Ana SayfaTeknoloji7 Soruda Çocuğunuza Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

7 Soruda Çocuğunuza Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Teknolojiyle yetişkinlerden daha çok haşır neşir olan çocuklara yeni bir tablet ya da akıllı saat almaya karar verirken nelere dikkat ediyorsunuz? Henüz okuma yazma bilmeyen ufaklıklardan lise öğrencilerine kadar pek çok çocuk en az bir akıllı cihaza sahip. Özellikle küçük çocuklar için bu denkleme bir de akıllı saat eklemek ne derece doğru?

Böyle bir karar verirken çocuğun güvenliğinden özel hayatına, sağlığından sosyal hayatına pek çok değişken işin içine giriyor. Vereceğiniz kararı kolaylaştıracak 7 soru hazırladık. Bu sorulara cevap verdikten sonra bir artılar ve eksiler listesi yaparak sizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları için doğru kararı verebilirsiniz.

Çocuğunuza akıllı saat alırken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz?

Gerçekten İhtiyacı Var mı?

Akıllı saat, saati göstermekten ziyade bir nevi küçük bir bilgisayar. Telefonunuzda kullandığınız pek çok uygulamanın akıllı saat versiyonu da bulunuyor. Bu uygulamalar arasında sosyal medyadan spor koçu uygulamalarına pek çok seçenek mevcut. Hayatı büyük çoğunlukla ev ve okul arasında gidip gelmekten ibaret bir çocuğun böyle bir teknolojiye gerçekten ihtiyacı var mı? Bu, kendinize soracağınız ilk soru olmalı.

Çocuğumun Güvenliğini Sağlayabilir mi?

Akıllı saat modellerinin çoğunda GPS ile çalışan konum belirleme özelliği bulunuyor. Bu sayede an be an çocuğunuzun nerede olduğunu kontrol edebiliyorsunuz. Hatta çocuklar için özel tasarlanmış bazı modeller, çocuğunuz belirlediğiniz bölgeler dışına çıktığında size bir bildirim gönderiyor. Yeni nesil ebeveynlik stratejilerine birebir uyan bu özellik aynı zamanda “çocuğumun özel hayatına fazla mı müdahale ediyorum?” sorusunu da doğuruyor.

Akıllı saatlerin çocukların okul performansını da etkileyebileceğini unutmayın.

Kötü Niyetli İnsanlar Tarafından Kullanılabilir mi?

Teknoloji devleri, ürettikleri cihazları ne kadar güvenli tutmaya çalışsa da internete bağlanabilen hemen hemen bütün cihazlar ‘hack’lenme riski altında. Bu durum, kötü niyetli insanlar için çocuğunuzun kolundaki akıllı saati, onu dinleyip takip edebileceği bir araç haline getirebilir. Bunun önüne geçmek için aşina olmadığınız markaların saatlerini seçmeyin. Satın aldıktan sonra, en güvenli yazılımı kullandığından emin olmak için akıllı saatin yazılım güncellemelerini düzenli olarak yapın.

Okulda Çocuğumu Nasıl Etkiler?

Akıllı saatler, dikkati kolay dağılan çocuklara dersi dinlemeyi bırakmak için bir sebep daha sunabilir. Üstelik kolayca sınavlarda kopya çekmek için de bir araç haline gelebilir. Bazı okullar akıllı telefon ve tablet kullanımına ilişkin belirli yasak ve düzenlemeler getiriyor. Akıllı saat almadan önce okul yönetimiyle de bir konuşma yapmanızı öneriyoruz.

Saatin Topladığı Veriler Nasıl Kullanılıyor?

Bir telefon ya da bilgisayar yardımı olmadan kurulabilen akıllı saatlerde -eğer yazılımla size bir gizlilik politikası sunulmuyorsa- verilerin nasıl kullandığını bilemeyebilirsiniz. Genellikle markalar bu verileri özelliklerini geliştirmek için kullansa da henüz reşit olmayan çocuğunuzun kalp atış hızı, günlük fiziksel aktiviteleri gibi sağlığıyla ilgili bilgiler ile gittiği yerler, dinlediği müzikler ve etkileşime girdiği insanlar gibi verileri markalarla paylaşıyor olabileceğinizi unutmayın. Markanın bu verileri nasıl kullandığını iyice araştırın. Beğenmediğiniz bir durum varsa başka bir modele bakın.

Ebeveyn kontrol özelliği sayesinde istemediğiniz uygulamalara erişimi kısıtlayabilirsiniz.

Ebeveyn Kontrolü Özelliği Var mı?

Akıllı saatler, telefon yardımıyla ya da bağımsız bir şekilde internete bağlanabiliyor. Bu da çocuğunuzun filtrelenmeden internetteki sınırsız içeriğe ulaşabilmesi için bir araç daha demek. Çoğu akıllı saat ebeveyn kontrolü özelliği ile geliyor ve çocuğun nelere ulaşıp nelere ulaşamayacağını kontrol edebiliyorsunuz. Saat seçerken bu özelliği göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Ödeme Yöntemi Özelliği Var mı?

Akıllı saatlerin bir kısmı kullanıcının kredi kartına bağlı – bu durumda bu kredi kartı sizinki oluyor tabii – bir ödeme sistemi olarak da kullanılabiliyor. Akıllı saat seçerken bu özelliğin olup olmadığını ve nasıl kapatabileceğinizi iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz.