Ana SayfaBizden Haberler50 Yaşından Sonra ‘İkinci’ Bir Kariyer Yapanların Sayısı Artıyor

50 Yaşından Sonra ‘İkinci’ Bir Kariyer Yapanların Sayısı Artıyor

Kendinizi yenilemeniz için hiçbir zaman geç değil, hatta 50-60-70 yaşında olsanız bile! Kariyer değişikliği yalnızca 30’lu yaşlarda olmuyor, ikinci bir kariyer her zaman mümkün. Nasıl mı? İşte uzmanlardan birkaç önemli tüyo…

İyi bir kariyeriniz oldu, iş yaşamınız parlak geçti ama ‘hayalleriniz’deki iş bu değildi. Şimdi ise 50’li yaşlardasınız ve her şeyin çok geç olduğunu düşünüyorsunuz. Üstelik emeklilik de pek size göre değil! Peki ikinci bir kariyer için geç kalmadığınızı söylesek? Bu durumda da şu soruları sorduğunuzu duyar gibiyiz: Emekli olmak için genç hissediyorum ama ikinci bir kariyer için yaşlı değil miyim? Beni bu yaşta kim/ nasıl bir alanda işe alır? Diğer insanlar ne düşünür? “Parlak” gençlerin cirit attığı iş kollarında benim nasıl bir şansım olabilir?

 

İKİNCİ BİR KARİYER İÇİN İLK ADIM

Öncelikle hangi yaşta olursanız olun, kendinizi yenileyebileceğinize, yeni baştan yaratabileceğinize inanmalısınız. Bu ikinci bir kariyer için ilk adım. Şimdiye dek yaptığınız işten çok farklı bir alanda çalışmak isteseniz bile yılmayacaksınız, belki kolay olmayacak ama imkansız da değil. Aşağıdaki önerileri okuyarak hayatınızın bundan sonraki adımını şekillendirin! Biraz cesaret lütfen!

SİZ ‘VASIFSIZ’ DEĞİLSİNİZ! PARLAK BİR KARİYERİNİZ OLMUŞ, İKİNCİSİNE HAZIRLANIYORSUNUZ
Diyelim ki kendi alanınızdan tamamen farklı bir sektörde çalışmak istiyorsunuz. Bu durumda mutlaka sizden daha deneyimli kişilerle karşılaşacaksınız. Ama bu durum sizi aşağıya çekmemeli, özgüveninizi zedelememeli. Unutmayın ki bu sizin ilk işiniz değil ve ‘ilk’ mesleğiniz nedeniyle siz de iş hayatının tozunu az yutmadınız! Yeteneklerinizi, bilgi ve deneyimlerinizi ikinci işe nasıl kanalize edebilirsiniz? Düşünmeniz gereken birinci konu bu…

İLK İŞİNİZ, İKİNCİ KARİYERİNİZE IŞIK TUTSUN
Bir askeri helikopter pilotu, 50’lerinden sonra gıda sektöründeki büyük bir şirkette yönetici olabilir mi? Çok alakasız iki meslek gibi gözüküyor ama bir de şu açıdan bakın: Bir pilot, kendini, en zor zamanlarda çabuk ve en doğru kararı vermeye programlamıştır. Bu özelliği sayesinde ikinci kariyerinde iyi bir lider olabilir. Ya da bir şair düşünün. Eğitim alanında danışmanlık yapmak istiyor, diyelim… Bir şairin dili iyi kullanması, iletişiminin kuvvetli olması gerekir, öyle değil mi? İşte bir danışmanda olması gereken en önemli özellik! İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilmesi, iyi bir iletişimci olması her zaman artı puandır.


• İLERLEMEK İÇİN BAZEN BİR ADIM GERİLEMEK GEREKİR

İkinci bir kariyer planlarken ‘kibir’i de bir kenara bırakmak şart. Belki sizden çok genç kişilerle çalışacaksınız, onlarla muhatap olacaksınız, üstelik iş hayatında onlardan daha deneyimlisiniz. Ama… Onlar da ya bu işte sizden daha deneyimliyse? Siz bir adım gerilemeyi bilin ki önümüzdeki günlerde ikinci kariyerinizde ilerleyebilesiniz. İzleyin, öğrenin, araştırın, çok hızlı hareket etmeyin. Daha yolun başında havlu atmak size göre değil! Biraz sabır ve sakinlik… Her zaman kazandırır!

2

• YENİ TEKNOLOJİLERDEN VE SOSYAL MEDYADAN ÇEKİNMEYİN
Dijital dünyadan kaçış yok. 20’li ve 30’lu yaşlardaki genç profesyoneller bu konuda tabii ki daha şanslı ama eğer 50’li yaşlarınızdaysanız kendinizi şanssız hissetmeniz için de bir neden yok. Unutmayın ki birebir iletişim, bilgi ve birikim söz konusu olduğunda gençlerden de siz öndesiniz. O zaman bu yeteneklerinizi sosyal medyada neden kullanmıyorsunuz? LinkedIn profilinizi revize ederek işe başlayın. Bir blog açın, Twitter ve Instagram’da daha aktif olun.