Ana SayfaYaşam7 Maddede 29 Yıl Önce Bugün Kaybettiğimiz Salvador Dalí

7 Maddede 29 Yıl Önce Bugün Kaybettiğimiz Salvador Dalí

20. yüzyılın en popüler ressamlarından Salvador Dalí’nin ölümünün üzerinden tam 29 yıl geçmiş. Sıra dışı sanatının yanı sıra kişiliği, sözleri ve yaptıklarıyla da dikkat çeken ressamın eserleri kadar kişilik özellikleri ve alışkanlıkları da sürrealistti. Bugün dahi okuyanların şaşırıp kalmasına neden olan Dalí’nin hayatına dair muhtemelen daha önce duymadığınız gerçekleri derledik.

Dalí Kendi Kendini Okuldan Attırdı

Henüz yeniyetme bir sanatçıyken bile yeterli özgüvene sahip olan Dalí, Sanat Tarihi finali için okuduğu sanat enstitüsünde onu değerlendirebilecek yetkinliğe sahip bir profesörün olmadığını söyleyip finale girmeyi reddetmişti. Görünen sebebi bu olsa da Dalí’nin asıl amacı, eğitimine babasının maddi desteğini kaybetmeden Paris’te devam etmek istemesiydi.

Küçük Alanlarda Çalışmayı Severdi

Los Angeles Times Gazetesi, Dalí üzerine yazdığı bir makalede ünlü ressamın küçük ve dar alanlarda çalışmayı sevdiğini belirtiyor. Bu kimi zaman banyo küveti gibi alışılmadık alanlar da olabiliyordu. Bu alışkanlığını da bu tarz alanların kendisine sağladığı korumadan kaynaklandığını söyleyerek açıklamıştı.

Neredeyse Boğuluyordu

Dalí’nin ünlü olduğu başka bir özelliği de insanları etkilemek ve yeteneklerini anlatmak için yaptığı ilginç gösteriler. Bu gösterilerden biri de neredeyse sanatçının boğularak ölmesine neden oluyordu. 1936’da Londra Uluslararası Sürrealist Sergisi’nde bilinçaltındaki denizlere nasıl daldığını sergilemek adına eski bir dalış takımının içine ne kadar kolay girdiyse çıkması da o kadar zor olmuştu. Seyirciler, Dalí’nin ses geçirmeyen takımın içinde nefessiz kalmasının da gösterinin bir parçası olduğunu sanmasıyla işi biraz daha zorlaşan Dalí’nin neyse ki daha yaşayacak 53 yılı daha vardı.

Eğitim aldığı sanat enstitüsünden atılan Dalí, banyo küveti gibi küçük ve dar alanlarda çalışmayı seviyordu.

Parayla İlginç Bir İlişkisi Vardı

Ressamların mali durumu genelde alay konusu olsa da Dalí’nin yaşam tarzı bir istisnaydı. Ünlü isimlerden oluşan bir çevresi, hızlı ve gösterişli bir hayatı vardı. Şaşalı yaşam tarzını uzun süreler devam ettirmenin yollarını da bulmuştu elbette. Yemek yediği restoranlarda hesabı ödemek için yazdığı çeklerin arkasına bir şeyler çizdikten sonra vermesinin sebebi restorandakilerin dahi orijinal bir Dalí eserini bankaya teslim etmeyeceğini bilmesiydi. Bu yaşam tarzı ona “Avida Dollars” takma adını kazandırmıştı. Başka bir sürrealist ressam André Breton’un verdiği bu takma ad “Dolar Heveslisi” anlamına geliyor.

Walt Disney ile Çalışmışlığı Var

Yaşadıkları dönemin en garip fikirli dehaları arasında iki isim göstermenizi istesek muhtemelen Dalí ve Walt Disney’i sıralayabilirsiniz. Bu iki çılgının yolları da 1945’te kesişmiş. Dalí ve Disney, hem bir harikalar diyarında geçen hem de ikisinin estetik anlayışına uygun bir dünya yarattıkları bir animasyon üzerine çalışmışlardı. İkilinin üzerine çalıştığı ve o zamanlar rafa kaldırılan “Destino” adlı kısa film ancak 2003’te yayınlandı. Dalí’nin çalıştığı diğer çılgın isimler arasında Alfred Hitchcock da yer alıyor.

Dalí’nin “Belleğin Azmi” eserindeki eriyen saatlerden biriymiş gibi görünen heykel Dalí için önemli iki ülkenin, Fransa ve İspanya, arasındaki Andorra Prensliği’nde yer alıyor.

Eşine Bir Şato Aldı Ama…

Eksantrik ressamın sevdiği diğer şeylere gösterdiği takıntı gibi eşi Gala’ya olan aşkı da biraz saplantılıydı. Dalí’nin arkadaşı Paul Eluard’ı bırakan Gala, hayatının sonuna kadar Dalí’nin ilham kaynaklarından biri olmaya devam etti. Dalí, Gala’ya İspanya’da bir şato hediye edip şatoda kendi eserlerine yer verdiyse de, Gala’nın yazılı izni olmadan şatoya girmesi yasaktı. Bu da aralarındaki ilişkinin boyutlarını gösterir nitelikte, değil mi?

Sadece Kendini Milyoner Etmedi

Asistanlarına maaş vermeyi reddeden Dalí, eserleri üzerinden onlara komisyonlar veriyordu. Sanatçının ilk yıllarında asistanlar, kiralarını dahi ödeyemeyeceği meblağlar kazansalar da yıllar sonra yedi haneli çekler alıp milyoner oldular.