Ana Sayfa5 Soru 5 Cevap5 Komik Kadın, 5 Soru, 5 Cevap

5 Komik Kadın, 5 Soru, 5 Cevap

Orta Doğu ve Balkanlar’ın ilk stand-up topluluğu olan “Çok da Fifi” ile oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.
Birbirinden çok farklı karakterlerde olan fakat aynı kültürde yetişmiş 5 kadından oluşan bu stand-up topluluğunun nasıl bir araya geldiğinden, bir ekip olarak komedi yapmanın nasıl bir deneyim olduğuna tüm detayları konuştuk.

Soru: Çok da Fifi’yi dünyanın ilk kadın stand-up grubu olarak lanse ediyorsunuz. Bu kulağa oldukça eğlenceli gelen bir şey. Peki bu 5 kadın nasıl bir araya geldi ve böyle bir yola girdi?

Cevap: Dünyanın değil de, Ortadoğu ve Balkan’ların ilk ve tek stand-up topluluğu olduğumuzu iddia ediyoruz. Bu, içinde son derece net bir gerçeklik barındıran bir tanıtım şakamız aslında. Ülkece stand-up kültüründe yeniyiz ve daha önce bizim yaptığımız gibi bir gösteri yapılmamıştı.

Bundan 4,5 yıl önce 8 Mart’ta,  BKM Mutfak’ta düzenlenen “Açık Mikrofon Kadınlar” gecesinde ilk kez ekibin bir kısmı beraber sahne aldı. Sonra Ankara Komedi Festivali’nden teklif geldiğinde, bir kadın ekibi olarak çıkmayı düşündük. O zaman da gruba bir isim bulundu ve hala kullandığımız WhatsApp grubumuz kuruldu. Özetle 4 yıldır beraber sahneye çıkmanın, sanatımızı beraber daha kalabalık insan gruplarına ulaştırmanın ve birbirimizi her anlamda desteklemenin keyfini çıkartıyoruz.

Soru: Türkiye’de bugüne dek kadın komedi oyuncusu çok gördük, izledik, sevdik. Ancak stand-up konusunda bu anlamda sayabileceğimiz isimler ne yazık ki çok kısıtlı. Sizce Çok da Fifi, bu anlamda bir şeyleri değiştirdi mi?

Cevap: Şu an ülkemizde gelişmeye başlayan bir stand-up kültürü ve stand-up kariyerine atılan çok değişik tarzlı isimler var. Çok da Fifi de bu gelişen kültürün önemli bir parçası. Pek çok meslektaşımıza en azından bunun bir meslek olarak yapılabileceğine dair umut verdiğimizi düşünüyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içinde umarız, tüm stand-up camiası olarak bu sanata verdiğimiz emeklerin meyvelerini topladığımız bir konuma geliriz.

Soru: Sahnede bahsettiğiniz konular nasıl ayrılıyor? Komediye yaklaşımınız tamamen aynı mı yoksa birbirinizden çok mu farklısınız?

Cevap: Çok da Fifi ekibinde elbette çok farklı karakterler ve mizah anlayışında beş farklı komedyen var. Herkesin tarzı, anlatımı, bahsettiği konular farklı. Ama günün sonunda, bir “kadın hikayesi” ve bir “dertlenmeden dertleşmek” kisvesi altında, sahneye konulan tüm alt metinler birbiriyle uyumlanıyor. Bu da izleyiciye hem farklı tatlarda komedi izlemek, hem de yepyeni bir bakış açısı kazanmak imkanı sağlıyor. Bir komedyenden çok etkilenmeyen izleyici, aradığını diğer komedyende bulabiliyor mesela. Bu da gösteriyi daha fazla insana hitap edebilen bir konuma çekiyor.

Soru: “Bu şakayı ben hazırladım, sen başka bir yerden gir” gibi sohbetler geçiyor mu aranızda? İzleyiciler sizi art arda izlediğinde, birbirinizden farklı dozlarda tepkiler aldığınızda bunu içinizde nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap: Stand-up mesleğinin perde arkasına mercek tutan bir soru sormuşsunuz gerçektenJ Bizim ekip özelinde, herkes birbirinin metnini ezbere bilir; konularımıza ve şakalarımıza saygımız sonsuzdur. Ayrıca bunun üzerinde pek tartışmayız. Kuliste ise gerçek bir destek, teselli ve/veya yüreklendirme geleneğimiz vardır. Aldığımız tepkileri şahsi algılamak yerine, bütün bir gösterinin mümkün olan en iyi şekilde geçmesi için hep birlikte, olumlu ve disiplinli hareket ederiz. Elbette bunun istisnaları oluyor. Ama günün sonunda şahsi sıkıntılarımızı ve egomuzu bir kenara bırakıp, o geceyi izleyici için eğlenceli bir anıya dönüştürmeye odaklanıyoruz.

Soru: Türkiye’de güldürmek sizce zor mu kolay mı? Kadın ve erkeğin “komikliği” konusunda yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap: Güldürmek dünyanın her yerinde, dünyanın en zor fakat en anlamlı işlerinden biri bizce. Elbette tüm diğer konularda olduğu gibi “komiklik” konusunda da bir erkek egemenliğinin varlığı yadsınamaz. Ama belki de yeterli miktarda ısrar edilirse yadsınabilir. Biz, insanların kadın ve komedi konusunda ön yargılı yaklaşımları olabileceğini biliyor ama bunun performansımızı, neşemizi ve sanat aşkımızı etkilemesine izin vermiyoruz. Çünkü böyle detaylara takıldığınızda, sadece başkalarının bakış açılarına hizmet edebildiğiniz ama kendinizi gerçekleştiremediğiniz bir cendereye düşüyorsunuz. Biz bu cendereden önce fikren özgürleşmeyi seçtik açıkçası.

Sezon boyunca devam eden oyunlarımıza Çok da Fifi sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz. Böyle kuru kuruya röportajla olmaz, mutlaka canlı canlı izleyici olarak da bekleriz. 😊 Çok teşekkürler.