Ana Sayfaİş DünyasıGirişim5 Maddede Çocuklarınıza Girişimciliği Öğretmenin Yolları

5 Maddede Çocuklarınıza Girişimciliği Öğretmenin Yolları

Genç girişimci tanımı artık 30 yaş altı yetişkinleri değil 20 yaş altı gençleri tanımlıyor. Lise sıralarında geliştirdikleri fikirleriyle milyonlar kazanabilen gençler var. Örneğin Zach Marks, henüz 20’li yaşlarına ulaşmadan 5 ile 16 yaşları arasındaki çocuklar ve gençler için bir sosyal medya kanalı kurarak girişimciliğe ilk adımını atmıştı.

Peki bu yaştaki girişimci ruhlu gençleri teşvik etmek ve doğru yönde ilerlemelerini sağlamak için neler yapmanız gerekir? 5 maddede inceleyelim.

Genç Yaşta Yaratıcı ve Farklı Düşünmeye Teşvik Edin

Çocuklar genellikle para için ebeveynlerine yönelirler. İster kıyafet ister oyuncak almak istiyor olsunlar, çocuklar çalışacak yaşta olmasalar bile para kazanabilecekleri yaratıcı yollar bulabilirler. Ev işlerini yaparak kazanabilecekleri ekstra harçlıkların yanı sıra çocukların para kazanabilecekleri başka yollar da var. Kendi yaptıkları yiyecek ya da el işlerini satmak, çocuk ya da köpek bakmak bunlara örnek olabilir. Onları böyle çalışmaya yöneltmek genç yaşta kendi paralarını kazanmak için yaratıcı yollar bulmaya itecektir.

Aynı zamanda çocuklarınıza açık uçlu sorular sorarak ve problem çözme yeteneklerini geliştirirken yeni yetenekler edinebilecekleri ve deneyim kazanabilecekleri görevler vererek farklı düşünmelerini sağlayabilirsiniz. Böylece karşılaştıkları sorunların ardından üzülmek yerine çözüm yolları üretebilecekler.

Kendilerine Görevler Yaratmalarını ve Risk Almalarını Sağlayın

Çocuklarını yaptıkları aktiviteleri ve davranışlarını sorgulamaya yöneltin. Etraflarındaki problemlere farklı açılardan bakmalarını ve çeşitli çözümler sunmalarını öğretin. Kendilerine görevler yaratmalarını ve alternatif düşünce şekilleri geliştirmelerini teşvik edin.

Karşılaştıkları fırsatların yol açabileceği negatif alternatifleri gördüklerinde üzülüp vazgeçmeleri yerine risk almalarını teşvik ederek girişimcilik dünyasına hazırlıklı olmalarını sağlayın.

Deneyim Kazanmalarına Fırsat Tanıyın

Çocuklarınızı farklı ortamlara götürerek keşfetmelerine olanak sağlayın. Doğal ve bireysel meraklarına dikkat edin ve onları bu meraklara doğru yönlendirin. Böylece doğru yönde deneyim kazanarak gerçekten sevdikleri aktiviteler yapmalarını sağlayacaksınız. Onlar büyüdükçe doğal tutuklularının da onlarla birlikte büyüdüğünü göreceksiniz. Bu gibi durumlarda çocukların yaratıcılıkları ve yenilikçi ruhları daha çok ortaya çıkacak.

Hata Yapmalarına İzin Verin

Çocuklarınızın hata yapmasına izin vererek bu hatalardan ders çıkarmalarını sağlayabilirsiniz. Düştüklerinde nasıl tekrar ayağa kalkabileceklerini ve bu düşüşten neler öğrenebileceklerini gösterin. Böylece yollarına nasıl devam edebileceklerini görecekler ve nihayetinde girişimcilik dünyasında dayanıklı bireyler haline gelecekler.

Çocuklarınıza ‘Para ve Yatırım’ Kavramlarını Öğretin

Çocuklar ve gençlerin maddi okuryazarlık eğitimi alabilecekleri sağlıklı bir kaynak yok. Okuldan alamadıkları bu eğitimi sizin vermeniz gerekiyor. Para kavramını ve maddi sorumlulukları erken yaşta vererek birikim ve yatırım yapmanın önemini anlatın. Böylece girişimcilik dünyasına karşı ilgileri artacak ve sorumluluklarının bilincinde girişimciler olarak yetişecekler.