponsoru., VitrA panel programını, Mavi ise Tasarım Rotaları programının sponsorluğunu üstleniyor. Omnia Su Paşabahçe Mağazaları özel proje sponsoru olarak bienale destek verirken, katkı sağlayan kuruluşlar arasında Türk Tuborg A.Ş., Arçelik, 3Dörtgen, Borusan Holding, Ersa, Fibrobeton Yapı Elemanları San. İnş. Tic. A.Ş., İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kartek Technologies, KUKA AG, MEF Üniversitesi, Metal Yapı İnşaat Taahhüt San. Dış Tic. A.Ş., QNB Finansbank, Q-artz, Sotheby’s, Tempo, The Stay Otelleri, Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve YazıcıLegal yer alıyor.

Ücretsiz Etkinlikleri de Ajandanıza Ekleyin 

4.İstanbul Tasarım Bienali’nde ücretsiz olarak katılabileceğiniz etkinlikler ve günleri:

 • Acil Pedagojiler, Sempozyum (22 Eylül Cumartesi, 14.00-20.00 / Arter, Derslik)
 • Yüz Yogası, Performans (22 Eylül Cumartesi, 14.00-14.30 / Pera Müzesi sergi alanı)
 • FEEDS, Atölye (22 Eylül Cumartesi, 12.00-19.00 / Studio X Istanbul, Derslik)
 • Abecedarium Esperanto: Artık Konuşmak veya Görüntülerden Öğrenmek Yok, film ve tartışma programı (22 Eylül Cumartesi, 14.30-17.30 / Salt Beyoğlu, Açık Sinema)
 • Parazit Okuma Odası, Performans (22 Eylül Cumartesi ve 23 Eylül Pazar, Spontane / Çeşitli mekanlar)
 • DUE Bar, Sohbet (22 Eylül Cumartesi, Tüm gün / Şimdi Cafe)
 • ARGO, Canlı Radyo yayını (21 Eylül Cuma ve 22 Eylül Cumartesi, Tüm gün / Beyoğlu, Çeşitli mekanlar)
 • FABB Fabrikasyon, Atölye (22 Eylül Cumartesi, Tüm gün / Akbank Sanat, Sergi Alanı)
 • Mixing Section, Atölye (23 Eylül Pazar, 11.00-13.00 / Studio X Istanbul, Derslik)
 • Görünmeyen Film Programı (23 Eylül Pazar,11.00–20.00 / SALT Beyoglu, Açık Sinema)
 • Desis Felsefe Konuşmaları 5.5, Sohbet (23 Eylül Pazar, 15.00-17.00 / Salt Galata, Yararlı Sanat Ofisi)
 • Sotheby’s Konuşmaları: Tasarım Koleksiyonerliği (26 Eylül Pazar, 18.30-20.00 / Yapı Kredi Kültür Sanat, Loca)

4. İstanbul Tasarım Bienali, rehberli turlar eşliğinde de ziyaret edilebilecek. Bienal süresince devam edecek uzman rehberler eşliğindeki turlar Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul’da pazartesi hariç haftanın her günü farklı saatlerde… Eğitmen ve müzeolog Mine Küçük’ün liderliğinde eğitimlerini tamamlayan rehberler, yaklaşık bir saat süren turlar boyunca katılımcılara sergilenen işler, bienalin kavramsal çerçevesi ve temalara göre ayrışan mekanlar hakkında bilgi verip soruları yanıtlandıracak.

Tasarım Rotaları’nda Tanınmış Rehberler Eşliğinde İstanbul 

4. İstanbul Tasarım Bienali, tematik Tasarım Rotaları ile kente de yayılacak. Mavi sponsorluğundaki Tasarım Rotaları kapsamında, her biri alanında uzman kişilerin rehberlik edeceği 8 özel tur var. Amaç, katılımcılara bir yandan Okullar Okulu temasını farklı bakış açılarıyla düşünme fırsatı yaratırken, bir yandan da İstanbul’un tasarım gözüyle adım adım yeniden keşfedilmesine olanak sağlamak.

Ünlü yazar Ahmet Ümit’in rehberliğinde “3 Roman 1 Gezi” turu düzenlenecek. Ümit’in romanlarına ev sahipliği yapan sokakları keşfetmek isteyenlere…

“3 Roman 1 Gezi” turunda katılımcılar, Ahmet Ümit eşliğinde, ünlü yazarın Beyoğlu’nun En Güzel Abisi, Beyoğlu Rapsodisi ve Elveda Güzel Vatanım romanlarına ev sahipliği yapan sokakları adım adım gezecek. Pedallıyorum ekibi rehberliğinde Boğaz hattında gerçekleşecek Bisiklet Turu’nda katılımcılar ulaşım araçlarının en temiziyle İstanbul’u deneyimleyecek. Tat Dedektifi ile Sokak Lezzetleri turunda katılımcılar “Tat Dedektifi” Sinan Hamamsarılar eşliğinde Taksim Meydanı’ndan Şişhane’ye, Beyoğlu’nun keşfedilmeyi bekleyen sokak lezzetlerinin peşinde bir yürüyüşe çıkacak. Prof. Dr. Murat Güvenç’in anlatımıyla gerçekleşecek İstanbul’un Hanları turunda, üretimin mekan ile bütünleştiği, mimarinin üretimi nitelendirdiği Tarihi Yarımada’nın zanaat merkezleri ve ortak üretim alanları ziyaret edilecek.

Yürütücülüğünü Ebru Baybara Demir ve Inam Alchaib’ın yapacağı ve UNHCR’ın desteği ile gerçekleşecek Göç Eden Tatlar turu, katılımcılarını bienal mekanlarından Studio-X Istanbul’da gezdirerek Sindirim Okulu’nda yemek yemenin antropolojisi hakkında düşünmeye teşvik edecek, komşu topraklardan gelen benzer ve farklı gelenekleri yaşatan mutlu bir aile sofrasının kurulmasıyla lezzetli yemeklerin eşlik ettiği bir sohbet gerçekleştirilecek.

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer’in anlatımıyla gerçekleştirilecek Müzik Turu’nun katılımcıları cazın Beyoğlu üzerindeki etkisi ve klasik müzik esintileriyle Beyoğlu’nun sesini dinleme fırsatı yakalayacak.

Bauhaus Okulu’nun çok sesli kimliğinden esinlenip onu ileriye taşımayı hedefleyen 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Mavi ile Şimdiki İstanbul’da Ustalar turu da düzenlenecek. Çeşitli alanlardan zanaatkârların, tasarımcıların ve sanatçıların yeni merkezi Seyrantepe-Maslak hattındaki atölyelerinin ziyaret edileceği tur, Mavi’nin Tasarım Atölyesi’nde, markanın Tasarım Direktörü Güney Oktar’la gerçekleştirilen bir sohbetle sonlanacak.

İstanbul Fenerleri turunda ise katılımcılar İstanbul manzarası eşliğinde Fenerbahçe Feneri’nden karşı kıyıdaki Ahırkapı Feneri’ne gidecek. Bu iki deniz fenerinin hikayesini Teğet Mimarlık kurucularından Ertuğ Uçar anlatacak.

Bienalde Gece ve Bebekli Sabahlar 

Bienal mekanlarında gerçekleşecek turların yanı sıra bu yıl Tasarım Bienali mekanları rehberli Beyoğlu ve Karaköy rotaları adı altında iki farklı rota ile gezilebilecek. Beyoğlu rotası ile SALT Galata ve Studio-X Istanbul’u kapsayan Karaköy rotası, belli tarihlerde Gece Rotaları başlığı altında hava karardıktan sonra da düzenlenecek. Ayrıca her salı saat 15.00’te SALT Galata’da İKGV ve ASAM işbirliğiyle ücretsiz “Mülteci Turları” da var.

Son bir hatırlatma da “bebekli” anne ve babalar için: 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Bernard van Leer Vakfı desteğiyle bu yıl ilk kez gerçekleşecek İstanbul Tasarım Bienali’nde Bebekli Sabahlar turları, ebeveynler ve bakım verenleri 0-12 aylık bebekleriyle birlikte bienalin bir parçası olmaya çağırıyor. Her cuma, Arter’de saat 10.00-11.00 arası ücretsiz olarak gerçekleştirilecek turlara katılım için rezervasyon yaptırmak şart.