Ana SayfaBizden Haberler40-50-60 YAŞ GRUBUNDA, İYİ EĞİTİMLİ, KARİYER SAHİBİ KADINLAR NEDEN GEÇİM SIKINTISI ÇEKER

40-50-60 YAŞ GRUBUNDA, İYİ EĞİTİMLİ, KARİYER SAHİBİ KADINLAR NEDEN GEÇİM SIKINTISI ÇEKER

18 yaşından bu yana sürekli çalışan, iyi eğitimli 40-60 yaş grubundaki pek çok kadın -eşinden de boşanmış ise- neden geçim sıkıntısı çekiyor? Ne yapmalılar? Artık para kazanmak için çok mu geç? Ünlü finansal danışman ve yazarlardan tüyoları derledik.

Jasmine Birtles, 43 yaşında İngiliz gazeteci ve televizyoncu. Cambridge mezunu, 38 kitabı var. The Money MagPie adlı kitabı ve internet sitesi var. Aynı zamanda bir finansal danışman. Kitaplarında, internet sitesinde ve TV programlarında tavsiyeler veriyor, finansal açıdan zorlanmamak için yapılması gerekenleri anlatıyor.

2
İngiliz yazar Jasmine Birtles.

KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA ÇOK PARA SIKINTISI ÇEKİYOR

İngiliz yazar ve finansal danışman Jasmine Birtles, 50’li yaşlardaki kadınların ‘ortada’ sıkışıp kaldığı görüşünde. Şöyle ki çoğu yaşlı anne ve babasına destek oluyor, diğer kuşaklardan çok fazla para harcayan çocuklarına yetişmeye çalışıyor. Eğer bir de eşinden boşanmışsa, gelir-gider dengesi şaşıyor. 18 yaşından bu yana aralıksız çalışsalar da yine hayatlarını sürdürebilmek için saatlerce çalışmak zorundalar. Kadınların harcamalarının erkeklerden daha fazla olduğu da bir gerçek… İngiltere’de yeni yayınlanan bir çalışma da bu yaş grubundaki kadınların erkeklerden daha fazla geçim sıkıntısı çektiğini doğruluyor.

NE YAPILMALI?

Finansal danışman ve gazeteci Jasmine Birtles, 50 yaşını aşan kadınlara, hem kitaplarında hem de internet sitesinde tavsiyelerde bulunuyor. İşte onlardan bazıları:

• Bu konulardaki kitap ve köşe yazılarını takip edin. Size uygun öneriler mutlaka vardır.
• Her ay çok küçük de olsa tasarruf yapmaya çalışın, çok küçük miktarlarda bile olsa kenara ne koyarsanız kardır. Belki daha rahatlayacağınız dönemde daha çok biriktirebilirsiniz.
• Çocuklarınız eğer çalışabilecek yaşta ise onları destekleyin. Gençler için birçok parttime iş var. Eğitimlerini aksatmamalılar. Ayrıca ekonomik bağımsızlıklarını elde etmeleri için onları desteklemeye devam edin.
• Eğer gücünüz yeterse, finansal bir danışman ile irtibat kurun. Bankaların ücretsiz verdiği danışmanlık hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
• Ne kadar erken tasarruf etmeye başlarsanız o kadar iyi ama hiçbir zaman da geç değil. 60’larınızda olsanız bile 100 yaşına kadar yaşayabilirsiniz, unutmayın!
• Yaşınız ne olursa olsun, eğer para sıkıntısı çekiyorsanız, en iyi yaptığınız bir hobiden/işten para kazanabileceğinizi unutmayın. Örneğin, çok iyi pasta mı yapıyorsunuz? Evinizde yapın ve satın. Bunun için 60 yaş da geç değil. Hatta hobinizi karlı bir işe bile dönüştürebilirsiniz.
• Dijital dünya birçok kişiye ulaşmanız için sayısız imkanlarla dolu… Genç anneler açtıkları bloglar ile pek çok kişiye ulaşabiliyor. Sosyal medya sayesinde para kazanan kadınların sayısında büyük artış var.
KENDİ EMEKLİLİKLERİNİ PLANLAMAYI İHMAL ETMELİLER

The Money Queen’s Guide adlı kitabın yazarı, finansal danışman Cary Carbonaro da anne ve babalarının yaşlılıklarında rahat edebilmelerini düşünmeleri nedeniyle 50 yaş üstü kadınların para problemleriyle karşı karşıya kaldığını söylüyor. Kendi emeklililerini planlamaları gerekirken anne ve babalarının emeklilik hayatlarını konforlu geçirmeye çalıştıklarını anlatıyor ama kendi emekliliklerini de bir an önce planlamaları gerektiğinin altını çiziyor.