Ana SayfaPozitif EtkiSürdürülebilirlik5 Adımda Sürdürülebilir Bir Etki Bırak 

5 Adımda Sürdürülebilir Bir Etki Bırak 

Son yıllarda karşımıza en sık çıkan kelimelerden biri Sürdürülebilirlik. Sanat, bilim ve medya alanlarında, pek çok farklı akademik disiplinin çalışmalarında bu terimin etkilerini görebiliyoruz. Hayatımıza hızla entegre olan bu tanım, daha pozitif bir geleceğin günümüzde kaynakların tasarruflu kullanımıyla ve eğitim ve eşitlik konularında atılacak güçlü adımlarla mümkün olacağını söylüyor.

Sürdürülebilirlik kavramı dünyanın insanlığa sunduğu kaynakları yalnızca üzerinde şu anda yaşayan neslin değil, yüzyıllar sonra bu gezegende nefes alacak toplumların da kullanabilmesini hedefliyor. Geleceğe daha iyi bir dünya bırakmak, gezegenimize karşı en büyük sorumluluğumuz. Bu yüzden daha temiz bir gezegen ve daha duyarlı bir toplum sürdürülebilirlik çerçevesinde amaçlanan temel kavramlardır.

Peki nasıl sürdürülebilirlik misyonunu hayatımıza uyarlayabiliriz?

Bu soruya yapabileceğimiz bir beyin fırtınası ile çok hızlı bir cevap verebiliriz. Fakat sürdürülebilirliğin hedefleri doğrultusunda bu konuyu beş ana başlıkta toplarsak önümüze keyifli bir yol haritası çıkıyor:

1-Gezegene karşı duyarlılık!

Yüzlerce yıldır insanlığı besleyen, hepimizin her ihtiyacını karşılayan bu eşsiz dünyaya karşı duyarlı olabiliriz. Onun bize sunduğu nimetlerin kıymetini bilebilir ve onu koruyabiliriz. Dünyanın sahip olduğu doğal kaynaklar da ne yazık ki kısıtlı. Bu yüzden çevreye karşı her zaman hassas davranabilir, yeşil bir gelecek için doğal kaynakları yalnızca ihtiyacımız kadar kullanabiliriz.

2-Her şey merak etmekle başlar!

Merak etmek soruları, sorular ise cevapları doğurur. Sadece günlük rutinlerin arasında kaybolmak yerine aklımıza takılan her sorunun peşine düşebiliriz. Gezegen, insanlık, iklim gibi konularda merak ettiğimiz ne varsa araştırarak öğrenmeye çalışabiliriz. Sürdürülebilirlik bilincini hayatımıza uyarlayabilmek için öncelikle neden böyle bir kavrama ihtiyaç duyulabileceğini, bu kavramın altında yatan sosyal ve bilimsel nedenleri ve sonuçları anlamamız gerekmektedir.

3- Öğretmek bazen öğrenmekten daha önemlidir!

Eğer aradığımız sorulara cevap bulduysak öğrendiklerimizi çevremizdekiler ile paylaşabiliriz. Küçücük bir fikri ifade etmek adına aktardığımız bir bilgi, doğacak yeni bir ihtimal ile geleceğin bambaşka bir biçimde şekillenmesine de olanak sağlayacaktır.

4- Dünyayı değiştirebilecek fikirlerin peşinde olabiliriz!

İnsanın hayal edebileceklerinin sınırı yok. Dünyaya dair merak ettiklerimize bulduğumuz cevaplarla sürdürülebilir bir gelecek tezahür etmek için hiçbir zaman geç değil. Sürdürülebilirlik konusundaki inovatif fikirlerin takipçisi olup aklımıza gelen fikirleri de başkaları ile paylaşıp geliştirebiliriz.

5-Bizleri bekleyen güzel yarınlar var!

Son olarak ‘’yarın’’ kavramını hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım. Geleceğin, bugün bırakacağımız pozitif bir etkiyle daha iyiye ve güzele gideceğini asla unutmayalım. Bizlerin ardından doğal kaynakları tasarruflu kullanabilecek ve her daim yaratıcı fikirlerin peşinde koşabilecek nesiller gezegenimizin ömrüne ömür katacaktır.